Savjeti Mirele Ilenić za njegu kože tijekom ljetnog perioda koji su primjenjivi i kroz cijelu godinu

by Slowliving uredništvo

Tijekom ljeta svi se jako fokusiramo na zaštitu kože od štetnog djelovanja UV zraka i na pravilan odabir SPF proizvoda. No, jako puno toga što se tiče njege kože zaboravljamo. Ljeto je vrijeme kada svi želimo uživati na suncu, ali također želimo zaštititi našu kožu i održati je zdravom. Dok je korištenje SPF proizvoda ključno, postoji mnogo drugih koraka za koje možemo poduzeti kako bismo osigurali optimalnu njegu kože tijekom izlaganja suncu. Ovi savjeti svakako vrijede za njegu kože tijekom cijele godine.

Priprema kože za sunčanje počinje prije samog izlaganja suncu. Evo nekoliko koraka koji mogu pomoći osigurati zdravlje kože:

Eksfolijacija

Redovita eksfolijacija uklanja mrtve stanice kože omogućujući ravnomjerniju preplanulost. Koristite blagi piling za tijelo jednom ili dvaput tjedno. Moja preporuka je da ne koristite uljne pilinge sa šećerom ili soli, osim ako u njima nema pjenjača (surfaktanata) jer njima teško da ćete ukloniti odumrle stanice kože, a i ulje će se jednostavno zalijepiti za kožu. Stoga birajte pilinge koji se pjene, koji su u obliku kreme  ili paste. Budite nježni dok radite piling kože jer ne vrijedi pravilo da što se koža više crveni da je djelotvornost pilinga bolja. Ne, koža se crveni najčešće jer dolazi do oštećenja površinskog sloja. Samim time vrlo često dođe i do oštećenja i disbalansa lipidnog sloja kože. Stoga je jako važno odmah nakon pilinga nanijeti na kožu određene proizvode za njegu, bilo da se radi o ulju, maslacu ili kremi.

Hidratacija

Hidratantna krema bogata antioksidansima, poput vitamina C i E, može pomoći u zaštiti kože od slobodnih radikala uzrokovanih UV zračenjem. Sve dok postoji problem zaostale njege koja kasnije možete rezultirati pojačanim ljuštenjem, boranjem, pa čak osjetljivošću i pojavom crvenila trebamo prestati razmišljati ljeti samo o tome kako ćemo dobiti super brončanu boju ili kako će nam koža izgledati kada nanesemo šljokice. Upravo zato je važno njegovati je tako da svaki dan nanosite na nju losion, kremu ili ulje. Uslijed pojačanog izlaganja suncu, u našem tijelu, pa tako i u koži stvara se veća koncentracija slobodnih radikala koji negativno utječu na sintezu kolagena, elastina i hijaluronske kiseline. Tako da i ta pojava traži, ne samo unos antioksidansa u obliku dodataka prehrani, već i kroz dermalne proizvode.

Pažljivo birajte proizvode za tuširanje i pranje

Ali, idemo prije vidjeti zašto je to bitno i što je hidro-lipidni omotač na našoj koži… Hidro-lipidni sloj kože je zaštitna barijera koja se nalazi na površini epidermisa, vanjskog sloja kože. Sastoji se od mješavine sebuma (prirodnih ulja koje luče lojne žlijezde) i znoja, zajedno s lipidima (mastima) i vlagom. On zaista igra jako važnu ulogu od samog rođenja ljudskog bića i to zbog nekoliko razloga.  

Djeluje kao fizička barijera koja štiti kožu od vanjskih utjecaja poput prljavštine, bakterija, virusa i onečišćenja; pomaže u zaštiti kože od štetnih UV zraka, smanjujući rizik od oštećenja sunčevim zračenjem; pomaže u zadržavanju vlage u koži sprječavajući transepidermalni gubitak vode (TEWL), što je važno za održavanje hidratacije i elastičnosti kože; održava optimalnu razinu hidratacije kože čime se sprječava isušivanje i ljuštenje. Hidro-lipidni sloj također održava blago kiseli pH kože (oko 4,5 do 5,5), što je ključno za zdravlje kože. Kiseli pH pomaže u sprječavanju rasta štetnih mikroorganizama i održavanju ravnoteže mikrobioma kože.

Osim toga, hidro-lipidni sloj podržava proces obnove stanica kože pomažući bržem zacjeljivanju manjih oštećenja i održavanju glatke teksture kože. Održavanjem optimalne hidratacije i zaštitne barijere, hidro-lipidni sloj pomaže u sprječavanju prijevremenih znakova starenja, poput bora i gubitka elastičnosti.

Sve su ovo razlozi zašto posebno moramo brinuti o odabiru proizvoda za tuširanje jer u protivnom možemo narušiti naš hidro-lipidni sloj i direktno imati smanjene funkcije svega gore navedenog, a to ne želimo.

Upravo zato birajte gelove za tuširanje bez SLS-a (Sodium lauryl sulfate) i SLES-a (Sodium laureth sulfate) jer osim što se na našoj koži ponašaju poput deterdženta koji ispire sve s površine, doslovno kao i kod pranja posuđa, vrlo su štetni za okoliš. Razmislite gdje odlazi voda dok se tuširate. Dakle, oni doslovce otapaju naš hidro-lipidni sloj kože i naša koža ostaje u potpunosti bez zaštite. Ako ipak posegnete za takvim proizvodom, neka vam njega nakon tuširanja bude pod obavezno.

I ne zaboravite još jedno bitno pravilo koje se također možete primijeniti za njegu kože tijekom cijele godine, a to je održavanje hidratacije organizma iznutra. Pijte dovoljno vode tijekom dana kako biste održali optimalnu razinu hidratacije kože.

Mirela Ilenić je formulatorica, fitoaromaterapeut, farmaceutski tehničar i stručnjak za tehnologiju razvoja kozmetike s preko 24 godina rada u industriji. Pored rada na razvijanju kozmetičkih proizvoda za brojne domaće i inozemne brendove, Mirela vodi i radionice izrade prirodne kozmetike te je pokrenula mentorski program za mlade proizvođače kozmetike s ciljem da im pomogne u stvaranju tržišno održivih brendova. Smatra da Hrvatska sa svojom bogatom biljnom raznolikošću ima potencijal postati prepoznatljiva po malim, ali kvalitetnim kozmetičkim brendovima.

Moglo bi vas zanimati i: Intervju Mirela Ilenić: od rada za druge do stvaranja vlastitog pogona, veleprodaje, akademije i linije kozmetike

Tekst: Mirela Ilenić

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!