Upala vanjskog uha poznata je i pod nazivom plivačko uho jer infekciji pogoduje zadržavanje vode u uhu nakon plivanja i kupanja. Riječ je o infekciji vanjskog slušnog kanala koju uzrokuju razne vrste mikroorganizama. Ova, u najviše slučajeva, ljetna upala nastaje kod osoba koje puno vremena provode u vodi i moru zbog čega dolazi do iritacije kože u vanjskom slušnom kanalu jer voda ostaje zarobljena u uhu. Uslijed zadržavanja vode u ušnom kanalu dolazi do stvaranja idealnog okruženja za razvoj upale, gljivica ili svrbeža. Sljedećim koracima uspješnu spriječite upalu vanjskog uha i ljetovanje provedite bezbrižno.
Prepoznajte simptome plivačkog uha
Plivačko uho prepoznat ćete po svrbežu i osjećaju nelagode, blagom crvenilo kože zvukovoda kao i po boli koja je jača na dodir. Osobe kod kojih se razvija upala vanjskog uha često imaju osjećaj da na jedno uho slabije čuju pri čemu se javlja osjećaj začepljenosti. Može doći i do pojave bezbojnog sekreta koji nema mirisa, a kako se upala pojačava sekret može postati žućkasto-smeđe boje, a svrbež i bol intenzivniji. Neke osobe teže žvaču hranu dok nije rijedak slučaj ni oticanje limfnih čvorova na vratu i povišena temperatura.
Tko je posebno sklon upali?
Postoji niz situacija koje pomažu razvoju bakterija, a jedna od njih svakako je zaostajanje vode nakon plivanja, ali i tuširanja na što treba posebno obratiti pozornost jer je povećana vlažnost ujedno i raj za bakterije i gljivice. Vodite računa o tomu kako se koristite štapićima za čišćenje i izbjegavajte agresivne pokrete. Posebnu pažnju obratite na djecu i njihove navike, jer djeca često guraju neprikladne predmete u uši i na taj način uzrokuju ranice i oštećenja zbog kojih kasnije mogu imati problema. Izbjegavajte kupanje u nečistim morima, rijekama i jezerima te u bazenima koji se ne održavaju redovito. Plivačkom uhu mogu pogodovati i alergije te iritacije kao i često nošenje slušalica ili slušnih pomagala.
Zaštitite uho od upale
Kako biste zaštitili uho od upale preporučuje se nošenje zaštitne kape za plivanje ili pak čepića za uši svima onima koji svakodnevno plivaju ili rone. Jednako tako, vodite računa o čistoći mora, rijeke ili jezera u kojemu boravite, a prije posjeta bazenima raspitajte se za kakvoću i održavanje vode. Nakon kupanja potrebno je osušiti uši kako biste spriječili upalu za što postoje i sprejevi koji omogućuju brzo sušenje. Izbjegavajte čišćenje ušiju bilo čime što nisu štapići za uši, a kada se koristite njima činite to nježno kako ne biste uzrokovali ogrebotine ili oštetili kožu zvukovoda. Izbjegavajte pranje ušiju sapunom ili šamponom jer odmašćena koža podrazumijeva i veću osjetljivost na infekcije već se poslužite preparatima koji su namijenjeni isključivo za to područje. Ako primijetite reakciju na neki od proizvoda kojima se koristite ili pak od slušalica ili naušnica odmah ih prestanite nositi.
Međutim, ako ipak dođe do plivačkog uha najvažnije je krenuti s liječenjem na vrijeme jer će se na taj način upala povući za otprilike tjedan dana. Dok traje liječenje nemojte močiti uho već ga zaštitite prilikom tuširanja. Izbjegavajte čepiće i slušalice za uši kao i slušna pomagala dok bol ne prestane. Jednako tako, ne savjetuje se ni letenje zrakoplovom.
Ako je riječ o blagoj upali isprobajte prirodni recept koji uključuje zagrijano maslinovo ulje. Bit će vam dovoljne dvije žlice maslinovog ulja i kapaljka. Nakon što ulje zagrijete nanesite kapaljkom dvije kapi u uho, a ovaj postupak ponavljajte dva puta dnevno. Zagrijano maslinovo ulje ublažit će bol i smanjiti upalu.
Moglo bi vas zanimati: Ovim savjetima spriječite trovanje hranom u ljetnim mjesecima
Tekst: Ana Carević
Foto: Pexels, Canva