Putna ljekarna: Popis stvari koje morate ponijeti sa sobom na odmor

by Anđela Sabranović

Vrijeme je godišnjih odmora i svi se vesele odlasku na more. Pri pakiranju stvari za odmor potrebno je i složiti putnu ljekarnu koja će olakšati eventualne tegobe i probleme, ali i koja će pojednostaviti odmor. Pridržavanjem ovih savjeta o sadržaju male putne ljekarne olakšat ćete si odmor i učiniti ga ugodnijim. Kako bi trebala izgledati putna ljekarna, saznajte u nastavku.

Lijekovi koji olakšavaju putne tegobe

Uz lijekove koje koristite (ako ih koristite) redovito, dobro je i ponijeti lijekove koji olakšavaju putne tegobe. Osobe kod kojih se javljaju mučnine u vožnji, najčešće se tu radi o djeci, preporučuju se Dramine. Lijek trebaju uzeti pola sata prije nego što krećee na put. Za odraslu osobu doza je cijela tableta, dok se za djecu određuje po dobi i po kilaži. Isto vrijedi i za životinjem a uputu o količini lijeka daje veterinar, ovisno o težini i veličini vašeg kućnog ljubimca.

Sredstva protiv povišene temperature i bolova

U svoju malu putnu ljekarnu najbolje je spremiti paracetamol ili ibuprofen u obliku tableta ili šumećih tableta. Potrebno je voditi računa o doziranju i razmaku uzimanja lijeka.

Medicinski ugljen

Uzima se pri sumnji na trovanje hranom, a može biti u obliku tableta ili praha koji se razmuti u vodi. Iako ne izgleda primamljivo, apsorbirati će štetne sastojke i zaustaviti proljev, nadutost i mučninu.

Probiotik s kojim ćete obnoviti crijevnu floru

Pomaže u slučaju probavnih tegoba poput proljeva, povraćanja i mučnina koje se često javljaju upravo ljeti. Uzročnici ljetnih proljeva uglavnom su virusi, ali i bakterije iz hrane i vode. Najbolja zaštita je redovno pranje ruku i izbjegavanje konzumiranja hrane sumnjive kvalitete i podrijetla. Za djecu preporučujemo Biorelu, ugodnog je okusa a izrazito djelotvorna, dok za odrasle preporučujemo Lactibiane Reference probiotik.

Sredstva protiv zatvora

Na putu se često poremeti normalno pražnjenje crijeva. Svakako preporučamo pokušati potaknuti probavu prirodnim putem, ali ako to ne djeluje u redu je posegnuti za sredstvom protiv zatvora. Prirodna sredstva su šljive i smokve, a ona jača su neki od čajeva ili tableta. No, budite oprezni jer oni mogu izazvati neugodne grčeve u želucu.

Sredstvo za čišćenje rana, komprese i vodootporni flasteri

Ako putujete s djecom, ovo je nezaobilazna „oprema“ za put.  Kao prva pomoć kod ogrebotina ili manjih posjekotina ranu je potrebno isprati sredstvom za čišćenje, a zatim je zaštititi flasterom ili gazom, ovisno o veličini rane. Ako je posjekotina veća, bolje je potražiti pomoć liječnika.

Ostali korisni preparati

Vlažne maramice za čišćenje ruku

Korisne su u situacijama kada ne možete oprati ruke. Ipak, ne treba pretjerivati s njihovom primjenom te je bolje nositi vlažne maramice za djecu i odrasle, baš poput asepsoleta.

View this post on Instagram

A post shared by Asepsoleta (@asepsoleta)

Dentalna higijena

Sa sobom je uvijek poželjno imati pribor za dentalnu higijenu. U svoju putnu torbicu ne zaboravite pospremiti interdentalne četkice, konac i četkice za zube te konac za zube na štapiću koji je izuzetno praktičan za korištenje kada niste kod kuće.

View this post on Instagram

A post shared by dm Hrvatska (@dm_hrvatska)



Sredstva za zaštitu od uboda insekata

Primjenjuju se nanošenjem na kožu. Ako su za malu djecu, treba paziti da se koriste ona koja su prilagođena njihovoj dobi. Osim tih preparata, korisna su i sredstva za zaštitu prostorija ili spirale koje izgaraju i koriste se na otvorenom. Vrlo korisno i učinkovito prirodno sredstvo je Autan, koji je pogodan za cijelu obitelj.

Sredstva nakon uboda insekta

Uglavnom su u obliku gela koji hladi te sprečava crvenilo, oteklinu i svrbež.  Koriste se nakon opeklina od morskih žarnjaka (meduza, vlasulja), kopriva, te kod opeklina od sunca. Fenistil je jedan od takvih gelova, a pogodan je za cijelu obitelj.

Najbitniji sadržaj putne ljekarne? SPF!

Vjerujemo da smo vam dosadili sa zaštitnim faktorima i bočicama vode, ali zaista je jako bitno da SPF imate uz sebe. Iako se kreme ne ubrajaju u lijekove, tijekom ljeta obavezni su i za djecu i odrasle, ali ne samo na putu nego pri svakom izlaganju suncu. Zašto je važno koristiti SPF saznajte ovdje.

Moglo bi vas zanimati: Zašto biste trebali dodati vitamin C u svoju dnevnu beauty rutinu, kako ga koristiti i koje proizvode birati?

Tekst: Vjera Pađen

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!