Safari ne mora uvijek biti u Africi, u džipovima koji oko sebe raspršuju prašinu i pružaju pogled na divlje egzotične životinje. I naša Hrvatska ima svoju viziju safarija te nudi brojne prilike za upoznavanje životinjskog svijeta na jedan avanturistički i drugačiji način.
Istražili smo zanimljive lokacije za obiteljski safari na domaćem terenu, stoga se odvažite na pravu proljetnu avanturu i već ovoga vikenda zaputite na lokaciju koja vam se najviše sviđa.
Nacionalni park Brijuni
Ovo poznato otočje na zapadnoj obali Istre, osim pravog slow living iskustva, nudi i priliku za šetnju safari parkom i upoznavanjem brojnih egzotičnih životinja poput deva, slona, zebri, paunova i nojeva. Do Brijuna je lako doći, a to možete učiniti brodom iz malog mjesta Fažana. Vožnja traje petnaestak minuta, a brodić vozi do luke Veli Brijun odakle dalje možete turističkim vlakićem. Važno je znati i da na otoku nisu dozvoljeni automobili, osim električnih motornih vozila koja su idealna za obitelji s djecom ili osobe s invaliditetom. Ukoliko ste ljubitelj istraživanja prirode biciklom, Brijuni će probuditi vaša osjetila na zaista poseban način.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Zoološki vrt Osijek
Iako je zagrebački Zoološki vrt sjajno mjesto na kojem odrasli i djeca mogu upoznati brojne divlje i egzotične životinje, Zoo u Osijeku nudi priliku da vidimo i neke vrste kojih u Zagrebu nema, poput žirafa, hijena, nandua i nekih gmazova. Organizirajte vikend izlet na istok naše zemlje i istražite moderno safari iskustvo uređenim stazama osječkog Zoološkog vrta.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Utočište medvjeda Kuterevo
Titulu najsimpatičnijih stanovnika Like nedvojbeno nose medvjedi iz Utočišta za medvjede Kuterevo koje ćete pronaći ako krenete put Otočca. Ova prirodna oaza jedinstveno je mjesto na kojem posjetitelji mogu pronaći devet medvjeda različite dobi koji su zbrinuti i spašeni od brojnih ružnih situacija poput iskorištavanja za cirkus. U odnosu na Zoološke vrtove, nastambe u Kuterevu su jako velike, prostrane i imitiraju prirodne uvjete, a hranu im gotovo sakriju u prirodi kako bi se medvjedi potrudili pronaći ju te tako približiti stvarni život u divljini. Ovo je utočište otvoreno 2002. godine, a o medvjedima se brinu volonteri koji dolaze iz svih dijelova svijeta! Ako poželite zaviriti u život kuterevskih medvjeda, imajte na umu da zimi medvjedi hiberniraju, stoga je ovo mjesto moguće posjetiti isključivo u preostala godišnja doba.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Sokolarski centar
Šibenik, osim brojnih povijesnih, arhitektonskih i turističkih dragulja, u svom predgrađu krije i jednu vrlo posebnu oazu – Sokolarski centar. Za sokole se kaže kako su tajanstveni i nepogrješivi „nebeski lovci“, a na ovom mjestu koje je zapravo spoj edukacijskog i rehabilitacijskog centra za sokole, možete dublje upoznati zanimljivi svijet ovih ptica grabljivica, ali i mnogih drugih poput ćukova i sova. Sokolarski centar u Šibeniku, osim klasičnog upoznavanja sokola, nudi i tečaj sokolarenja, odnosno umijeća obuke sokolova, koje je poznato kao drevno srednjovjekovno umijeće o kojem je pisao i sam Aristotel, ali i ugodno mjesto za popiti kavu te suvenirnicu. Ako ste u blizini ovog zanimljivog mjesta, svakako ne propustite upoznati svijet ptica grabljivica i educirati se o potrebi njegova očuvanja.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Instagram, www.np-brijuni.hr