alkohol

Prestajete piti alkohol? Evo kako će vaše tijelo profitirati – sasvim neočekivano

by Anđela Sabranović

Alkohol se već dugo koristi kao „pomagalo“ za društvene kontakte, odnosno uz alkohol je nekad u društvu sve lakše. No, ono što radi našem tijelu daleko je od dobrog.

Ta tekućina o kojoj lako postajemo ovisni utječe na baš svaki dio tijela i ne treba nikako podcjenjivati moć alkohola i štetu koju alkohol može nanijeti našem organizmu. A najbolji način da se zaštitimo od tog je – apstinencija, odnosno nekonzumiranje alkohola.

Ipak, ponekad je teško ne popiti niti čašu u društvu, pa nije baš realno očekivati da će svi apstinirati. No, da je mudro smanjiti alkohol koji unosimo u organizam, jer će nam taj naš organizam zahvaliti na najbolji mogući način.

Evo kako!

Bolji, kvalitetniji san

Alkohol će vam vrlo lako narušiti kvalitetu sna i često ćete se buditi, posebno oko 3 ili 4 sata ujutro. To je vrijeme kad alkohol gubi svoje sedativno djelovanje, a u živčanom sustavu izluči se najviše hormona kortizola. Alkohol ograničava REM fazu sna, što je kritično za emocionalnu stabilnost i pamćenje. Inače, vrijeme između 3 i 4 ujutro na engleskom se naziva i „witching hour“, što se može prevesti kao „vještičji sat“. Sve skupa vrlo logično.

Ako se odreknemo alkohola, to može pozitivno utjecati na naš san, koji će biti kvalitetniji i dublji.

Manje upala na koži

Alkohol u prekomjernim količinama vodi do dehidracije, ali ujedno i potiče upale na koži. On se u organizmu razlaže na tvari kao što su acetaldehid, koji uzrokuje širenje krvnih žila. To vam lako može objasniti zašto se često zarumenimo kad smo pod utjecajem alkohola. Osim toga, loše utječe na kožu tako da doprinosi bržem starenju.

Neka stanja kože, kao na primjer rozaceja, mogu se pogoršati pod utjecajem alkohola.

Čvršća, gušća kosa

Možda vam se povezanost konzumacije alkohola i kvalitete kose ne čini logičnom, ali stručnjaci tvrde da je tako, te da prekomjerna konzumacija alkohola može dovesti do gubitka kose. Prvenstveno razlog leži u tom da je uz previše alkohola poremećen unos hranjivih tvari. Tako može doći do opadanja kose, budući da povećan broj vlasi kose ulazi u fazu mirovanja, puno brže nego inače.

Zdraviji organi i tijelo

To i nije neka tajna, zar ne? Alkohol je taj koji na većinu organa djeluje negativno, odnosno može potaknuti bolest organa. U to uključujemo i rak, moždani udar, srčane bolesti i bolesti metabolizma, na primjer pretilost, visok krvni tlak. Ključno je to da konzumaciju alkohola možemo kontrolirati i tako smanjiti rizik kojem izlažete svoje organe. Ako trebate neku pomoć, obratite se stručnjaku.

Uravnotežen um

Alkohol utječe na naš živčani sustav i mijenja kemiju u njemu, ali ne nabolje. Može uzrokovati anksioznost, probleme s raspoloženjem, probleme sa razlučivanjem i pamćenjem. Kad pijemo, mozak je preplavljen dopaminom, a kad prestanemo piti te razine se vrate na normalne. Alkohol ujedno smanjuje proizvodnju serotonina, zbog čega se možemo osjećati potišteno i anksiozno.

Da usput razjasnimo o kojim količinama govorimo. Ne preporuča se više od 10 standardnih pića tjedno, s tim da jedno standardno piće (boca piva 0,33, čaša vina 140ml ili čašica žestokog 40 ml) sadrži 10 grama alkohola. No, gotovo je uobičajeno da jedno piće koje popijemo ustvari sadrži jedno i pol standardno piće. Nije stoga teško pretjerati u količini koja je dopuštena, a to bi bilo nikako ne više od 10 standardnih pića na tjedan.

Dakle, povremeno nije problem. No, stalna konzumacija prekomjernih količina alkohola može biti problematična i činiti vam loše. Pročitajte ponovno popis i podsjetite se što će sve biti bolje i ljepše na vama ako se odreknete velike količine alkohola.

Moglo bi vas zanimati i: Feel good tjelovježbe – vježbe koje vole i tijelo i um

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva, Freepik

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!