Moji Slow beauty rituali: Anamarija Pažin Morović o jutarnjoj i večernjoj njezi kože prirodnom kozmetikom

by Anđela Sabranović

Naša sugovornica, Anamarija Pažin Morović, aktivno promovira koncept holističke ljepote, a to dokazuje i ono čime se bavi – ona je savjetnica za ljepotu i osobni wellness. S Anamarijom smo već razgovarali o njezi duha i tijela kroz holistički pristup, ali o njezi kose. Ovaj put smo poželjeli znati kako izgledaju njezini slow beauty rituali i otkrili smo da su doista posebni. Uživajte u razgovoru koji slijedi.

Draga Anamarija, znamo da vi svoju kozmetiku izrađujete i sami. Kako je došlo do toga?

Prije više od 20 godina u Aromarinoj školi za aromaterapiju napravila sam svoj prvi piling za tijelo, sjećam se i sastojaka: palenta, hladno prešano ulje marelice i eterično ulje geranija i naranče. Miris i tekstura pilinga bili su divni, jedva sam čekala isprobati ga, a nakon što jesam, bila sam oduševljena glatkom, mirisnom i nahranjenom kožom. Nakon toga sve se promijenilo –  počela sam izrađivati sama svoje blendove za njegu tijela, serume za lice i kosu, maske i kreme. Umjesto potrage za najboljom kremom, “tragala” sam za formulacijom koja je najbolja za mene. Najveće otkriće su mi bila hladno prešana ulja za kožu koja su vratila mojoj koži vlagu i sjaj.

Sve više se spominju prednosti koje clean kozmetika ima za naše zdravlje. Koje sastojke iz kozmetike vi izbjegavate?

Izbjegavam mineralna ulja, parafin, vazelin, parabene, sintetske mirise, sulfate i sl. Često se služim INCI BEAUTY aplikacijom koja mi pokaže ima li neki proizvod “crvenih” sastojaka koji naprimjer oponašaju hormone, izazivaju alergijske reakcije, opterećuju dugoročno jetru i bubrege. Također ne koristim brendove koji testiraju svoje proizvode na životinjama, danas to pogotovo nema smisla jer nam je dostupno mnoštvo kvalitetnih, cruelty free proizvoda.

Često se misli kako se neki značajniji rezultati ne mogu postići s prirodnom kozmetikom. Kakva su vaša iskustva?

Imam na FB zajednicu žena pod nazivom Holistička ljepota | Facebook u kojoj podučavam žene holističkom načinu ljepote i njege. Iz iskustva znam da se prirodnim metodama i prirodnom kozmetikom mogu postići sjajni rezultati, ali to zahtijeva vrijeme, posvećenost, promjenu navika i rutine, pogled u sebe, što je sve suprotno od invazivnih metoda koje nude brza rješenja. Gimnastika lica (moja preporuka je koncept magistre Seke Zebić), prirodna kozmetika, kvalitetna prehrana, kretanje i suplementi mogu zaustaviti starenje. Žene često traže kreme za smanjenje podbratka, hiperpigmentacije, podočnjaka no to ne može učiniti nijedna krema, tome treba pristupiti holistički: iznutra i izvana, promjenom navika koje su dovele do tog stanja. To može biti kronični umor, pogrešna kozmetika i nedovoljna zaštita od sunca, nedostatak hidratacije, sjedilački način života i slabo kretanje, šećer i procesuirana hrana, pušenje, alkohol, ali i radno i životno okruženje, ljudi s kojima se družimo, informacije koje upijamo svaki dan… Naprimjer, ako svaki dan čitamo i gledamo loše vijesti, to može izazvati osjećaj anksioznosti i straha pa pretjerana briga i stres mogu produbiti postojeće bore, oslabiti tonus kože (“prema dolje”) a svakodnevno druženje s ljudima s kojima se zapravo osjećamo loše može biti jedan od uzroka podočnjaka i umornog izgleda.

Bez kojih proizvoda ne biste mogli zamisliti jutarnju, a bez kojih večernju skincare rutinu?

Općenito svoju rutinu ne mogu zamisliti bez hladno prešanih ulja. Ona su svojevrsna superhrana za kožu koja čuva vlagu koži, štite ju i hrane te usporavaju procese starenja, nisu procesuirana tako da su prepuna dobrih sastojaka. Ujutro i navečer očistim lice mješavinom hladno prešanih i eteričnih ulja. Najčešće je to suncokretovo ili avokadovo ulje i eterično ulje palmarose koje ima antibakterijsko, pročišćavajuće djelovanje. Često napominjem svojim klijenticama da je dobar čistač jednako važan kao i dobra krema za lice te da čistilica ne bi nikako trebala biti neka “usputna” stvar.

Na 100 ml suncokretovog može se u bočicu dodati 10 kapi eteričnog ulja palmarose.

Ujutro se umijem hladnom vodom i na mokru blazinicu stavim nekoliko kapi ove svoje “čistilice” i prijeđem po licu za blago čišćenje.

Navečer, kad želim ukloniti make up ali i protekli dan s lica, bogato namažem mješavinom lice, umijem se toplom vodom i posušim lice blazinicom, po potrebi ponovim postupak.

