Prehrana u trudnoći i tijekom postpartuma je izuzetno važna tema koja nažalost često ne dobiva važnost kakvu zaslužuje. Tako je logično da se potrebe tijela mijenjaju kada u njemu raste novi život i zato smo sretni što postoje stručnjaci kao što je nutricionistička savjetnica Tea Štefanac koja je svoj rad usmjerila upravo na žene koje prolaze kroz čudesno razdoblje trudnoće i postpartuma. U nastavku pročitajte naš razgovor.
Možete li se prije svega kratko predstaviti našim čitateljima? Kako je tekao vaš put, odnosno kako je došlo do toga da svoje djelovanje usmjerite upravo na trudnoći i postpartum?
Ja sam Tea, mama sam jedne prekrasne djevojčice (koja je i glavni razlog zašto sam tu gdje jesam), supruga, doktorandica i nutricionistička savjetnica. Volim reći da je moja misija pomagati ženama da prehranom osiguraju sve za sebe i svoju bebu. Uživam gledajući klijentice koje se osjećaju osnaženo nakon što čuju informacije za koje znaju da su provjerene i u skladu s njima. Trudnoća i postpartum su jedni od najtransformativnijih perioda u ženinom životu, a pritisak i strah oko prehrane ne bi trebali biti dio tog puta. Volim i svojim primjerom pokazati da je moguće hraniti se kvalitetno bez provođenja pola dana u kuhinji, korištenja „egzotičnih“ namirnica ili rigoroznih planova prehrane.
Rekla bih da je moje usmjerenje na trudnice i mame došlo slučajno, ali zapravo je upravo moja trudnoća pokrenula moj interes u tom smjeru. Sjećam se svoje frustracije nedostatkom provjerenih informacija o prehrani i suplementaciji, kontradiktornim informacijama koje sam nalazila na internetu i zanemarivanjem utjecaja i važnosti prehrane na mene, bebu, tijek trudnoće i naše cjelokupno zdravlje. Želim svakoj trudnici koja to želi omogućiti mjesto na kojem će dobiti sve što je meni nedostajalo i iznimno me veseli znati da na taj način utječemo na zdravlje i odnos prema hrani budućih generacija.
Vi se bavite prvenstveno prehranom u trudnoći i u postpartumu. Većina žena se tijekom tih razdoblja oslanja isključivo na obvezne suplemente. Zašto oni često nisu dovoljni?
Tako je, često trudnice pomisle da je glavna i dovoljna promjena nakon plusića na testu uvođenje prenatalnog kompleksa. Ipak, sam naziv dodataka prehrani govori nam da su oni dodaci i da nikako ne mogu zamijeniti kvalitetnu, raznovrsnu i nutritivno bogatu prehranu. Također, broj prenatalnih kompleksa i ostalih suplemenata na tržištu je jako velik i nisu svi iste kvalitete što je također bitno uzeti u obzir. Ne smijemo zaboraviti niti da svaka trudnica ima svoje specifične potrebe i upravo zato bi suplementacija trebala biti nešto čemu se pristupa individualno. Podaci nam pokazuju da veliki broj žena u trudnoću ulazi s određenim nedostatcima vitamina/minerala u organizmu, a takve stvari je poželjno nadoknaditi i zbog mame i zbog bebe.
Ipak, unatoč velikom izboru raznih suplemenata, prehrana je i dalje ključna. I oblici nutrijenata prisutnih u hrani, kao i njihove kombinacije koje pospješuju iskoristivost je nešto što u suplementima često nećemo naći. Kada pričamo o prehrani ne postoji prečac odnosno način na koji možemo zaobići važnost naših svakodnevnih odabira. A u periodu trudnoće i postpartuma naši odabiri reflektiraju se i na bebu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Koliko su u cijeloj priči važni suplementi i što mislite je li moguće balansiranom prehranom unijeti sve potrebno?
Naravno da je teoretski moguće zadovoljiti sve potrebe iz hrane i u idealnom svijetu to bi tako i bilo. Ipak, realnost je često drugačija. Tempo života, kvaliteta namirnica, teškoće u slušanju signala koje nam tijelo šalje, velika dostupnost ultra-procesirane hrane, česti odabiri namirnica koje ne podržavaju tijelo… sve to doprinosi tome da je velikoj većini trudnica i mama suplementacija ipak potrebna. Osobno sam zahvalna što živimo u vremenu kada su nam dostupni proizvodi koji nam olakšavaju zadovoljavanje svih naših i bebinih potreba, te smatram da to trebamo iskoristiti. Ipak, suplementacija i dalje ostaje točka na „i“ kvalitetne prehrane.
Nedostatak kojih vitamina i minerala najčešće viđate kod svojih klijentica?
Definitivno vitamina D, magnezija i željeza. Većina žena ne unosi niti dovoljne količine kolina i omega 3 masnih kiselina. Svaki od nabrojanih nutrijenata važan je i za mamu i za bebu. Upravo zato često u radu s klijenticama polazim iz perspektive „koje namirnice uvrstiti redovito u prehranu“, za razliku od nekog klasičnog narativa koji se temelji na hrani koju trudnice ne bi trebale jesti. Iako postoje određene namirnice koje se ne preporučuju trudnicama, njih je stvarno malo i veću korist vidim u poticanju na uključenje kvalitetnih namirnica u odnosu na njihovo izbacivanje.
