Spolno prenosive bolesti prenose se, kao što im samo ime govori, spolnim kontaktom. To znači da se bakterije, virusi ili paraziti koji uzrokuju ove bolesti mogu prenijeti s osobe na osobu putem krvi, sjemene tekućine ili vaginalnih tekućina. Iako zvuči poprilično neugodno, važno je ove bolesti liječiti na vrijeme i bez ustezanja, jer u suprotnom mogu dovesti do velikih zdravstvenih problema.
Ono što je važno naglasiti odmah na početku je da spolno prenosive bolesti ne moraju nužno imati simptome. Štoviše, osoba može djelovati potpuno zdravo i niti ne znati da je zaražena bolešću. Ipak, točnije bi bilo reći da osoba zaražena bakterijom/virusom/parazitom koji se prenosi spolnim kontaktom može ne osjećati simptome. No, kad se infekcija, odnosno zaraza pretvori u bolest, tada su simptomi neminovni. Treba isto tako naglasiti da se neće svaka infekcija pretvoriti u bolest.
Simptomi
No, s druge strane, spolno prenosive bolesti mogu imati cijeli niz simptoma koji vam mogu ukazivati na to da biste trebali obaviti pregled. Ti su simptomi uglavnom:
- Rane ili kvržice na genitalijama, odnosno u oralnom ili rektalnom području
- Bol ili pečenje pri mokrenju
- Iscjedak kod muškaraca, te neobičan iscjedak neugodna mirisa kod žena
- Neobično vaginalno krvarenje
- Bol tijekom seksa
- Bolni, otečeni limfni čvorovi, posebno u preponama, ali i drugdje
- Bol u donjem dijelu trbuha
- Groznica
- Osip po trupu, rukama ili nogama
Prvi znakovi i simptomi mogu se pojaviti već nekoliko dana nakon izloženosti bolesti, ali isto tako mogu proći i godine prije nego se pojave ikakvi problemi. Sve ovisi o organizmu koji uzrokuje spolno prenosive bolesti o kojima se radi.
Koje su to bolesti?
Spolno prenosive bolesti, odnosno infekcije, broje više od 20 raznih vrsta, a neke od najčešćih su:
- Klamidija
- Genitalni herpes
- Gonoreja
- HIV
- HPV
- Stidne uši
- Sifilis
- Trihomonijaza
Spolno prenosive bolesti mogu biti jednako česte kod žena i kod muškaraca, ali u većini slučajeva žene osjećaju teže posljedice bolesti. U slučaju da je žena trudna, beba može imati ozbiljnih zdravstvenih problema.
Kad se obratiti liječniku?
Bez obzira na nelagodu koja bi vas mogla mučiti, liječniku biste se trebali obratiti odmah ako ste seksualno aktivni i sumnjate da ste bili izloženi nekoj spolno prenosivoj bolesti. Isto tako, odmah se javite ako se pojave simptomi zbog kojih biste mogli posumnjati da se radi upravo o tom.
Budući da često nemaju simptome, bilo bi mudro testirati se na spolno prenosive bolesti, barem one najčešće, čim posumnjate da biste mogli biti zaraženi. Liječnik će vam najbolje pojasniti kada je dobro testirati se, a kada bi se infekcija mogla otkriti pregledom, odnosno brisom. Neke se bolesti utvrđuju samo iz krvi.
Liječenje i prevencija
Ako se radi o bolestima koje prenose bakterije ili paraziti, lijek su, logično, antibiotici. Za spolno prenosive bolesti koje uzrokuju virusi, nema univerzalnog lijeka, ali neki lijekovi mogu pomoći umanjiti simptome i rizik od širenja bolesti.
Ispravnom upotrebom kondoma može se smanjiti rizik od zaraze, ali ne u potpunosti otkloniti. Najučinkovitiji način neće vam se svidjeti, a to je, očekivano, izbjegavanje spolnog odnosa bilo kakve vrste. Isto vrijedi i za prevenciju. No, suludo bi bilo to preporučiti, pa je prvenstveno važno ne upuštati se u odnose u kojima ne vjerujete u potpunosti partneru ili ga ne poznate dovoljno. U svakom slučaju, kao prevencija će kondom vrlo dobro poslužiti.
Protiv HPV-a i hepatitisa B postoji cjepivo, pa je to, također, sigurnija opcija.
Neliječenje nekih od ovih bolesti može dovesti do daleko opasnijih bolesti, kao što je rak vrata maternice ili AIDS.
Moglo bi vas zanimati i: Želju za seksom probudite na prirodan način
Tekst: Nataša Krstičević
Foto: Canva