Poželjeli smo znati kakve obroke tijekom ljeta preferira raw food chefica Marina Brekalo. U nastavku otkrijte zašto nas je ovaj razgovor inspirirao na isprobavanje novih kombinacija svježih namirnica.
Isprobati sirovu i vegansku prehranu ljeti je idealno zbog obilja sezonskog voća i povrća koje je bogato hranjivim tvarima, enzimima i antioksidansima koji pomažu detoksikaciji tijela. Osim što su ljetne sezonske namirnice bogate vitaminima, mineralima i lako probavljivim sastojcima, na primjer lubenica, krastavci ili rajčice koji obiluju vodom, oni i prirodno hlade organizam.
Godišnji odmor je savršeno vrijeme za prijelaz na ovu vrstu prehrane (ili barem njeno isprobavanje), jer omogućuje tijelu da se pročisti od toksina, dok se vi kompletno opuštate i regenerirate. To je kao da ulijevate sredstvo za čišćenje goriva u svoj automobil. Resetirati svoj probavni sustav i prirodne čistače organizma – jetru i bubrege je nešto na čemu će vam tijelo biti zahvalno još dugo nakon godišnjeg odmora. Stoga povezivanje odmora sa sirovom veganskom prehranom stvara savršen ambijent za detoksikaciju, obnovu energije i ponovno povezivanje s prirodom.
Otišli smo stoga kod poznate raw vegan chefice Marine Brekalo koja je oličenje svega navedenog. Marina je poznata po svom Brekalicious raw kitchen studio u Zagrebu u kojem izrađuje čarobne sirove slastice, te je ujedno autorica kuharice „Veganski sirevi“. Zavirili smo u Marininu kuhinju i provjerili što drži u svom hladnjaku preko ljeta, koja je njena omiljena namirnica i bez čega ne može zamisliti da je u kuhinji, a ona donosi za sve čitatelje Slowlivinga recept za svoju omiljenu slasticu ljeti – kokos kocke sa smokvama.
Kako Marina provodi ljeto u svojoj kući na Viru, koja joj služi kao polazišna točka prema drugim destinacijama na Jadranu, prema selima Zagore i Hercegovine, a kojoj se uvijek vraća i odmara između izleta, mislimo da je ona savršeno iskombinirala odmor s potpunom revitalizacijom organizma.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Omiljena slastica tijekom ljeta…
Kako slatko zapravo samo volim pripremati, a ne i jesti, često se desi da mi prođu tjedni bez slastica i sladoleda. No, kao moj omiljeni desertni okus ljeta izabrala bih malinu, pistaciju, limetu, mentu kao i različite kombinacije sa svježom smokvom. Po mogućnosti sve bez termičke obrade, naravno.
Omiljeni obrok za plažu…
Smokve obožavam i uživam u njima cijelo ljeto. Najviše ih volim brati i jesti svježe ubrane prije odlaska na plažu i po povratku s plaže. Na plaži ne provodim puno vremena tako da ne biram tamo jesti. No za plažu bih uvijek preporučila lokalno svježe voće tipa smokve, lubenice, dinje, marelice i grožđe.
Radiš li meal prep i dok si na godišnjem?
Detaljno ne, ali volim uvijek imati svježe tikvice, rajčice, krastavac, mladi luk kao osnovno povrće pa se dalje prilagodim. Nekako mi obroke više određuje lokalna dostupnost svježeg povrća, a u hladnjaku uvijek imam pokoji umak unaprijed pripremljen.
Imaš li unaprijed pripremljene i snackove, za pojesti nešto brzinski kad se vratiš gladna s plaže ili kada ti se ne da kuhati?
Pa i ne. Uvijek računam da ima zrelih smokava gdje god idem:) … A uvijek imam i medjoul datulje i suhe rajčice i domaće maslace od orašida, tako da si mogu složiti mali zalogaj u trenu.
Tvoje omiljeno kuhano jelo ljeti (ako jedeš kuhano)?
Volim si brzinski baciti na grill tavu tempeh i zamotati u tortilju ili rižin papir ili nori algu zajedno sa nekim umakom, povrćem i salatama. Obožavam sataraš i pripremam ga cijelo ljeto.
Koji omjer sirovog i kuhanog savjetuješ kao najbolju opciju prehrane tijekom ljeta?