Nakon jutarnjeg čišćenja stavim dnevnu kremu a preko kreme koju kap uljnog seruma, to volim jer mi daje svježi izgled kože, nekad si poprskam lice još hidrolatom od ruže. Navečer nanesem noćnu kremu i serum. Sve je na bazi eteričnih i biljnih ulja.

Volim i raznobojne gline, zapravo obožavam ih jer su bogate mineralima, čiste kožu i rade lagani “lifting” pa su najčešći sastojak mojih maski za lice. Grupa Holistička ljepota je prepuna receptura za maske od gline i fotografija članica koje ih također rado koriste.

Povremeno si napravim seriju vježbi iz koncepta Gimnastika lica od Seke Zebić a najdraži tretman za lice mi je limfnu drenaža lica, vrata i dekoltea. Obavezno uzimam silicij, mineral zadužen za sintezu kolagena i to onaj iz bambusa, Soria Natural.

Danas su žene često i zbunjene zbog mnoštva različitih proizvoda za njegu. Znamo da većinu proizvoda za skincare sami izrađujete, ali postoje li ipak neki brendovi kojima vjerujete?

Naravno, koristim i druge brendove osim DIY, a  posebno bih izdvojila hrvatske brendove kao što je Matinata skincare kozmetika – oni imaju sofisticirane visokovrijedne proizvode i sličnu filozofiju kao i ja. Imaju odlično ulje za čišćenje lica re.start koje se na licu prilikom čišćenja pretvara u mlijeko, zatim Kusshh kozmetiku koja je inspirirana biljkama otoka Krka, spoj modernog i tradicionalnog, preporučila bih njihov piling za lice i uljni nektar serum za lice, zatim Amni prirodna kozmetika iz Pule, za lice i tijelo, zatim Makris, dekorativna i preparativna kozmetika… To su sve naši, hrvatski brendovi koje su osmislile i usavršile sjajne žene koje su kroz stvaranje i korištenje spomenutih brendova doživjele i osobne promjene kada je u pitanju njega kože.

Ženama koje su zbunjene u potrazi za prirodnom kozmetikom preporučila bih da posjete Gušt Beauty Boutique iz Zagreba u kojem se nalazi isključivo prirodna kozmetika – mnoštvo hrvatskih brendova najfinije prirodne kozmetike. Moram priznati da sam se i sama iznenadila koliko kvalitetnih proizvoda ima pod domaćim imenom.

Vi često koristite i eterična ulja za njegu kože. Možete li podijeliti s našim čitateljima koja ulja najviše koristite za njegu kože lica?

Najviše od eteričnih ulja za lice koristim smilje, geranij, palmarosu, ylang ylang, ružino drvo, ružu, neroli – to su općenito njegujuća ulja za lice a za tijelo koristim sva spomenuta plus slatka naranča, jasmin apsolut, mandarina. Za kosu pačuli i ružmarin.

Ovdje bih napomenula da nisu sva eterična ulja za svakoga a osobama s osjetljivom i reaktivnom kožom preporučila bih korištenje kozmetike na bazi biljnih, hladno tiještenih ulja bez dodatka eteričnih ili čista biljna ulja. Eterična ulja u svojem kemijskom sastavu sadrže alergene (kao i hrana npr.) pa tako nisu sva eterična ulja za svakoga.

Od biljnih, hladno prešanih ulja za sve tipove kože preporučila bih suncokret, jojobu, avokado, grožđane sjemenke, ulje ploda divlje ruže. Probajte poprskati lice hidrolatom i umjesto kreme utapkati u lice neko od ovih ulja ili izmasirati lice hladno prešanim uljem. I svima bih preporučila da isprobaju čišćenje lica s uljima koje sam spomenula, pogotovo osobama sa dehidriranim stanjem kože.

 
 
 
 
 
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Objavu dijeli Anamarija Pažin Morović (@holistickaljepota)

Kada je make up u pitanju danas i tu imamo neke zdravije opcije. Koji su vaši omiljeni make up brendovi?

Ovo ljeto sam koristila fenomenalne Makris proizvode, zapravo cijelu moju dekorativnu kozmetiku predstavljao je samo njihov korektor i multi stick koji se može koristiti kao ruž, rumenilo i sjenilo, a glavne sastavnice su mu hladno prešani maslaci i pčelinji vosak.

Je li za vas beauty rutina svojevrsni način brige o sebi i izraz ljubavi prema sebi?

Naravno, vrijeme koje izdvajamo za sebe svjesno birajući što nanosimo na svoju kožu, višestruko nam se vraća, tijelo sve pamti. Osim toga, ujutro i navečer svakoj ženi dobro dođe jedan mali ritual s finom kozmetikom kako bi što bolje započela i okončala dan. To pridonosi zadovoljstvu, ali i ljepoti i zdravlju kože. Usudila bih se reći da svakodnevno odvajanje vremena za sebe tj. za njegu svoje kože mogu utjecati i na druga područja života jer mogu djelovati na dobar osjećaj i samopouzdanje a to se reflektira na naše odnose, posao, viđenje sebe i sl.

Moglo bi vas zanimati i: Što ako je celulit ljubavna poruka koju nam tijelo šalje kao podsjetnik da više brinemo o sebi?!

Razgovarala: Anđela Sabranović

Foto: Privatna arhiva, Instagram

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!