Smilje, Helichrysum italicum, pripada porodici Asteraceae, a njegov latinski naziv u prijevodu znači bezvremenski ili vječni. Ova biljka dolazi iz porodice suncokreta, a dospijeva u toplijim područjima poput južne Europe, dijelova Azije, Afrike, Novog Zelanda i Australije. Kod nas je rasprostranjena uz duž obale jer joj najviše odgovara topla klima. Smilje je poznato po posebnom i egzotičnom mirisu pa je zbog toga i čest sastojak u parfemima, a godinama se koristi u tradicionalnoj medicini. Postoji više od 600 vrsta smilja, a njegovi žuti cvjetovi prekrasan su dodatak u buketima.
U samim početcima smilje je bilo sastavni dio narodne medicine, a za njime se posezalo kako bi se ublažile respiratorne bolesti poput bronhitisa i kašlja. Zbog svojih protuupalnih svojstava služi i kao vrlo učinkovit analgetik, a ne treba zanemariti ni njegov detoksikacijski učinak. Smilje pomaže jetri da se učinkovitije očisti od toksina, a popularan je sastojak i u brojnim kozmetičkim preparatima.
Zašto kozmetička i farmaceutska industrija posežu za ovom biljkom?
Smilje djeluje protiv bora, revitalizira i regenerira umornu kožu koja je izložena vanjskom i unutarnjem stresu. Osim što ima značajan utjecaj na slobodne radikale, potiče proizvodnju kolagena, poboljšava detoksikaciju kože, djeluje na promjene tkiva te se koristi i kao antiseptik koji čisti kožu. Za razliku od mnogih drugih ulja, ulje smilja je pogodno i za masnu kožu te utječe na smirivanje ožiljaka od akni, hiperpigmentacija i staračkih pjega. Jednako tako, smilje se smatra idealnim dodatkom i u proizvodima za osjetljivu kožu, a njegova nježnost često se uspoređuje s kamilicom. Poput većine ulja, i ulje smilja, pomaže suhoj koži te ju čini čvršćom i elastičnijom.
Miris smilja je poseban i donosi emocionalni mir
Uz to što smilje ima brojne prednosti za zdravlje i ljepotu ono donosi i emocionalni mir. Miris smilja je poseban i smiruje um, povezuje misli s emocijama i donosi psihički mir. Postavite li brigu o sebi i za sebe na visoko mjesto uspješno ćete spriječiti negativne vibracije i tjeskobu. S obzirom na to da je dobro poznato da stres utječe na mentalno i fizičko zdravlje te uzrokuje depresiju, razdražljivost, kronične glavobolje kao i probavne probleme priuštite sebi svakodnevnu dozu opuštanja uz neki od sljedeća tri jednostavna recepta.
Poslužite se difuzorom i eteričnim uljem smilja i krenite s aromaterapijom koja je jednostavan, prirodan i učinkovit prečac za podizanje raspoloženja. Kako biste smanjili osjećaje stresa i tjeskobe poslužite od 5 do 8 kapi eteričnog ulja smilja, a za bolju učinkovitost nakratko odložite pametni telefon. Umjesto toga se usredotočite na disanje, vježbajte jogu, meditirajte ili čitajte omiljeno štivo.
Pružite sebi opuštajuću masažu koristeći se eteričnim uljem smilja. Masažu tijela možete započeti nekim od hidratantnih ulja kao što su ulje jojobe ili kokosovo ulje. Nakon toga dodajte nekoliko kapi eteričnog ulja smilja i nastavite s masiranjem. Posebnu pažnju obratite na područja ramena, vrata, lica i stopala. Kada masirate stopala obratite pozornost na to da ravnomjerno pritisnete svaki prst, iznenadili biste se koliko se stresa krije vani. Prilikom masaže lica koristite se vrhovima i bočnim dijelovima kažiprsta i palca. Neka vaši pokreti budu nježni i krećite se od središta lica prema vanjskim dijelovima. Način je to na koji možete ublažiti napetost i natečenost lica. Najvažnije od svega jest da se opustite i uživate, a u tomu vam može pomoći i omiljena glazba.
Osim što djeluje opuštajuće, kupka na kraju dugoga dana, pomoći će vam i da se bolje naspavate. U kupku dodajte od 10 do 15 kapi eteričnog ulja smilja, a na kraju ovog opuštajućeg tretmana ne zaboravite nahraniti kožu hidratantnim losionom ili kremom.
Tekst: Ana Carević
Foto: Canva, Pinterest