Koliko poznajete žena oko sebe koje se stalno i iznova žale kako je nemoguće uskladiti obiteljski život, kućanstvo i posao? Sada razmislite koliko muškaraca poznajete koji se žale na isto? Vjerujemo kako nam je svima već jasno kako je puno više žena koje se suočavaju s pronalaskom balansa između svega. Kada smo naišli na pojam “default parent syndrome” sve na je bilo toliko jasnije.
Naime, često jedan roditelj preuzima gotovu svu brigu oko svega i nažalost, taj roditelj je najčešće žena. Što točno podrazumijeva taj pojam, te što možete poduzeti ako se prepoznate u opisu istog, saznajte u nastavku.
Tko je default roditelj?
To je roditelj koji je na sebe preuzeo većinu roditeljskih obveza, a uz to najviše i brine o kućanstvu. Tako je to osoba koja priprema doručak, vozi dijete ili djecu u vrtić ili školu, priprema ručak, radi s njima domaće zadaće. Ono što je karakteristično za tog roditelja je osjećaj grižnje savjesti prilikom svakog razdvajanja od djece. Drugi roditelj je u takvim situacijama često izgubljen, ne zna gdje što od dječjih stvari stoji, kakav je raspored spavanja, obroka i slično.
Često roditelj koji je preuzeo gotovo sve obveze oko djece postaje frustriran te se javlja svojevrsna odbojnost prema drugom roditelju. To izuzetno negativno utječe na cijelu obiteljsku dinamiku i dugoročno narušava odnose. Zato je potrebno reagirati na vrijeme te u nastavku dijelimo s vama nekoliko savjeta.
Roditeljstvo je jednostavno prevelika odgovornost za samo jednu osobu te je važno biti svjestan rizika koje sa sobom donosi preuzimanje svega. Neki od njih su:
- Kronični stres koji rezultira burnoutom
- Osjećaj ogorčenosti prema partneru i djeci
- Smanjeno samopoštovanje
- Negativan utjecaj na mentalno zdravlje
Što možete poduzeti?
Znamo kako će ovo možda na prvu zvučati okrutno, ali ponekad nama ljudima godi biti u ulozi žrtve jer tako imamo opravdanje da ne krenemo u akciju jer promjene nikad nisu jednostavne. Ipak, to ne znači da nam nisu potrebne. U nastavku smo izdvojili nekoliko savjeta kako si vratiti slobodu u roditeljstvu.
Iskren razgovor s partnerom
Ako ste preuzeli sve roditeljske obveze na sebe, to znači kako ste i partnera zakinuli za mnoštvo trenutaka s vlastitim djetetom što može dugoročno negativno utjecati na njihov odnos. Zato iskreno razgovarajte s partnerom, priznajte kako se osjećate, što želite, što bi vam sve olakšalo te što je to što vam treba da se vratite sebi. Ako vam je teško povezati se sa sobom i osvijestiti što vam zapravo treba, možda bi za početak bilo dobro uzeti si nekoliko sati ili cijeli dan za odmor i povezivanje sa sobom. Tek kada ste vi sretni i ispunjeni, možete dati i svom djetetu ono što mu treba.
Napravite dugoročni plan
Znamo da ne zvuči zabavno planirati unaprijed život, ali živimo u vremenu u kojem je i slobodno vrijeme važno staviti u kalendar. Jasno se dogovorite s partnerom koliko često ćete trebati vrijeme samo za sebe i one aktivnosti koje vas pune. Možda vam svako jutro ili svaku večer treba šetnja, možda bi vam jednom mjesečno godila masaža ili vikend s prijateljicama… Samo je nebo granica ako si vi to tako posložite u glavi.
Napravite zajedno vision board svog obiteljskog života
Nitko nas ne uči kako kreirati sretan obiteljski život. Svi imamo samo primjere naših matičnih obitelji, ali možda želimo kreirati neki drugačiji život. Zato sa svojim partnerom napravite vision board vašeg obiteljskog života. Kako želite provoditi večeri, vikende, godišnje odmore, rođendane… Tako ćete se zasigurno povezati i dati svom partneru na važnosti tako da se oboje osjećate ravnopravno u dinamici obiteljskog života.
Moglo bi vas zanimati i: Jesu li naša uvjerenja okovi koji nas sprječavaju da živimo punim plućima?
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels