Je li u današnje vrijeme izazovnije biti roditelj?

Slow parenting – 3 izazova roditeljstva u digitalno doba

by Slowliving uredništvo

Roditeljstvo nekad i roditeljstvo danas imaju u osnovi isti cilj, ali se nesumnjivo manifestiraju na sasvim različite načine. Biti roditelj je sve, samo ne lak zadatak, osobito kada su i majka i otac posvećene osobe koje se neprestano educiraju u skladu s vremenom u kojem žive i pokušavaju pronaći načine na koje će njihovo dijete kao osoba najbolje napredovati u svom životu. Roditeljstvo u kontekstu digitalnog doba također je dimenzija za sebe, priča koja donosi toliko izazova, zamki i nevjerojatnih obrata te okvir u kojem se teži za balansom između svega onoga što digitalizacija donosi i kvalitetnog vremena posvećenog djeci. Upravo zato, rodio se slow parenting, koncept kojem je baza upravo takva ravnoteža, uz dodatni naglasak na svjesno i kvalitetno roditeljstvo.

U tekstu koji donosimo, osvrnuli smo se na nekoliko izazova koje donosi moderno, digitalno doba te na načine koji bi mogli biti kvalitetan odgovor u kontekstu slow parentinga.

Gubitak prisutnosti

Djetinjstvo u vrijeme kada tehnologija nije (toliko) kraljevala obiteljskim domovima moglo se opisati kao relativno mirno, skladno i zabavno. Postojala su pravila koja su se bespogovorno poštovala, a brojne situacije s kojima se današnji roditelji susreću nisu postojale čak niti u najluđim snovima. Tehnologija je uvelike olakšala život, automatizacija čini da manje mislimo i fizički radimo, a mi smo na svemu tome beskrajno zahvalni. Međutim, nisu svi digitalni uređaji koje posjedujemo, okarakterizirani kao nužnost bez koje ne možemo, a mi se ipak ponašamo kao da je tako. To dovodi do gubitka prisutnosti, jedine vrijednosti koju imamo u ovom trenutku. Zapitajte se, želite li da vaša djeca zaista pamte svoje roditelje kao siluete koje fizički stoje pokraj njih, a čije su oči i misli uvijek negdje drugdje? Djeca vam pružaju ruke, otvaraju svoje dlanove i očekuju da na njih položite ljubav i svjesnu pažnju. Onu ljubav koja ih je donijela na svijet, rasplamsalu vatru koja donosi neobjašnjivu sigurnost i prihvaćanje, pogled koji govori „tu sam“ i „bit ću uvijek tu za tebe“. Slow parenting poziva upravo na to.

Konstantni pritisak

Pritisak nije donijelo digitalno doba. On je postojao otkad je svijeta i vijeka. Međutim, pritisak prilagođen dobu u kojem živimo ogleda se u visokim očekivanjima roditelja koji nakon dugog dana ispunjenog stresom i napetostima svoju djecu odvode na niz izvannastavnih aktivnosti. One imaju za cilj od vaše djece napraviti vrhunske sportaše, multilingviste, umjetnike… A što je s vremenom za igru i istraživanje? Imate li djecu ili robote koje pripremate za robotsko natjecanje? Slow parenting podržava dječji talent, ali ne podržava beskrajno pretrpane rasporede koji ne dozvoljavaju djeci da budu djeca. Razmislite, je li ovakav pritisak zaista vrijedan gubitka vremena u kojem ćete sjesti pokraj svog djeteta, zastati na trenutak, pogledati ga u oči i zaljubiti se u taj beskrajni sjaj koji ne razmišlja što je bilo jučer i kako će izgledati sutra. On sjaji isključivo o ovom trenutku, jedinom kojeg zaista imamo i možemo svjesno proživjeti.

Usmjerenost na sebe

Individualizam se danas toliko počeo štovati da smo ga kao društvo uzdigli na pijedestal u kojem je mjesto podijelio sa sebičnosti. Usmjerenost na sebe vidi se kao napredak za pojedinca te u konačnici za cijelu zajednicu, ali što je s empatijom i altruizmom? Jedno je istisnulo drugo, umjesto da su se udružili i zajedničkim snagama krenuli prema pristupu kojem je cilj djecu naučiti ispravnim vrijednostima. Važnost brige za druge, zajedništva i zdravim socijalnim sponama između članova obitelji i prijatelja ostalo je negdje u prošlom dobu, u prašini ispod koje ih je potpuno nemoguće prepoznati. Kroz usvajanje slow parentinga, dobit ćete snagu puhnuti toliko jako da će se sva ta prašina raspršiti u trenu kao da je nije ni bilo, a usmjerenost na sebe može dobiti zdraviju verziju self care-a koji je nužan za sretan život.

Biti svjestan važnosti usporavanja jedan je od najvećih benefita koji možete pružiti svom obiteljskom životu, a dijete koje odrasta uz alate slow parentinga, poput postavljanja jasnih granica, poticanja zdravih (online) navika, njegovanja prisutnosti i slično, imat će priliku otkriti svijet koji je trenutno možda samo iskra u običnoj gužvi, ali koji ima snagu i tendenciju postati vatromet u novogodišnjoj noći.

Moglo bi vas zanimati i: Jesu li naša uvjerenja okovi koji nas sprječavaju da živimo punim plućima?

Tekst: Slowliving.hr

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!