Obzirom da je ljeto idealno vrijeme za konzumaciju sirove hrane koja hladi i hidratizira te podržava organizam vitaminima i mineralima, a sezonski imamo bogatu ponudu voća i povrća, sjajno bi bilo da se taj omjer poveća iznad 50 % u korist termički neobrađene hrane.
Treba li paziti na kvarljivost nekih namirnica tijekom ljetnih vrućina?
Kod veganske hrane kvarljivost je znatno manja u odnosu na namirnice životinjskog porijekla. Sa sirovom hranom ona je još manja, i sve što krene prema točki kvarenja vidljivo je pa, teško da ćemo pojesti nešto tako. Najčešće je to voće i povrće. Skriveni moment u kvarenju je zapravo voda koju upotrebljavamo u pripremi obroka i uvijek bi trebalo paziti da koristimo i konzumiramo najkvalitetniju vodu koja nam je dostupna.
Izdala si i svoju kuharicu s veganskim sirevima. Radiš li sireve preko ljeta, jesu li komplicirani za napraviti?
Sireve ne radim ljeti. Obično ponesem neke sa sobom na more koji su odležali i kombiniram ih u jelima. Čuvaju se u hladnjaku tako da ne brinem oko kvarljivosti, a trajnost im ide preko dva mjeseca i svakako ih potrošim ranije. Jedino što pripremam redovito su jednostavni samo blendani sirni namazi i umaci, bez fermentacije, a za koje znam da će brzo nestati.
Imaš li neku svoju omiljenu namirnicu, omiljeni začin ili nešto što će se uvijek naći u tvom hladnjaku?
U mojoj kuhinji ćete uvijek naći miso, tamari, umeboshi ocat, tamno sezamovo ulje i domaće maslinovo ulje. Tu je zatim uvijek neko sezonsko povrće i salate, biljno mlijeko i jogurt, kimchi ili neka druga kisela salata, te barem dva tri različita domaća umaka tipa pesto, majoneza i humus u sto nekih zanimljivih izvedenica. Obavezno imam i neke raw tortilje. Sve to mi pojednostavljuje pripremu obroka na 15-tak minuta.
Kako je tijekom ljeta sve opuštenije, pa tako i prehrana može izaći van nekog okvira redovitih obroka u danu. Kada je tvoj zadnji obrok u danu?
Inače ne volim jesti kasno i obično moj posljednji obrok bude oko 17-18 sati, no ljeti se zna protegnuti i na 20-21 sati.
Imaš li neko omiljeno slow living piće i koje?
Moje piće života je voda. Ljeti često uz ekstra dodatak soka od limuna ili limete i svježih listića mente. Kroz ljetne mjesece pijem i kokosovu vodu zbog iznimne hidratacije koju nudi organizmu, volim ju pomiješati s nekim hladno prešanim sokom, a uvečer često složim istu kombinaciju dodatno s mineralnom vodom, drobljenim voćem i poslužim kao koktel.
Kokos kocke sa smokvama
Podloga za 9 kocki
- 1 šalica kokosovih ljuskica
- 1 šalica raw zobenih pahuljica (mogu i obične)
- 2 žlice agava slada
- 2 žličice limunovog soka
- 1/4 šalice rastopljenog kokosovog ulja (dodati žlicu, dvije više ako bude potrebno)
Krema
- 1,5 šalica indijskih oraščića (namočiti 4+ sata)
- 1 šalica kokosovih ljuskica
- 1 šalica vode (ili mlijeka od kokosa)
- 1/4 agavinog slada
- sok i korica jednog limuna
- 1/2 šalice rastopljenog kokosovog ulja
Dodatno
Smokve i voće za ukrašavanje po želji
Priprema
- Sve sastojke za podlogu sjediniti u multipraktiku te 3/4 smjese utisnuti u mali kalup za kolače, a 1/3 smjese za podlogu ostaviti sa strane
- Sve sastojke za kremu izblendati u blenderu te dodati na podlogu.
- Na kremu složiti kolutiće smokve debljine 0,5 cm.
- Sve prekriti ostatkom smjese od podloge
- Kolač dobro ohladiti i servirati sa smokvama i voćem po želji
Moglo bi vas zanimati i: Popodnevni umor: Trening koji vraća energiju
Razgovarala: Petra Šafranko
Foto: Privatna arhiva