Rak dojke kod žena je posljednjih godina tema o kojoj se doista podiže svijest i o kojoj se sve više govori. No, jeste li znali kako je rak dojke kod muškaraca teže otkriti te češće ima kobne posljedice?
Naime, rak dojke kod muškaraca je danas zastupljen u 1% od svih karcinoma dojke, ali nažalost trenutno je taj postotak u porastu. Muškarci često ovu vrstu raka kasno otkriju i jave se tek kada je u naprednoj fazi. Zato je jako važno pričati o ovoj temi i podizati svijest o važnosti samopregleda.
Simptomi raka dojke kod muškaraca
Najčešći klinički simptomi i znaci raka dojke u muškaraca su opipljiva kvržica, uvlačenje bradavice, iscjedak iz bradavice, ulceracije na koži ili bolna kvržica.
Samopregledom je moguće osjetiti tvrdu, ali bezbolnu tumefakcija ispod bradavice dojke.
Vrlo često pojavi karcinoma prethodi ginekomastija (povećanje dojki kod muškaraca).
Sekrecija iz muške dojke je rijetka pojava, ali ovaj simptom je vrlo ozbiljan jer u preko 75% slučajeva ukazuje na to da se doista radi o raku dojke.
Uzrok
Uzrok nastanka raka dojke u muškaraca nije poznat, ali rizični čimbenici koji povećavaju vjerojatnost javljanja raka dojke su genetska sklonost te hormonske neuravnoteženosti.
Višak kilograma povećava vjerojatnost od raka dojke za čak dva puta. Muškarci najčešće od raka dojke obolijevaju poslije 60-tih godina. Razvoju bolesti može doprinijeti izloženost zračenju, bolesti jetre, ali i genetski poremećaj poznat kao Klinefelterov sindrom.
Dijagnostika
Metode dijagnostičke obrade koje se koriste kod muškaraca istovjetne su onima koje se koriste i kod žena, a uključuju klinički pregled, ultrazvuk i mamografiju.
Liječenje
Gotovo uvijek liječenje započinje kirurškim odstranjenjem tumora i limfnih čvorova iz pazuha.
Modaliteti liječenja koji se primjenjuju nakon operacije su isti kao i kod raka ženske dojke, a uključuju kemoterapiju, radioterapiju, imunoterapiju i hormonsku tj. antihormonsku terapiju, a koji oblici liječenja će biti potrebni, ovisi o stupnju proširenosti bolesti, karakteristikama odstranjenog tumorskog procesa te, naravno, općem zdravstvenom stanju oboljele osobe. Ponekad je potrebno primijeniti sve gore navedene modalitete, a u nekim je slučajevima već sam operativni zahvat dostatan terapijski postupak.
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Pexels