Seksualno zdravlje: Priča li se dovoljno o seksualnom zdravlju?

by Dalida Tomek

Seksualno zdravlje je stanje fizičke, emocionalne, mentalne i socijalne dobrobiti u odnosu na spolnost. Ono se ne odnosi isključivo na odsustvo bolesti, disfunkcije ili nemoći već zahtijeva pozoran i poštovan pristup seksualnosti i seksualnim odnosima kao i mogućnost ugodnog i sigurnog seksualnog iskustva, bez prisile, diskriminacije i nasilja. Definicija je to kojom Svjetska zdravstvena organizacija opisuje seksualno zdravlje o kojemu se još uvijek ne priča dovoljno.

Seks se još uvijek ubraja u jednu od tabu tema, odnosno smatra se temom koja je teška za razgovor pa ju je jednostavnije izbjegavati. Gurajući važne teme i probleme seksualnog zdravlja ne činimo dobro, prvenstveno sebi. Problemi sa seksualnim zdravljem djeluju i na emocionalno i na psihičko stanje, a većina onih koji pate od nekoga problema odgađaju traženje pomoći zbog neugodnosti, srama, straha i krivnje. Trebali bismo težiti tomu da normaliziramo raspravu o seksualnim odnosima i spolnom zdravlju pri čemu ne bi trebale postojati prepreke poput spola i dobi. Naprotiv, o ovoj temi posebno je potrebno razgovarati s mladima i informirati ih jer svaka od informacija dobro je došla, a u nastavku izdvajamo načine kako pristupiti djeci i mladima.

Često znamo čuti kako su roditelji odličan primjer djeci na životnom putu, na putu do poslovnog uspjeha, upisa željene škole i fakulteta. S obzirom na to da djeca u roditeljima vide uzor uzimaju ih i kao primjer vjerodostojnog izvora informacija. Zbog toga je, izmeđuostaloga, važno s djecom razgovarati i o seksualnom zdravlju što će djeci pomoći da donose razumne i zdrave odluke u mladosti, ali i u budućnosti. Budite otvoreni, razgovarajte, djeca žele čuti, ugodno se osjećati bez obzira na to o kojim je temama riječ i stvorite odnos međusobnog poštovanja. Roditelji bi trebali imati na umu da djeca od njih uče upijajući njihova ponašanja i reakcije na određene životne situacije i pitanja.

Kada započeti razgovor s djetetom? Točan odgovor ne postoji, nikada nije kasno za početak. Sva polja nećete obuhvatiti odjednom i ne brinite se jeste li rekli previše. Jezik prilagodite djetetovoj dobi, neka bude primjeren i jednostavan. Trogodišnje dijete zadovoljit će se saznanjem da se bebe razvijaju na mjestu unutar majčinog tijela koje se zove maternica dok će sa šest godina vjerojatno biti u potrazi za više informacija kao što su kako je beba dospjela u maternicu te kako će iz nje izaći. U razgovoru se koristite odgovarajućim izrazima za dijelove tijela i njihove funkcija kako djeca ne bi bila zbunjena. Također, uvijek je dobro iskoristiti trenutke poput filmskih, oglašivačkih te onih u vijestima i glazbi. Zaboravite na okretanje programa već otvorite temu i razgovarajte o vrijednostima i uvjerenjima.

Kako ćete znati što vaša djeca već znaju i koliko su upućena u teme seksa i seksualnog zdravlja? Jednostavno, pitajte dijete što vam može reći o određenoj temi koja se tiče seksualnosti. Djeca u školi obično čuju komentare, izraze ili činjenice koje ne razumiju, a ako ih pitate što znaju imate priliku ispraviti sve pogrešne informacije. Nemojte se ponašati kao da sve znate već i sami budite aktivan učenik, a vrlo je važno i da potičete djecu da pričaju o onome o čemu razmišljaju te argumentirajte i raspravljajte zajedno. Djeca se razvijaju i u tom procesu shvaćaju da se vrijednosti drugih ljudi mogu razlikovati od njihovih. Uvijek pažljivo slušajte dijete, dajte mu prostora, a ako odgovor na pitanje ne znate ili niste sigurni konzultirajte se s bliskim osobama ili stručnom literaturom.

Međutim, kada dijete uđe u tinejdžerske godine sve više se zatvara i počinje savjete i znanja izmjenjivati sa svojim prijateljima. Godine su to u kojima mladi imaju niz pitanja, a o kojima im je vrlo često i neugodno razgovarati. Raniji koraci i razgovori su važni kako u tinejdžerskim godinama ne bi nastale barijere te teme seksualnosti postale one o kojima se razgovor izbjegava. Stoga, nemojte izbjegavati razgovor već ga i sami potičite kako biste dokazali djetetu da vam se može obratiti uvijek i za sve što ga zanima ili muči. Razgovor o seksualnom zdravlju s tinejdžerom može biti neugodan jer tinejdžeri prolaze kroz niz promjena, ali zapamtite da im je stalo do toga što govorite i činite bez obzira na to što se ponekad ne čini tako.

Kako razgovarati s tinejdžerima? Tinejdžeri žele biti neovisni, često su povodljivi pa je razgovor o vrijednostima i informiranje o seksualnom zdravlju vrlo važno. Igrajte igru što ako, postavite im pitanje što bi oni učinili da se nađu u nekoj od situacija koje mogu biti opasne po zdravlje. Nemojte osuđivati njihove odgovore već razgovarajte o mogućim posljedicama i uputite ih na pravi put. Razgovarajte s njima kao sa zrelim osobama, koristite se točnim izrazima kako biste im pokazali da poštujete njihovu dob i znanje. Načini su ovo na koje će mladi biti informirani te donositi ispravne i savjesne odluke, a roditelji će također zajedno s njima učiti.

Moglo bi vas zanimati: Manje je više – upoznajte se s metodom slackinga

Tekst: Ana Carević

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!