Povratak s godišnjeg odmora budi tjeskobu u vama? Evo kako se nježnije vratiti u svoju rutinu

by Petra Šafranko

Daleko najgori dio odmora je dio kada se u avionu ili automobilu vozite kući, shvaćajući da morate ponovno početi razmišljati o stvarnim životnim odgovornostima. Povratak s godišnjeg odmora je nerijetko hektičan raspored i neizostavan stres, jer realno, svaka promjena ili podražaj u našem životu, bio dobar ili loš, može uzrokovati stres u našem psihosomatskom sustavu.  

Vjerujemo da se sa sigurnošću može reći kako bi mnogi ljudi bili oduševljeni kada bi taj veličanstveni osjećaj “isključenosti” koji usvojite na odmoru trajao zauvijek, ali nažalost, „pravi život“ čeka, a osjećaji nakon putovanja često su vrlo stvarni. Na godišnjem odmoru često si dopustimo izlazak iz naše svakodnevne rutine i prilagođavamo se sporijem ljetnom tempu. Rutina s puno obaveza pak nestrpljivo čeka i najbolje da ju bez oklijevanja prigrlite, a mi vam donosimo savjete kako tu tranziciju proći što suptilnije i pri tome zadržati onaj osjećaj odmora još dugo nakon povratka. Prihvatite ovaj prijelaz kao priliku za spoj najboljeg od oba svijeta — odgovornosti i opuštanja — za uravnotežen i ispunjen životni stil.

Povratak s godišnjeg odmora na nježniji način

Postepeno se vratite rutini

Nakon što ste ljeti uživali u drugačijem tempu života, vraćanje u pretrpani raspored može biti neugodno. Postupni prijelaz pomaže vašem tijelu i umu da se ugodnije prilagode, smanjujući stres i umor. Započnite postupnim prilagođavanjem rasporeda spavanja. Tjedan dana prije povratka na posao ili u školu, pomaknite vrijeme spavanja i buđenja za 15-30 minuta svaki dan kako biste se uskladili s uobičajenom rutinom. Ovaj pristup korak po korak omogućuje vašem cirkadijalnom ritmu da se prirodno prilagodi, čineći prijelaz lakšim.

Također je korisno postupno uvoditi svoje dnevne aktivnosti. Na primjer, ako ste tijekom ljeta rjeđe vježbali, počnite s laganim aktivnostima poput hodanja ili istezanja prije nego što nastavite s intenzivnijim treninzima. Slično tome, lagano se vratite svojim radnim zadacima davanjem prioriteta jednostavnijim, manje zahtjevnim zadacima u početku prije nego što se uhvatite u koštac sa složenijim projektima. Ovo postupno ponovno uvođenje smanjuje rizik od osjećaja preopterećenosti i podupire održiviju prilagodbu.

Zadržite dijelove rutine s odmora ili integrirajte u svakodnevnicu ugodne aktivnosti

Pokušajte zadržati neke navike s odmora u svojoj svakodnevici, poput lagane jutarnje šetnje, ispijanja kave na miru, meditacije ili čitanja. Ove male rutine mogu vam pomoći da održite osjećaj opuštenosti i vedrine. Ako ste na odmoru uživali u dugim doručcima, pokušajte barem vikendom zadržati tu praksu. Samo zato što ljeto polagano završava, ne znači da morate izbaciti svu zabavu i opuštanje iz svog života. Pronađite načine da ugodne aktivnosti integrirate u svoju dnevnu rutinu.

Organizirajte si vrijeme za sebe

Odmor često daje dovoljno vremena za brigu o sebi, što se može zanemariti nakon što se nastave rutinske obveze. Davanje prioriteta brizi o sebi tijekom prijelaznog razdoblja ključno je za sprječavanje izgaranja i održavanje mentalnog blagostanja. Dodijelite vrijeme aktivnostima koje vam donose radost i opuštanje. Uključite ove aktivnosti u svoj tjedni planer kako biste osigurali da ostanu prioritet. Prakse brige o sebi mogu vam pomoći da upravljate stresom i ostanete uravnoteženi dok ponovno ulazite u svoju rutinu.

Planirajte nove aktivnosti, pa i novi godišnji odmor

Planiranje manjih aktivnosti, izleta ili evenata u bliskoj budućnosti može vam dati nešto čemu ćete se veseliti, što pomaže u održavanju pozitivnog raspoloženja. Nije nužno da budu skupi ili daleki, bitno je da vas raduju. Bez obzira na rasprave psihologa, je li bolje da godišnji odmor traje dva tjedna ili tri, jedno je sigurno – što više odmora imamo tijekom cijele godine, to će učinkovitost našeg fizičkog i psihičkog zdravlja biti veća. I poznati psihijatar Gruden tvrdi da nekoliko kraćih godišnjih odmora tijekom cijele godine omogućuje puno bolje punjenje baterija i veću učinkovitost na poslu. Planirajte stoga već sada novi godišnji odmor.

Održavajte kontakt s prirodom

Ako ste na odmoru puno vremena provodili u prirodi, pokušajte to nastaviti i kod kuće. Boravak na otvorenom, čak i kratka šetnja u parku, može vam pomoći da se osjećate smireno i ispunjeno.

Postavite realistična očekivanja

Nemojte očekivati da ćete odmah biti u 100 postotnoj spremnosti nakon povratka s odmora. Dajte si vremena da se prilagodite i nemojte se preopteretiti obvezama prvih nekoliko dana. Složite si popis prioriteta za prve dane i ne očekujte da ćete odmah sve završiti.

Približavanje kraju ljeta s pozitivnim načinom razmišljanja i praktičnim strategijama, prijelaz može učiniti manje zastrašujućim. Imajte na umu da je u redu raditi stvari polako i dati prednost svojoj dobrobiti. Čineći to, pripremate se za uspješan i ugodan povratak svojoj rutini, prenoseći prednosti ljetnog odmora koje mogu trajati još dugo nakon ljeta.

Moglo bi vas zanimati i: Podcasti, glazba, društvene mreže: Gdje je nestala tišina koja nam je toliko potrebna?

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!