Nedavno, točnije 05. lipnja smo obilježili Svjetski dan zaštite okoliša. Tim povodom osmislili smo nekoliko savjeta za čišćenje koji će vašu standardnu rutinu učiniti ekološki prihvatljivom.
Proljeće se bliži svom kraju, a svi znamo kako je to godišnje doba poznato po generalnom čišćenju. Ako do sada to do sada niste stigli još uvijek nije kasno. Ako se inače za generalku doma pripremate kupnjom različitih sredstava i pomagala za čišćenje, ove godine probajte to preskočiti. Donosimo savjete kako odraditi čišćenje doma na prirodan način koji manje šteti okolišu, vašem zdravlju i štedi vam novce.
Iako je čišćenje doma nešto što moramo raditi redovito tijekom cijele godine, međutim, u ovo doba većina se nađe u situaciji da želi obaviti malo dublje godišnje čišćenje doma. Dubinsko čišćenje je tradicija koja promiče vašu dobrobit održavajući vaš okolinu čistom i organiziranom. Ove godine odbacujemo jake kemikalije u korist ekološki prihvatljivih, prirodnih proizvoda za čišćenje koji jednako dobro obavljaju posao, ali su bolji i za naše zdravlje i za okoliš.
Bilo da želite polirati drvene podove ili ribati kadu, to možete učiniti sigurno i prirodno ako koristite domaće proizvode bez kemikalija. Kako biste započeli svježu i prirodnu rutinu proljetnog čišćenja, donosimo šest uobičajenih proizvoda koje lako možete pronaći ili napraviti kod kuće.
Višenamjensko sredstvo za čišćenje kućanstva
Univerzalno sredstvo za čišćenje je, kako sama riječ kaže, idealno za čišćenje baš svega. Od čišćenja prljavštine s radnih ploča, namještaja pa sve do podova, dobro ga je uvijek imati pri ruci. Kako biste napravili prirodnu mješavinu sa sastojcima koje lako možete pronaći u kuhinji, pomiješajte 3 šalice filtrirane vode, 1 šalicu bijelog octa, 2 žlice sode bikarbone i 2 žlice soka od limuna. Pomiješajte smjesu u velikoj zdjeli dok se sve ne otopi te ulijte u bocu s raspršivačem. Ako želite, dodajte par kapi eteričnog ulja lavande za lijep miris i dobili ste praktičan i prirodan proizvod za čišćenje vašeg doma.
Čišćenje kuhinje i kupaonice
Kako biste napravili sredstvo za čišćenje kupaonice koje jednako dobro čisti kadu, tuš, pločice i lavabo, sve što trebate je pomiješati 1,5 šalice sode bikarbone, pola šalice tople vode, pola šalice tekućeg sapuna i dvije žlice bijelog destiliranog octa. Za dodatnu prljavštinu, možete dodati i sok od limuna. Pošpricajte svaku površinu ovom otopinom i zatim obrišite suhom krpom. Kada su u pitanju tuš i kada i nakupine kamenca, to se vrlo lako može očistiti s običnim octom. Blaga kiselost octa uklonit će nakupine plijesni i kamenac. Samo pošpricajte tuš i kadu s malo octa, pustite da se osuši, poprskajte još jednom, a zatim obrišite.
Prirodno odčepite odvode
Želite li odčepiti odvode na prirodan način, bez opasnih kemikalija, to možete napraviti koristeći 3 jednostavna sastojka koja svatko ima u kućanstvu. Trebat će vam pola šalice sode bikarbone, 1 šalica octa i 1 šalica vruće vode. Izlijte sodu bikarbonu u odvod. Zatim dodajte ocat, a na kraju vruću vodu. Pokrijte odvod čepom ili mokrim ručnikom i pričekajte pet minuta, zatim isperite kipućom vodom.
Čišćenje prozora
Ako ste očistili kuću ali zaboravili prozore, to zaista može pokvariti cijeli doživljaj. Sva sreća vrlo je jednostavno očistiti prozore na prirodan način. Za potpuno prozirne prozore pomiješajte 2 šalice destilirane vode i pola šalice octa, te stavite u bočicu s raspršivačem. Kada koristite svoje domaće sredstvo za čišćenje na prozorima, ogledalima, vratima tuš kabine i drugim staklenim površinama, uvijek krenite s čišćenjem od vrha prema dolje. Na taj način ćete spriječiti kapanje i mrlje. Također, trebali biste dati malo vremena da sredstvo proradi. Poprskajte, zatim pričekajte nekoliko minuta prije nego što obrišete krpom od mikrovlakana. Imajte na umu da krpa mora biti potpuno čista prije nego što je koristite na staklenim površinama. Ako na vašoj krpi ima sapuna za pranje rublja ili drugih ostataka, mogli biste ostaviti tragove. Papirnati ručnici i krpe također su loš izbor jer za sobom ostavljaju dlačice i ostatke. Druga mogućnost je da ih obrišete novinskim papirom, što smanjuje tragove i daje maksimalan sjaj.
Poliranje drvenog namještaja
Drveni namještaj zahtijeva posebnu brigu kako bi trajao što dulje. Upotreba jakih kemikalija može s vremenom oštetiti drvo pa su prirodna sredstva za čišćenje puno bolji odabir. Nauljite svoje drvene ploče, daske za rezanje, namještaj ili druge drvene površine domaćim sredstvom za poliranje drveta od maslinovog ulja i limunovog soka. Da biste napravili ovo sredstvo, jednostavno pomiješajte jedan dio limunovog soka s dva dijela maslinovog ulja u maloj staklenci. Zatim nanesite samo malo ove mješavine na svoje površine te je utrljajte u drvo čistom krpom.
Prirodni osvježivač zraka
Odbacite mirise prepune kemikalija tako što ćete napraviti vlastite mješavine za osvježavanje zraka. Pomiješajte 30 do 60 kapi vaših omiljenih eteričnih ulja, 1 žličicu neutralne baze poput votke ili hamamelisa i 50 ml vode kako biste stvorili svježi miris za svoj dom. Kombinacija eteričnih ulja bergamota, majčine dušice i geranija su izvrsni za kupaonicu jer ova ulja imaju dezinfekcijska i antimikrobna svojstva. Isto tako, ako želite dezodorirati svoju kuhinju pomiješajte eterično ulje limunske trave, paprene metvice i bosiljka u dvije šalice vode. Ova eterična ulja sposobna su vezati se za molekule hrane te bi ova otopina trebala razbiti miris masnoće i zagorjele hrane. A ako samo želite da vaš dom lijepo miriši, odaberite najdraže ili klasične mirise poput lavande, proljetnog cvijeća ili ruže.
Moglo bi vas zanimati i: Svi benefiti limuna – Evo kako ga koristiti na malo drugačiji način
Tekst: Tina Sarajlić
Foto: Pexles