psorijaza-slowliving

Psorijaza – kožna napast kojoj se često ne zna uzrok

by Anđela Sabranović

Psorijaza je kronična upalna bolest kože. Ova bolest može zahvatiti vlasište i nokte, a kod pojedinih bolesnika i zglobove u obliku psorijatičnog artritisa. Bolest nije zarazna i može se kontrolirati lijekovima. Tako bi se ukratko mogla definirati psorijaza.

Jeste li znali da je psorijaza bolest od koje boluje čak 1,7% hrvatskog stanovništva? Da, ni mi nismo bili svjesni koliko je učestala ta bolest, ali kada malo razmislite shvatit ćete da ako sami nemate psorijazu sigurno poznajete nekog tko je ima. To je definitivno znak za alarm! Ovo je bolest koja se jednako javlja i kod žena i kod muškaraca i u bilo kojoj životnoj dobi i ozbiljno narušava kvalitetu života. Kako biste bolje shvatili one koji boluju od nje, svakako je korisno dodatno se informirati.

UZROCI BOLESTI

Psorijaza je bolest koju može uzrokovati mnogo toga. Često nije čak ni moguće pronaći uzrok. Trenutno se zna da je jedan od najčešćih uzroka genetika.
Tako primjerice, ako roditelji imaju psorijazu, vjerojatnost da će i djeca imati iznosi čak 50%. Infekcije su često uključene u razvoj simptoma psorijaze. Bakterije, posebice streptokoka, najčešće su implicirani patogeni i povezane su s psorijazom.
Također, uzroci psorijaze su i brojni vanjski čimbenici poput stresa, pušenja, a sada se zna i da određeni lijekovi mogu značajno pogoršati stanje.

PSORIJAZA SE LIJEČI…

Liječenje psorijaze može biti lokalno i /ili sistemsko. To prvenstveno ovisi o težini kliničke slike, dobi bolesnika, eventualne udruženosti psorijaze s artritisom. U takvim slučajevima potrebna je suradnja s reumatologom i fizijatrom. U lokalnoj terapiji danas se koriste: keratolitici, kortikosteroidi, vitamin D, cignolin, lokalni retinoidi… Kod težih oblika bolesti i zahvaćenosti većih površina kože i u slučaju da žarišta ne prolaze na lokalnu terapiju primjenjuje se i fototerapija. Sustavna terapija psorijaze provodi se derivatima vitamina A (retinoidi), Metothrexatom te ciklosporinom, a danas se koriste i biološki lijekovi koji su značajno doprinijeli poboljšanju smetnji i simptoma te povećanju kvalitete života psorijatičnih bolesnika. Odluku o terapiji svakako treba prepustiti specijalisti dermatologu.

KAKO SE NOSITI S BOLESTI?

Jeste li znali da ljudi navode veće nezadovoljstvo kvalitetom života ako boluju od neke teške kožne bolesti, nego ako boluju od bolesti koje se ne vide golim okom?
Često se osobama koje imaju kožne bolesti ne pristupa s razumijevanjem jer se često pogrešno podrazumijeva da to nisu bolesti opasne po život, ali njihov utjecaj na kvalitetu života je često značajan. Jedno od osnovnih obilježja psorijaze je to što su oboljeli izloženi pogledima drugih ljudi, koji često zbog neznanja stigmatiziraju oboljele. Budući da se osobe oboljele od psorijaze gotovo svakodnevno susreću s negativnim situacijama, kod njih se javljaju i psihološki poremećaji poput depresije i anksioznosti, a nerijetko se javljaju i suicidalne misli.
Često se događa da osobe oboljele od psorijaze razvijaju negativne obrasce ponašanja, povlače se u sebe, počinju izbjegavati radne obaveze i pronalaze različite razloge kako bi izbjegli boravak u društvu u kojem su se prije nalazili…

Jedan od ključnih čimbenika pomoći osobama oboljelim od psorijaze je stoga pružanje psihološke podrške i pomoći. Činjenica da osobe znaju da se mogu osloniti na nekoga u najtežim trenucima bolesti je jako korisno. Unatoč tome, ponekad nije dovoljna samo podrška bližnjih u obliku razgovora i bodrenja, nego bolesnici moraju potražiti stručnu pomoć, pomoć psihologa ili psihijatra. Psihodermatologiju možemo definirati kao dio dermatologije koji se bavi proučavanjem utjecaja psiholoških čimbenika na početak, tijek i liječenje kožnih bolesti.

VAŽNA PREHRANA

Osim traženjem psihološke podrške, oboljeli si mogu olakšati simptome bolesti zdravijom prehranom i tjelovježbom. Dugogodišnjim istraživanjima, otkriveno je kako bi prehrana oboljelih trebala biti jednostavna i uravnotežena jer pretilost negativno utječe na tijek bolesti. Osim toga, uočeno je kako svakodnevna tjelovježba polako, ali sigurno pomaže.

Sigurni smo kako ćete poslije ovog članka biti barem više osviješteni o važnosti podizanja svijesti o ovoj bolesti jer samo tako možemo bolje razumjeti oboljele jer je upravo nerazumijevanje okoline ono što im najčešće stvara i najveći problem.

Moglo bi vas zanimati: Hashimotov sindrom – bolest moderne žene

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!