Posjetite zlatnu Slavonija u novom sjaju – Otkrijte muzej bećaraca, najveću ergelu lipicanaca i obnovljeni muzej!

by Slowliving uredništvo

Ne morate čekati proljeće za zabavno putovanje Požeško-slavonskom županijom. Ni slavonske zime nisu hladne kao što su nekad bile, a većina atraktivnih mjesta na koja vas ovog puta vodimo zatvoreni su i grijani prostori. Otkrijte Zlatnu Slavoniju na posve drugačiji način – prepustite se avanturi, uživajte u tradiciji i vratite se kući napunjenih baterija i prepuni doživljaja.

Muzej bećaraca iz kojeg se izlazi u ritmu

Muzej bećarca u središtu Pleternice vjerojatno je jedini muzej u kojem ne trebate biti tihi. U njemu se slavi život, pjesma i tradicija, baš onako po slavonski. Tko je bolji – reper Kandžija ili bećar Pavo? Navijate i vi, a svaki glas se broji. I ne znate što biste prije, provozali se ringišpilom, zaplesali kolo, poslušali bećarce samo za starije od 16 ili snimili vlastiti u tonskom studiju!?

Interpretacijski centar Terra Panonica ima glavnog junaka – kita pod nazivom Đuro koji pjeva bećarac

Da u Slavoniji i kitovi pjevaju bećarac uvjerit ćete se u Interpretacijskom centru Terra Panonica, udaljenom tek nekoliko koraka od Muzeja bećarca. Animiranim filmom u kojem je glavni glumac kit Đuro, započinje putovanje milijunima godina u povijest, kada je na području Slavonije bilo Panonsko more. A kad Đuro zapjeva bećarac, razveseli i staro i mlado. Susrest ćete ga i zaronite li pomoću VR naočala dubinama mora, a doživljaj je još ljepši ronite li s prijateljem.

Gradski muzej Požega ima novi postav, ali stoljetnu povijest

Želite li u kratkom vremenu saznati što više o Zlatnoj Slavoniji, prava adresa je Gradski muzej Požega. Prošle je godine proslavio 100. rođendan i na dar dobio novi postav. Od fosila starih 14 milijuna godina i najstarijeg otiska prsta, preko najstarijeg željeznog mača do impresivnih kamenih rudinskih glava, od priče o autoru prvog „udžbenika“ kemije Pavlu Thalleru do autentičnog požeškog običaja Grgureva – u muzeju se čuva oko 85 tisuća eksponata.

U Požeškoj kući možete se voziti na pijanom biciklu

Samo u Požeškoj kući možete zavrtjeti pedale na pijanom biciklu i voziti se gradskim ulicama uz pomoć simulatora. Ovaj centar za posjetitelje pod povijesnim požeškim boltama još je jedno atraktivno mjesto u kojem se uči kroz zabavu. Tu ćete doznati sve o fra Luki Ibrišimoviću Sokolu koji je protjerao Osmanlije iz Požege, a nećete odbiti poziv na dvoboj s barunom Trenkom.  

Za dobru zabavu, obiđite najstariji podrum u ovom djelu Europe – još malo pa slavi 800!

Putovanje Zlatnom Slavonijom prilika je za obilazak najstarijeg podruma o ovom dijelu Europe. Izgrađen je 1232. u srcu vinorodnog Kutjeva, prijestolnice graševine i za sedam godina proslavit će veliki 800. rođendan, dugu povijest uspješnog vinogradarstva i vinarstva Zlatne Slavonije.

Dobra zabava i slefi s nosorogom čeka u Kući Panonskog mora

U Kući Panonskog mora na ulazu u Park prirode Papuk u Velikoj, klinci će uživati u igri na interaktivnom podu s morskim pijeskom, nakon što upoznaju podmorje, obalu i kopno nekadašnjeg Panonskog mora i otkriju brojne fosile s papučkih padina. Za kraj napravite selfi s nosorogom u vrtu, prastanovnikom Slavonije.

Iskujte novčić u Muzeju grada Pakraca

Za uspomenu na putovanje Zlatnom Slavonijom uz pomoć viteza kovača možete iskovati novčić u Muzeju grada Pakraca. Ovaj gradić podno Psunja u 13. stoljeću bio je poznat po slavonskom banovcu, srebrnom novcu koji se kovao u dobro čuvanoj prvoj kovnici novca u Hrvatskoj.

Nova ergela sa sedamdesetak lipicanaca na listi je nematerijalne baštine UNESCO-a

Državna ergela Lipik sa sedamdesetak lipicanaca preselila se na novu lokaciju, u nove staje uz umjetno jezero Raminac. Ergelu je davne 1843. osnovao grof Janković, a od 2022. tradicija uzgoja lipicanaca na listi je nematerijalne baštine UNESCO-a. Obavezno je posjetite.

Moglo bi vas zanimati i: Bravo za Osječko-baranjsku županiju – nalazi se među 10 najsrdačnijih regija u svijetu prema Booking.com Traveller Review Awards 2025.

Tekst: PR

Foto: Borna Subota (Kutjevečki podrum, Terra Panonica), Karlo Hruškar (Gradski muzej Požega), Domagoj Katić (Muzej bećarca), Stiglic Photo (Požeška kuća), Denis Peroš (Lipicanci), TZ PSŽ (Slavonski banovac)

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!