plivačko uho

Plivačko uho – ne morate niti plivati, a može vam pokvariti ljetovanje

by Anđela Sabranović

Ništa vam ne može pokvariti ljetovanje kao – bol. Odlazak liječniku da niti ne spominjemo! Kad se javi bol, kao da ljetovanje jednostavno prestaje, jer prestaje i uživanje u njemu. I nije bitno je li bol koju vi sami doživljavate ili netko od obitelj, djece, svima raspoloženje splasne. A posebno boli, znaju oni koji su iskusili – uho. S tim da se kad je voda u blizini najčešće javlja „plivačko uho“.

Iako zvuči kao da se zbog tog trebaju brinuti isključivo plivači, nije baš tako. Ne morate čak niti plivati da bi vas napalo „plivačko uho“. Dovoljno je da ste u vodi, te da je uho izloženo vodi. Radi se, naime, o upali vanjskog uha, odnosno vanjskog dijela slušnog kanala.

Nema garancije, naravno, ali postoje neki trikovi kako učiniti sve da spriječite „plivačko uho“. No, evo najprije simptoma koji će vam ukazati da se radi o ovoj upali i da morate čim prije djelovati.

Možete posumnjati da se radi o upali vanjskog uha ako:

  • Boli vanjski dio uha – može to biti lagana nelagoda ili jaka bol, koja se najčešće pojačava kad se žvače
  • Svrbež
  • Zvuk ili osjećaj pucketanja kod pomicanja čeljusti
  • Osjećaj pritiska ili ispunjenosti uha
  • Lagana bolnost kod pomicanja uha ili čeljusti
  • Slabiji sluh

Osim tog, slušni kanal može biti i otečen i crven, a može se javiti i iscjedak – bistar i vodenast, ali i nalik na gnoj.

Što uzrokuje „plivačko uho“?

Najčešće je ova upala posljedica bakterijske infekcije. Razlog zašto je voda u ovoj priči ključna je zato što se na mokroj površini lakše stvaraju bakterije i infekcije. Rizik je, logično, još veći ako voda nije čista. Oštećenje ili iritacija uha dodatno može povisiti rizik.

Ušni kanal može biti oštećen ili iritiran zbog ogrebotine unutar uha, čišćenja kanala štapićima za uši ili zbog slušnog aparatića. „Plivačko uho“ može se razviti i zbog gljivične infekcije ili alergijske reakcije na nešto što je dospjelo u uho – čepići za uši, šampon… Ako ste skloni dermatitisu ili ekcemu, imate veći rizik dobiti ovu upalu, jer vaša koža nema dovoljno učinkovitu zaštitnu barijeru.

Ako sumnjate na upalu vanjskog uha, obratite se svakako liječniku, jer će vam on propisati najvjerojatnije kapi za uho, uz koje će simptomi proći kroz najviše tri dana. Ako se stanje ne promijeni, svakako ćete morati ponovno kod doktora. Za ovu vrstu upale se ne daje antibiotik.

No, najgori dio je taj što ćete morati izbjegavati vlaženje uha, pa svakako provjerite s liječnikom možete li uopće plivati. Izbjegavajte svakako češanje, dodirivanje uha, kao i guranje bilo čega u uho – uključujući i štapiće za uši.

Trikovi kako spriječiti „plivačko uho“

Ova vrsta upale može se spriječiti, a evo i kako.

  • Nakon kupanja posušite ušni kanal sušilom za kosu – neka bude udaljeno najmanje 30 cm od uha i namješteno na umjereno toplo puhanje
  • Koristite čepiće za uši dok plivate
  • Izbjegavajte nečistu vodu za kupanje
  • Kad izađete iz vode, nagnite glavu na jednu i drugu stranu kako bi mogući ostatci vode izašli iz uha
  • Ne čistite uši štapićima, ni ne gurajte prste u uši
  • Nemojte pokušavati ukloniti ušni vosak jer vas on može zaštititi od infekcije

Ovi trikovi nisu garancija da ćete se izvući bez upale, ali svakako mogu pomoći, a nisu komplicirani. Nadamo se da vam ove upute neće trebati i da ćete uživati u ljetovanju!

Moglo bi vas zanimati i: Uz ove ljetne aktivnosti ostat ćete u dobroj formi

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Pexels, Freepik

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!