Slušala sam vaše gostovanje u jednom podcastu i bilo mi je zanimljivo što ste uspoređivale kako izgleda trudnoća i postpartum žene koja brine o sebi i one koja ne brine. Možete li i s našim čitateljima podijeliti svoje uvide?
Vjerujem da ćemo se složiti da su nam situacije u životu za koje se pripremimo lakše od onih koje dočekamo nespremni, čak i ako se pojave određeni izazovi putem. Volim to usporediti i s reagiranjem na izazov iz mjesta sigurnosti u sebe i pukim odgovaranjem na njega iz mjesta panike.
Kvalitetna prehrana definitivno je jedan od načina brige o sebi i iskazivanja ljubavi prema sebi i bebi. Žene koje brinu o svojoj prehrani imaju manje nutritivnih deficita, manje šanse za razvojem određenih trudničkih stanja poput gestacijskog dijabetesa ili anemije, ali se i općenito osjećaju bolje, duže su aktivne i imaju više energije. U postpartumu je to nekako još izraženije jer je to sam po sebi period manjka energije, sna i vremena za sebe. Ako na to pridodamo iscrpljenost, glad i odabire koji ne podržavaju tijelo dobijemo umornu mamu, bez energije i kapaciteta za nošenje s novom ulogom. Kvalitetna prehrana nema nedostataka, može samo donijeti pozitivne promjene.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Možete li nam opisati kako bi po vama izgledao idealan dnevni jelovnik za jednu trudnicu? Što bi jela za doručak, što za ručak, a što za večeru?
Prilagođen njoj, njenim potrebama, preferencijama i sezoni.
Ali općenito govoreći dan je dobro započeti slanom verzijom doručka. Moj odabir bio bi kruh od kiselog tijesta s humusom, jaje na oko pečeno na maslinovom ulju s dalmatinskim začinima i rajčica. Ručak bi bio riblji – losos s batatom, špinatom i pečenom tikvicom. Za večeru može odabrati salatu s avokadom, rikolom, slanutkom i suncokretovim sjemenkama. Ukoliko je potrebno, između može ubaciti užinu poput kefira sa šumskim voćem i sjeckanim lješnjacima.
Nisam zagovornik planova prehrane (iako i oni imaju svoje mjesto u specifičnim situacijama), nego učenja o kombiniranju obroka kako bi namirnice činile smislenu cjelinu i kako bi trudnica uvijek znala složiti obrok od namirnica u hladnjaku.
Mnoge žene tijekom postpartuma zanemare sebe i svu pozornost usmjere na bebu. Što mislite kakvu si štetu tako dugoročno prave?
S jedne strane vjerujem da je to prirodno i majčinski. S druge sam strane veliki zagovornik one „sretna mama, sretna beba“. Ponekad si žene niti ne dozvole brinuti o sebi jer je još uvijek prisutan stav da se dobra mama žrtvuje za svoje dijete. Tema je svakako kompleksna, ali mi je drago vidjeti da se stvari polako mijenjaju. Upravo mi klijentice koje su trenutno drugi, treći put trudne kažu da im je žao što se i u prvoj trudnoći nisu priprema za postpartum malo drugačije.
Ne bih nužno rekla da si prave štetu, ali činjenica je da je teže funkcionirati ukoliko nismo namirene u osnovnim stvarima poput sna i prehrane. Na san ne možemo puno utjecati, ali na prehranu možemo. Zato uvijek potičem trudnice da se pripreme za postpartum. Zamrzavanje obroka, delegiranje obveza, razmišljanje o sebi i svojim potrebama… to već čini veliku razliku.
Na vašem profilu pročitala sam da je važno prilagoditi prehranu i prije same trudnoće jer ona utječe izravno na kvalitetu jajne stanice i spermija. Koliko prije bi buduća trudnica trebala početi s pripremom kroz prehranu?
Tema pripreme za trudnoću mi je jako draga jer vjerujem da na taj način možemo u cijeli proces ući svjesniji, pripremljeniji i od prvog dana osigurati optimalno okruženje za bebu. Ne postoji previše pripreme, tako da nikada nije rano krenuti.
3 mjeseca je vremenski rok u kojem možemo značajno unaprijediti naše stanje i utjecati na cijeli tijek trudnoće. Moram naglasiti je poželjno da se osim žene i partner priprema jer je i njegova uloga iznimno važna i velika. U tom periodu mudro je provjeriti razine vitamina/minerala u organizmu i prilagoditi prehranu/suplementaciju nalazima, revidirati stil života i navike (pušenje, konzumacija alkohola, nedostatak fizičke aktivnosti, kvaliteta sna…) i raditi na zdravstvenim izazovima ukoliko su prisutni.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Razgovarala: Anđela Sabranović
Foto: Privatna arhiva, Instagram