Nedavno smo pisali o meditativnom trčanju i njegovim benefitima za zdravlje tijela i uma, a kada je riječ o šetnji, učinci također mogu biti fantastični. Budući da mnogi ne vole i ne pronalaze se ni u kojem obliku trčanja, upravo je šetnja često omiljeni odabir većine.
Iako čak i tijekom šetnje, ljudski mozak ne miruje nego overthinka bez kraja i konca, upravo je šetnja jedan od najboljih načina za opuštanje, osobito ako ju odlučite prakticirati u mirnom prirodnom okruženju punom zelenila. Brojne studije dokazuju kako je boravak u prirodi ključan za smanjenje stresa i anksioznosti te kako doprinosi boljem raspoloženju i osjećaju zadovoljstva, a na znanstvenoj bazi to je svakako popraćeno dokazanim oslobađanjem endorfina kojeg još zovemo i hormonom sreće.
Na korak smo od dolaska proljetnih dana tijekom kojih ćemo s guštom loviti više topline, sunca te predivnih boja i mirisa što će dati dodatnu vrijednost svakom vašem izlasku u prirodu. Ako se i dalje pitate koji su to načini uz koje se najbolje možete opustiti tijekom šetnje i uspješno odagnati većinu svojih briga, pročitajte ovaj naš mini vodič i transformirajte svoju svakodnevicu u smjeru bolje opuštenosti.
Odaberite lokaciju koju volite
Revitalizaciju svog tijela i uma uz boravak u prirodi započnite odabirom lokacije koja vas privlači i pri samoj pomisli na nju u vama stvara osjećaj mirnoće i privlačnosti. Za svakoga je oaza mira nešto drugo, stoga se nemojte voditi nikakvim trendovima i instagramabilnosti lokacije nego isključivo osjećajem koji vam donosi instantno opuštanje. Neka lokacija koju odaberete bude ona na kojoj možete uživati bez ikakvih kočnica, bez obzira radilo se o šumi, jezerskom području, planini ili omiljenoj plaži.
Dobro se pripremite
Postoje situacije na koje ne možemo utjecati, a vremenska prognoza je često jedna od njih. Iako možda prognostičari nisu najavili pljusak, proljetni dani mogu donijeti vrlo promjenjivo vrijeme zbog čega je važno da za svoju šetnju odaberete adekvatnu odjeću i obuću. Ne nosite previše stvari sa sobom, osobito tehnološke uređaje koji će vam stopostotno odvlačiti pozornost od relaksacije koju tražite. Isključite ton ili postavite svoj mobitel na airplane mode koji će vam osigurati dodatni mir tijekom šetnje.
Prakticirajte mindfulness
Prilikom postavljanja jedne ankete neki dan na svom Instagram profilu, primijetila sam kako mnogi od mojih pratitelja nisu nikada čuli za pojam mindfulnessa niti ga prakticiraju. U razgovoru sa suprugom, oboje smo zaključili kako ti ljudi vjerojatno onda ni nemaju dovoljno razvijen osjećaj za self-care. Međutim, ja se i dalje pitam kako je to moguće budući da smo svi mi, htjeli to priznati ili ne, izloženi raznim stresnim situacijama na dnevnoj bazi koje zahtijevaju potragu za opuštanjem i balansom koji nam je svakome ponaosob važan. Potičem vas da svakako pokušate prakticirati mindfulness, a osobito ako imate oko sebe prirodno okruženje koje se s njim savršeno slaže. Zastanite na trenutak, zatvorite oči i osluškujte zvukove prirode oko sebe. Iznenadit ćete se koliko oni mogu pomoći u nastojanju da se dodatno povežete sa samim sobom i osjetite posebnu harmoniju prirode.
Primijetite detalje oko sebe
Za potpuni osjećaj uživanja u prirodnim blagodatima, dok hodate malim koracima, nastojte obratiti pažnju na detalje koji vas okružuju. To može biti oblik, boja i šum lišća pod vašim nogama, osjećaj sunčeve topline na vašem licu, miris cvijeća koje srećete putem ili pak jedinstvenost sićušnih bića koji zaposleno koračaju u potrazi za hranom. Iako možda nekome zvuči kao klišej, ljepota prirode ogleda se u svakom detalju i na svakom našem koraku, zato pokušajte ne propustiti dodatnu čaroliju koju vam priroda može ponuditi na putu prema opuštanju.
Pripazite na ekološki aspekt boravka u prirodi
Iako je priroda na jedinstven način povezana s čovjekom, ljudska ruka svjesno ili nesvjesno može joj nanijeti mnogo štete. Prilikom svakog boravka u prirodi, bez obzira koje okruženje odabrali i koliko dugo šetali, pokušajte minimizirati svoj utjecaj na okoliš. Vodite brigu o očuvanju prirodnih resursa i ne ostavljajte otpad u prirodi kako ne biste negativno utjecati na ravnotežu ekosustava.
Iako priroda može ponuditi pravu oazu mira i omogućiti veliku dozu opuštanja, imajte na umu kako šetnja u prirodi neće i ne može riješiti sve vaše probleme. Dublji izazovi s kojima se moderan čovjek suočava zahtijevaju specijalizirani pristup uz koji se možete posvetiti potrazi za uzrocima stresa koji se pojavljuje u vašem životu. Rješavanje stresa je sjajno, ali važno je dakle pronaći i uzrok napetosti te ju prema tome ukloniti na dugoročnoj razini. Boravak i šetnje u prirodi neka svemu tome budu posebno dobar bonus koji možemo koristiti svakodnevno i potpuno besplatno!
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Canva, Pexels