PRIČE IZ REDAKCIJE: Kako sam naučila kuhati bez stvaranja nereda u kuhinji

by Anđela Sabranović

U nadolazećem periodu dijelit ćemo s vama stvarne priče iz redakcije. Danas će naša Anđela podijeliti s vama priču o tome kako je naučila kuhati bez stvaranja nereda u kuhinji uz svega 5 usvojenih promjena. Uživajte!

Mogli bismo reći kako u kuhinji postoje dvije vrste ljudi: oni koji odmah sve čiste za sobom i do kraja pripreme ručka imaju čistu kuhinju i oni drugi koji naprave apsolutni nered koji poslije ručka čiste satima. Iskreno, oduvijek sam spadala u ovu drugu skupinu i mislila sam da tako jednostavno svi funkcioniraju. Volim kuhati i koristim mnoštvo začina i sve to je za mene jedan kreativni i zabavni proces. Ono što je manje zabavno je nered koji me dočeka poslije ručka. Problem je što poslije ručka volim popodnevno spavanje koje sam si sve češće počela uskraćivati zbog silnog nereda koji bih morala čistiti poslije.

Promjena u mojoj glavi se dogodila kada sam kuhala s prijateljicom koja je inače jako organizirana osoba i kada sam vidjela kako ona sve u kuhinji radi lagano, svjesno i uredno. Primijetila sam kako začine odmah poslije korištenja vraća na mjesto (ja sam ih naravno ostavljala po radnoj površini), posude koje iskoristi primjerice za mariniranje odmah i opere ili složi u perilicu, ima pripremljenu posudu za otpatke i slično…

To me potaknulo na razmišljanje kako i ja mogu biti urednija u kuhinji. Bacila sam se na istraživanje i poslije nekog vremena uvela sam promjene. U nastavku dijelim i s vama nekoliko trikova koji su mi pomogli.

1. Počnite kuhati u čistoj kuhinji

Jedno naizgled očigledno pravilo (koje meni nije bilo tako očigledno) je kuhanje u čistoj kuhinji. Ako je vaša perilica posuđa puna, izvadite posuđe tako da tijekom kuhanja odmah možete početi slagati novo. Osim toga pobrinite se da su vam sve radne površine čiste te da nemate posuđe u sudoperu. Ova naizgled mala promjena je za mene bila game changer. Nisam ni bila svjesna kako je osnovni problem mog stvaranja nereda to što zapravo često nisam mogla odmah prati posuđe, a ni slagati ga u perilicu. 

2. Pripremite sve sastojke

Znate kako profesionalni kuhari u emisijama uvijek imaju na radnoj površini spremne sve sastojke. Pokušajte uvesti isto i vrlo brzo ćete otkriti da to i te kako ima smisla. Sve vam je odmah tu na dohvat ruke, ne morate otvarati hladnjak ili ladice u sredini procesa. Ovo je jednostavan trik koji stvarno djeluje.

3. Posuda za otpatke

Budući da u gotovo svakom jelu koristim dosta povrća, ovo je drugi korak koji je stvarno napravio razliku. Prije bih na radnoj površini skupljala ostatke od guljenja i slično. Dio toga bi često završio slučajno na podu pa bi me poslije čekalo i usisavanje i brisanje poda. Obična posuda za otpatke je sve promijenila i učinila cijeli proces toliko ugodnijim.

4. Svjesnije i sporije kuhanje

Podsjećate li sami sebe kada kuhate više na nekog chefa s TV-a koji lagano priprema obrok ili na hodajući tornado koji ruši sve pred sobom… Ja sam bila više nalik na tornado. Često bi mi se događalo i da tijekom kuhanja nešto razbijem i cijelo vrijeme kao da sam se natjecala sama sa sobom da skuham što prije. Cijeli život sam i gledala mamu koja je doslovno s posla ulijetala u kuhinju i kuhala najvećom mogućom brzinom.

Znam da nitko nema vremena poslije posla trošiti sate i sate u kuhinji, ali isto tako ako kuhate 5 minuta duže to nitko neće osjetiti, ali vi svakako hoćete.
Ako za vikend kupite sve namirnice automatski ćete dobiti više vremena za kuhanje jer ćete sve imati doma. Ja si ponekad pustim i laganu glazbu što me i potiče da još svjesnije i laganije kuham. 

5. Očistite kuhinju kada stavite jelo peći ili kuhati

Prilikom pripreme gotovo svakog jela dođe do one točke kada ste stavili nešto peći ili kada se treba još kuhati. To vrijeme iskoristite za čišćenje kuhinje. Znamo da to ne zvuči baš privlačno, ali zasigurno ste tada spremniji za čišćenje nego poslije ručka kada svi volimo odmor.

Nadam se da će savjeti koji su pomogli meni djelovati i za vas. Tako i kuhanje može postati prilika za uživanje i opuštanje, a svaki obrok će i biti još bolji kada znate da poslije njega ne morate čistiti. Sretno!

Moglo bi vas zanimati i: Donosimo popis omiljenih sourdough craft pekarnica u Zagrebu koje potiču svjesno uživanje u pecivu

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!