Proljetno čišćenje uma: Tehnike za postizanje unutarnjeg mira

by Petra Šafranko

Unutarnji mir je temelj svega i bez njega sve gubi smisao. U nastavku smo s vama podijelili tehnike uz koje ćete postići i zadržati svoj mir.

Niti jedno godišnje doba ne razbuđuje naše duše i umove tako snažno, mirisno, zabavno i šareno kao proljeće. Proljetna rapsodija boja, buđenja prirode i mirisa novih početaka mogu nas instantno dovesti u stanje opčinjenosti i sreće. To je moć s kojom možemo i moramo dati više od sebe, više uživati u svakom danu, više vjerovati, više sanjati, više ostvarivati…

Vrijeme je za proljetno čišćenje uma

Kako bi sve to realizirali, pravo je vrijeme da sami sebe zapitamo nije li vrijeme za proljetno čišćenje? No, naravno, ne mislim na ono klasično proljetno čišćenje domova, već naših umova. Kako bismo zadržali zdrave prioritete, fokus i jasnoću uma, i njega je potrebno povremeno dobro obrisati od prašine, resetirati i krenuti dalje uz svježinu novog starta.

Neka vam upravo proljeće bude inspiracija za to jer dok mu mašemo i pozdravljamo njegov dolazak, istovremeno izražavamo dobrodošlicu i prilikama za unutarnju obnovu i rast. Istražili smo tehnike uz koje tijekom proljeća možemo postići veći unutarnji mir i harmoniju.

Tehnike za postizanje unutarnjeg mira

Promatrajte svoje misli

Kažu da nam u prosjeku „kroz glavu“ prođe oko šest tisuća misli. Nije li to nevjerojatno? Kada malo dublje o tome razmišljamo, to je ogroman broj različitih tematika i dubina isprepletenih raznim emocijama, veseljima, brigama i mnogočemu drugome. Zamislite samo koliki je to napor za naš um. Naravno da nam treba dnevni odmor, ali u kontekstu proljetnog čišćenja uma, svoje misli možemo dovesti u red tako da ih pomnije promatramo, zapisujemo, osluškujemo, njegujemo. Kroz meditacije, mindfulness, molitvu, običnu šetnju prirodom, promatranje misli idealno je za bolje upoznavanje sebe i odmak od nepotrebnih distrakcija.

Napravite knjižicu iskustava

Zamislite da imate jednu bilježnicu u koju ćete svakodnevno ili svaki put kada za to ulovite volje, želje i vremena, zapisivati vlastita životna iskustva. To mogu biti obična iskustva s kojima se susrećete na dnevnoj bazi, jednako kao i ona velika kojih se zauvijek želite sjećati. U prijevodu, vi itekako možete zapisati svoja sjećanja i tako učiniti prirodni filter za svoj um. Osim što ćete si stvoriti sjajnu uspomenu i jednog dana se prisjetiti mnoštva zaboravljenih situacija i osjećaja, osjećaj lakoće koji ćete imati, omogućit će vam veću harmoniju u svakodnevici.

Odvojite prostor za tiho razmišljanje

Već smo mnogo puta spomenuli moć tišine i važnost odmaka od ekrana i tehnologije. Digitalni detoks danas nažalost ne bi trebao biti izbor, nego redovita praksa za osvježenje uma. Živimo u digitalnom dobu. Pobjeći od te činjenice je nemoguće, ali je itekako moguće postići unutarnji mir tako što ćete stvoriti svoj prostor za aktivnosti koje hrane vašu dušu.

Zaboravite na kontrolu

Unutarnji mir za mnoge znači moment kada su sve obaveze namirene i kada imamo mali vremenski prostor u kojem ne moramo brinuti ni o čemu. Međutim, kontrol freak u nama neprestano dodaje nove stavke na „to do“ liste, budi novu razinu stresa, a samim time i iscrpljenost kojoj nema kraja. Pokušajte naučiti da otpustiti potrebu za kontroliranjem svakog aspekta svog života znači direktan put prema harmoniji koju pokušavate pronaći. Usredotočite svu svoju energiju na one bitne stvari koje jesu i trebaju biti pod vašom kontrolom, a za ostalo probudite ono malo zaigranosti i mašte u sebi i dopustite da se ponešto odvije na način da vas iznenadi i osvježi.

Ništa bez empatije

Kako bismo razvili empatiju prema drugima, moramo je najprije pronaći i usmjeriti prema samima sebi. Kako ćemo drugima moći darovati ljubaznost, nježnost i suosjećajnost ako je najprije nemamo za sebe? Svatko od nas, iako mnogo puta na van to tako ne izgleda, vodi svoje osobne bitke koje su vrlo teške i iscrpljujuće. Pružite podršku svima koji se nađu na vašem putu jer će vam se to jednog dana zasigurno vratiti. Iako mnogi na to gledaju kao na najobičniji otrcani klišej, činjenica je kako se dobro uistinu dobrim vraća.

Moglo bi vas zanimati i: Ako kažemo da možete zaspati u 60 sekundi, vjerujete li?

Tekst: Dalia Žmegač-Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!