Kada se svijet uplašio i zgrozio pojavom koronavirusa, imali smo osjećaj da je to kuga novog doba i da će nas sve „potamaniti“. Živjeli smo u dužem periodu straha, neznanja i brige oko toga što nam sutra može donijeti. Međutim, znanost je opet pobijedila i svijet je nadišao prijetnju ovog zloglasnog virusa. No, ima nešto što je ostalo, a to su posljedice. Strah je i dalje duboko ukorijenjen u nama i teško ga se potpuno otarasiti, a jedna od najranjivijih skupina u čovječanstvu zbog koje posebno strepimo su djeca. Zdravlje djece jedna je od najčešćih tema i želimo učiniti sve da ih se pravovremeno zaštiti od svih prijetnji na koje imamo mogućnost utjecati.
Zato, kada se u posljednje vrijeme počelo pričati o petoj bolesti i kada smo čuli da se tu ponovno radi o nekom virusu, u nama kao da se aktivirao neki unutarnji alarm i nova panika. Kako bismo vas ispravno informirali o ovoj bolesti, porazgovarali smo s poznatim i mnogima omiljenim pedijatrom, izv. prof. dr. sc. Milivojem Jovančevićem, koji nam je pomogao riješiti se svih nedoumica oko ove tematike. Zavirite u tekst niže i doznajte što je zapravo peta bolest i kako se nositi sa simptomima.
Što je peta bolest, koji su najčešći simptomi po kojima ju možemo prepoznati i kako se razlikuje od drugih dječjih bolesti?
Riječ je o osipnoj dječjoj bolesti koju prepoznajemo po tipičnim kožnim promjenama. Obrazi budu zagasito crveni, slični kako izgledaju nakon pljuske (zato se još zove bolest ispljuskanih obraza ili pljuskavica), po koži ekstremiteta i trupa javlja se blagi čipkasti osip koji u pravilu ne svrbi. Nema povišene tjelesne temperature i dijete je dobrog općeg stanja. Mogu oboljeti i odrasli ako nisu ovu bolest preboljeli u djetinjstvu. Procjenjuje se da oko 90% djece preboli petu bolest nakon koje ostaje trajna imunost. Inkubacija traje 4-20 dana a oboljeli je zarazan par dana prije pojave osipa. Iznimno rijetko se može javiti vrućica, glavobolja, curenje nosa i bol u zglobovima.
Koji su njeni uzroci i kako možemo spriječiti njeno širenje među djecom?
Uzročnik je Parvo B 19 virus i prenosi se kapljičnim putem. U vrtićima oko 60% djece preboli ovu bolest kada se pojavi u grupi. Higijenske mjere kao što je pranje ruku i dezinfekcija radnih površina i igračaka nema značajniji zaštitni učinak. Oko 25% oboljelih nema nikakvih znakova bolesti.
Kako se može uspješno izliječiti peta bolest?
Ne postoji specifično liječenje, ova bolest prolazi spontano kada organizam prevlada virus. Tek u tom trenutku se javlja osip i tada dijete više nije zarazno.
Postoji li veza između pete bolesti i parvovirusa? Koje su sličnosti i razlike?
Parvo virus B 19 je praktički jedini od značaja za ljude i on uzrokuje petu bolest. U skupini parvo virusa nalaze se podvrste koje uzrokuju teške bolesti pasa i mačaka.
Što mi odrasli možemo učiniti kako bismo spriječili pojavu ovih bolesti i zaštitili djecu?
Djeca koja pohađaju kolektiv ne mogu se učinkovito zaštititi niti ima opravdanja provoditi rigoroznije mjere obzirom na nedužnu prirodu bolesti. Ipak, trudnice i djeca koja imaju oslabljeni imunosni sustav i neke vrste slabokrvnosti, trebala bi u sezoni ove bolesti smanjiti kontakte s malom djecom.
Razgovarala: Dalia Žmegač- Kunić
Foto: Privatna arhiva, Pexels