Sposobnost bivanja u sadašnjem trenutku mislima usredotočenim na ono što se događa ovdje i sada. Umjesto pogleda na prošlost i budućnost i njihovog analiziranja naše biće, u svojoj punini, promatra ono što se događa u ovom trenutku. Kratka je to definicija pojma mindfulnessa, a u nastavku donosimo pet praksi pomoću kojih možete na jednostavan način unijeti više pažnje u vlastite živote i njegovati sadašnji trenutak.
Mindful buđenje: u dan krenite s jasnom namjerom
Kada se probudite ugodno se smjestite, u opuštenom položaju, na krevet ili neku drugu omiljenu lokaciju. Zatvorite oči i povežite se sa svojim osjećajima te pozornost obratite na pravilno disanje, udahnite kroz nos i izdahnite na usta. Zapitajte se koja je vaša namjera u danu pred vama, kako biste odgovorili na to pitanje možete se zapitati neka od sljedećih pitanja:
- Što danas mogu učiniti da moj dan bude uspješan?
- Kako se brinem o sebi i svojim željama i potrebama te što mi je potrebno za bolju brigu o sebi?
- Kako u teškim trenutcima biti suosjećajniji prema sebi, ali i prema drugima?
- Koji koraci su potrebni da se osjećam ispunjenije?
Vaša namjera može se odnositi na to da ćete u danu pred vama prema sebi biti ljubazniji, s drugima strpljiviji, da će vaši obroci biti kvalitetni te da ćete se svjesno posvetiti svom fizičkom i tjelesnom zdravlju. Ukratko, to može biti i samo jedan čimbenik koji vam je važan. Tijekom dana zastanite, udahnite i ponovite svoju namjeru. Primijetit ćete da postajete svjesniji svojih namjera.
Mindful obroci: uživajte u svakom zalogaju
Zaboravite na svu elektroniku oko sebe i osjetite svaki zalogaj. Jednako tako, obroke birajte svjesno kada su vam oni potrebni, a ne kada želite utažiti loše raspoloženje ili stresne situacije. Pažnju posvetite svome tijelu i slušajte njegove potrebe.
Prije jela udahnite. Često stvari odrađujemo rutinski i preskačemo s jedne na drugu. Ova kratka pauza dodatno će osvijestiti sadašnji trenutak. Stoga, prilikom sljedećeg obroka usporite i nastavite duboko disati dok jedete kako biste uživali u hrani, ali ju i lakše probavili.
Mindful pauza: vježbajte svoj usporeni mozak
Stručnjaci ovoga područja razlikuju brzi i usporeni mozak. Brzi je onaj koji zadatke obavlja bez razmišljanja, ne zastaje, jako malo je prisutan i rijetko prepoznaje istinske želje i potrebe dok se usporeni nastoji fokusirati na sadašnji trenutak i istinski usmjeriti na ono čime se bavimo. Između njih je potrebno napraviti ravnotežu i što više zaposliti usporeni mozak jer brzi mozak jako brzo preuzima kontrolu ako mi to dopustimo.
Mindful tjelesna aktivnost: aktivirajte svoje tijelo i um
Za vrijeme tjelesnih aktivnosti se nemojte isključiti već uskladite pokrete i o njima aktivno razmišljajte. Prilikom zagrijavanja, bilo da je riječ o pokretima istezanja ili onim intenzivnijim, koncentrirajte se na usklađivanje ritma pokreta i disanja što je vrlo važno. Ako u daljnjim vježbama s povećanim intenzitetom imate problem kod usklađivanja kretnji i disanja, usredotočite se na disanje kako biste pronašli odgovarajući ritam. Za vrijeme istezanja budite što je više moguće u sadašnjem trenutku i osvijestite sve osjećaje koji se javljaju nakon vježbanja.
Mindful slušanje: dovodi do povjerenja
Kvalitetna komunikacija uključuje i aktivno slušanje. Osim slušanja sugovornika u dijalozima potrebno je slušati i signale koje nam šalju um i srce, otkloniti glasne galame i uobičajene pretpostavke za što je potreban otvoren i miran um. Svjesno slušanje moguće je njegovati vježbom. Umjesto da ujutro prvo posegnete za pametnim telefonom slušajte zvukove koji vas okružuju, a posebno su sretni oni koji se bude u ruralnom okruženju i uz pjev ptica i životinja. Svu svoju pozornost usmjerite na jedan zvuk dok ne prestane, a zatim dopustite da vam dođe drugi. Kada vam krenu navirati razne misli lagano ih otpustite i vratite se trenutnom zvuku. Za vrijeme jutarnjeg ili večernjeg tuširanja uživajte u zvuku vode. Kada slušate glazbu usredotočite svoje misli na melodiju i osjetite ju i duboko dišite. Jednako tako, pažljivo slušanje nas približava drugima i stvara osjećaj potpune prisutnosti. Govornik je u takvom okruženju manje ranjiv i više se otvara i dijeli svoje misli sa slušateljem.
Moglo bi vas zanimati: Vikend iz snova u samo nekoliko koraka
Tekst: Slwliving.hr
Foto: Pexels