Ponekad tog nismo svjesni, ali zadovoljstvo koje želimo ostvariti nekad ostvarujemo na sasvim pogrešan način. Takvo zadovoljstvo uvijek kratko traje i nije dugoročno uopće dobro za mentalno zdravlje. O tome nam piše Marina Bruner.
Kada neke stvari u našem životu nisu onakve kakve bismo mi voljeli da jesu (toksični i loši partnerski odnosi, prijevare, posao koji ne volimo, problemi s djecom ili novcem…) često puta nam se dogodi da umjesto da poradimo na njima i promijenimo ih, mi smo skloniji potisnuti ih i potražiti zadovoljstvo negdje drugdje. Kod žena je to najčešće shopping ili prejedanje, a kod muškaraca alkohol ili neki drugi porok. Koliko god da nam se u tom trenutku to činilo najboljim mogućim rješenjem zapravo se radi o – instant zadovoljstvu.
Žene svoje nezadovoljstvo nerijetko liječe shoppingom, čokoladom ili općenito prekomjernim uzimanjem hrane. Nažalost, u posljednje vrijeme sve češće i alkoholom. Važno je reći da se sve ovo događa potpuno nesvjesno i da do osvještavanja ponekad prođu i godine. Živimo u iluziji da baš volimo krpice, dobre cipele i torbe tj. da smo mi žene koje držimo do sebe i volimo se dotjerivati.
Pa što je loše u tome ako uz pune ormare i dalje gomilamo stvari kao lude?!
Isto tako uvjerimo se da volimo papati i da smo stalno gladne i da nije do nas nego do hormona i tome slično, a što se tiče alkohola dvije, tri pivice ili rakijice nakon posla su tu samo da nas opuste. I sama sam godinama nesvjesno obilazila shopping centre tražeći spas u krpicama koje su mi nadomještale prazninu u meni, popunjavale moje „rupe“al samo za kratko. Već nakon sat dva osjećala bi se opet prazno i jadno kao i prije samo sa nešto manje novca na računu.
Zašto su ta sva zadovoljsvta kratkog daha tj. trenutna?
Zato što nas ljude ništa vanjsko ne može učiniti sretnima i zadovoljnima na duge pruge. Ono što nas čini zadovoljnima i ono zbog čega se mi osjećamo sretni nalazi se u nama. Sve kreće iz nas prema van, a ne obrnuto. To nam pokazuje i činjenica da nisu svi bogati ljudi sretni kao niti sve one žene koje mi smatramo savršeno namontiranima. Sretni su samo oni koji su svoju sreću i dugotrajno zadovoljstvo pronašli u sebi te su i dalje nastavili to činiti.
Što zapravo činimo sebi kada zadovoljstvo tražimo izvan sebe?
Mi se tada zapravo dovodimo u osjećaj razočarenja. Zato što nakon instant zadovoljstva dolazi do otrežnjenja da smo i dalje tu gdje jesmo, s potpuno istim problemima i brigama smo sada s manje novca, više kilograma ili glavoboljom. Sve je i dalje isto i samo nas vrti u krug. Idemo po još i tako dok nas nešto ili netko ne prodrma da se probudimo i osvijestimo vlastitu realnost te poduzmemo nešto.
Kako postići zadovoljstvo na duže pruge?
Tako što ćemo se početi baviti sobom i svojim izazovima u životu. Pogledajmo sebe i život ravno u oči, stvari nazovimo pravim imenom, izvucimo sve ispod tepiha što godinama skrivamo i konačno budimo iskreni pred sobom. Jednostavno uđite u svoju tamu (svi je imamo) i upalite svjetlo, a to znači osvijestite svoje nesvjesno i pozabavite se njime. Tada dolazi do promjene unutar vas i tada ste spremni za sebe kreirati onakav život kakav želite i zaslužujete.
Tada dolazi do zadovoljstva u nama koje se reflektira i na naš vanjski svijet te ljude i događaje oko nas. Zadovoljstvo nam donosi onaj unutarnji mir koji također svi jako želimo iskusiti. Ovo je proces koji se ne događa preko noći, međutim kada se dogodi, onda znamo da naš život ima potpuno drugi smisao i da smo točno tamo gdje trebamo biti. Za ovo je potrebno preuzeti odgovornost i izaći iz uloge žrtve.
Cilj rada na sebi zapravo i je da postignemo vlastito zadovoljstvo i sreću u životu. To je ono čemu svi mi težimo. Dobrom osjećaju u sebi bez obzira na druge ljude i okolnosti kojima smo okruženi.
Od srca vam želim da svoje instant zadovoljstvo zamjenite onim trajnim jer ono je jedino koje vrijedi i koje se računa. Sretno.
Moglo bi vas zanimati i: Kako održati odnose normalnima kad nemamo vremena?
Tekst: Marina Bruner
Foto: Canva