Jedan od ciljeva koji je mnogima zasigurno na listi prioriteta je postizanje kvalitetnijeg sna i to tijekom cijele godine. Na kvalitetu sna mogu utjecati brojni faktori, od mjesečevih mijena, zdravlja, prehrambenih navika, izloženosti tjelesnoj aktivnosti i svježem zraku do mnogih drugih. No, kako su povezani kvaliteta sna i hladniji, kraći dani tijekom zimske sezone?
Upravo zimi, možda više nego ikada, osjetimo promjene u kvaliteti sna. Razlog tome leži u izmjeni svjetlosti i tame koji direktno utječu na naš cirkadijalni ritam, a nedostatak dnevnog svjetla na koje smo navikli tijekom godine može utjecati na proizvodnju melatonina, hormona koji je zaslužan za regulaciju sna. Promjene kojima smo izloženi kada je spavanje u pitanju tiču se i smanjene količine energije i upotrebi tehnologije, stoga je važno napraviti sve što je u našoj moći kako bi se kreirala večernja rutina i atmosfera koja ide u prilog boljem odmoru i kvalitetnijem snu.
Očuvanje zdravog sna zimi možete postići uz nekoliko jednostavnih savjeta koje ćete pronaći niže u tekstu.
Boravak na svježem zraku tijekom dana
Mnogi nemaju privilegiju provesti puno vremena na dnevnom svjetlu i svježem zraku jer rade i imaju obaveze koje su striktno vezane za zatvorene prostore. Međutim, ako imate priliku, iskoristite ju za šetnju do posla, čak iako je oblačno i sunca nema na vidiku. Dnevna svjetlost pomoći će vam u proizvodnji spomenutog melatonina i zasigurno poboljšati koncentraciju i raspoloženje.
Umjerena upotreba tehnologije
Plavo svjetlo koje odašilju ekrani ne utječe povoljno na proizvodnju melatonina što može značiti samo jedno: što više ćete koristiti mobitele, laptope i televiziju, osobito prije odlaska na spavanje, vaš će san biti lošiji i nekvalitetniji.
Atmosfera u vašem domu
Ne zaboravite obratiti pozornost na osvjetljenje u prostoru u kojem boravite. Osigurajte korištenje lampi koje će pozitivno utjecati na vaše dnevno, a osobito noćno funkcioniranje. Uz fototerapijske svjetiljke u vašem domu, zimski period će biti manje stresan i depresivan, a ovakve svjetiljke pomoći će i za poboljšanje raspoloženja uslijed iscrpljenosti i umora.
Redovit raspored spavanja
Pokušajte u krevet ići u približno isto vrijeme svake večeri. Na taj način, između ostalog, održat ćete svoj cirkadijani ritam konzistentnim. On bi uvijek trebao biti u savršenom balansu kako bi tijek zbivanja u našem metabolizmu mogao neometano raditi.
Kraći zimski dani, u skladu sa svime navedenim, ne moraju nužno značiti loš san i loše raspoloženje. Ne zaboravite svaki dan uvesti makar jednu sitnu promjenu ili zdraviju naviku koja će zasigurno napraviti veliku promjenu u vašoj svakodnevici. Uz zdraviji balans, osjećat ćete se bolje, a vaš san će biti optimalniji, lakši, zdraviji i ljepši. Odlučite se buditi sretni i naspavani!
Moglo bi vas zanimati i: Otkrivamo vam najčudesniji adventski sajam u Beču za koji mnogi ne znaju
Tekst: Dalia Žmegač Kunić
Foto: Pexels