Posjetite otočić Badiju i uživajte u društvu jelena lopatara

by Dalida Tomek

Badija je najveći od 19 otočića koji se nalaze u korčulanskom arhipelagu. Populacija jelena lopatara koja živi na otočiću Badiji njegov je zaštitni znak. Jeleni su naseljeni 1958. kada je uprava Brijunskih otoka donijela dva para jelena lopatara na ovu lokaciju. Oni su se udomaćili i u potpunosti naviknuli na posjetitelje pa na otočiću možete uživati u ovomu, pomalo neobičnom, društvu.

Na otočić možete doći taksi brodom koji kreće iz grada Korčule i Lumbarde, a u sezoni vozi svakih pola sata. Kupnjom dnevne karte u jednom danu taksi brodom možete posjetiti nekoliko otoka. Uz Badiju, turisti se najviše odlučuju za obilazak otočića Vrnika koji je poznat po prekrasnim plažama i vrhunskom kamenu.

View this post on Instagram

A post shared by Timotej 🇭🇷 (@timotej)

Gotovo se cijela Badija nalazi pod makijom i borovom šumom, a najviši vrh otoka je na visini od 74 metara. Plaža s jelenima nije jedina plaža na otočiću. Staza, duga nešto manje od 5 kilometara, odvest će vas do prekrasnih uvala, a ni zaljubljenici u kupanje na stijenama neće ostati razočarani. Do prve uvale bit će vam potrebno nepunih deset minuta hoda. Osim što ćete, šetajući ovom stazom, otkriti mirne lokacije za kupanje upoznat ćete se i sa znamenitostima ovoga otočića.

Badiju ćete s broda najprije prepoznati po franjevačkom samostanu u stilu kasne gotike. Gradnja samostana počela je u 15. stoljeću, a u njegovim su se prostorima u prošlosti nalazile klasična gimnazija, osnovna škola i sirotište. Nakon Drugog svjetskog rata u samostanu je bila smještena vojska, a služio je i kao zatvor. Od 2003. franjevački samostan ponovno je pripao franjevcima, a obnovljen je 2016. kada je postao katolički duhovni centar.

Na najvišem vrhu Badije nalazi se crkvica sv. Katarine s koje se pruža prekrasan pogled na cjelokupan korčulanski arhipelag. Osim toga, na otočiću možete posjetiti i Umjetničku galeriju fra Bernardin Sokol koja je otvorena od 10 do 18 sati. U galeriji možete vidjeti djela hrvatskih umjetnika Emilije Karlavaris i Izvora Oreba koji su franjevačkom samostanu darovali vrijednu umjetničku donaciju svojih slikarskih i kiparskih ostvarenja.

Otočić je ovo na kojemu ćete uživati u posebnom iskustvu šetanja među jelenima, posebnim lokacijama i prekrasnoj prirodi. U obzir uzmite i još jednu od zanimljivosti koja govori o pustinjaku koji je u 14. stoljeću živio na Badiji. Danas se u unutrašnjosti otoka, prostoru poznatom po imenu San Diego, mogu vidjeti ostaci crkvice i stambenog prostora gdje je živio i radio uz geslo ora et labora, odnosno moli i radi.

Moglo bi vas zanimati: Petehovac – ime je dobio po divljem pijetlu, a danas se u njemu jede najbolja juha od gljiva u Gorskom kotaru

Tekst: Ana Carević

Foto: Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!