U hektičnom načinu života, dani nam nerijetko započinju bukom i završavaju bezbrojnim mislima ili nedovršenim popisima obaveza. Društveno nametanje normi i želja za prihvaćanjem potiče nas da se stalno vrtimo na kolutu, što nas na kraju iscrpljuje mentalno, emocionalno i fizički. Ali, dragocjeni trenuci tišine i introspekcije mogu imati upravo suprotan učinak. Snaga tišine je u tome da ona može ispuniti našu unutarnju prazninu i povratiti smisao te nas potaknuti na bolje povezivanje sa samima sobom. Kada bolje razumijemo sebe, svoje želje i potrebe, lakše ćemo znati izdvojiti potrebe društva. Nježan zagrljaj tišine je poput blagotvorne terapije selfcare rituala.
Prigrlite snagu tišine
Mnogi mudraci su govorili kako šutnja i introspekcija postavljaju temelj za bolju unutarnju povezanost. Život, sa svojim plimama i osekama, usponima i padovima, radostima i slomljenim srcima, ima jedinstven način da nas podučava, tjerajući nas da zastanemo i razmislimo u trenucima tišine. Prihvaćanje tišine, pa čak i tuge, može se smatrati prikrivenim blagoslovom.
Kao što je Byron Kathleen Mitchell, američka je govornica i autorica knjige “The Work” navela: “Nije tvoj posao da mi se sviđaš, to je moj.“. U knjizi autorica objašnjava proces samoispitivanja koji nas uči identificirati i preispitivati misli. To je način da shvatimo što nas boli i da se jasno pozabavimo uzrokom svojih problema.
Ne radi se o tome da se nešto mora mijenjati, radi se o tome da postanemo svjesni i selektivni
Tko biste postali ili kako biste doživjeli život kada biste se oslobodili određenih misli? Stresne misli su zajedničke svima nama, a metoda Byron Katie potiče da osvijetlimo svoje odluke i izbore. Zamislite to kao da se suočavate s ogledalom iznutra. U trenucima neizvjesnosti ili kada se ponašamo obrambeno, ovakav rad na sebi donijet će nam bolju jasnoću i samim time unutrašnji rast.
Terapeutske dobrobiti trenutaka tišine
Trenuci tišine koji nude predah od kaos omogućuju da obradimo svoje osjećaje u mirnom okruženju. Prihvaćanjem tišine lakše ćemo otpustiti negativnost i tugu, naučiti crpiti snagu iz dragih sjećanja te započeti putovanje prema prihvaćanju.
U raznim kulturama i duhovnim praksama tišina zauzima sveto mjesto. Na primjer, u istočnjačkim filozofijama tišina simbolizira duboku povezanost s duhovnim carstvom. U zapadnoj tradiciji, trenuci tišine dolaze kao univerzalna gesta koja nadilazi jezične barijere i ujedinjuje ljude u zajedničkom izražavanju emocija i sjećanja.
Evo kako možete prigrliti tišinu u svakodnevici kao čin introspekcije i ispunjenja:
Meditacija
Odvajanje vremena za meditaciju pomaže u ublažavanju stresa i promicanju emocionalnog blagostanja.
Paljenje svijeća
Plamen svijeća može stvoriti umirujuću atmosferu, a pri tom možete izdvojiti i nekoliko trenutaka da gledate u plamen svijeće kako biste umirili misli i stišali um.
Šetnja prirodom
Provođenje vremena u prirodi nudi mirno okruženje za razmišljanje. Istovremena mirnoća i tiha dinamika koju krajolik krije može nam odvlačiti pažnju i „vući“ misli te poticati svjesnost i prisutnost.
Pisanje dnevnika u tišini
Pisanje misli i emocija u tihom prostoru pomaže u procesuiranju svojih emocija s terapeutskim učinkom.
Vježbe svjesnog disanja
Fokusiranje na disanje, bez distrakcija i mobitela, u tišini, može smanjiti tjeskobu i donijeti osjećaj smirenosti usred nemira.
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash