Stalno ponavljaš da nemaš vremena? Evo što ti ga krade

by Anđela Sabranović

Voljela bih početi trenirati, baviti se slikanjem, fotografijom, putovati… ali nažalost nemam vremena.

Ovo je rečenica koju danas toliko često čujemo da je više ne možemo niti doživjeti. Ipak, zašto se ne zapitamo kako je moguće da nemamo vremena kada živimo u vremenu u kojem imamo perilice za rublje, posuđe, sušilice, pametne telefone, navigacije, kućanske robote?!

Umjesto da kažemo kako za nešto nemamo vremena, možda bismo se radije trebali zapitati je li nam to nešto doista prioritet… Iako danas imamo mnoštvo pomagala, imamo i mnoštvo distrakcija. Tako dokazano sve više vremena provodimo na mobitelima, a ni binganje serija na Netflixu nam ne ide baš u korist.

Zapitali smo se gdje nam to i kako vrijeme bespovratno curi i možemo li napraviti nešto po tom pitanju.

Kućanski poslovi

Kućanski poslovni podrazumijevaju toliko toga i zapravo naš dom je prava mala tvrtka koja zahtijeva organizaciju poslova i financija. Ako nema dobre organizacije mi iz dana u dan možemo gubiti sate i sate na različite poslove.

Umjesto da uzmete jedan dan tjedno i napravite generalno čišćenje, možete se organizirati tako da svaki dan posvetite jednoj prostoriji. O tome smo pisali ovdje

Također, umjesto da idete svaki dan u trgovinu i trošite vrijeme i novac, obavite tjednu nabavku vikendom i napraviti plan jednostavnih jela.

Besciljno skrolanje 

Znam da poslije dinamičnog dana ništa ne izgleda privlačno kao skrolanje na mobitelu, ali osvijesti si kako ti to apsolutno ništa ne donosi. U stanju smo potratiti 1 sat na mobitelu bez problema, ali isto tako smo u stanju i tvrditi kako nemamo vremena za tjelovježbu koja toliko može značiti za naše mentalno i fizičko zdravlje. U nastavku dijelim neke trikove koji su meni pomogli:

  • Gasim WiFi u 20 h

Ova jednostavna navika mi je donijela mirne večeri koje posvetim čitanju, vježbama disanja, druženju s partnerom, njezi kože… Moram priznati da se osjećam toliko bolje, a primijetila sam i da imam kvalitetniji san.

  • Prva tri sata u danu ne gledam mobitel

Prvi sat u danu je posvećen mojim ritualima koji obuhvaćaju tjelovježbu, doručak i čitanje. Jutro je za mene najproduktivniji dio dana pa poslije svojih rituala radim neometano 2 sata. Tek poslije toga uzmem mobitel i provjerim notifikacije. Ova navika je imala ogroman utjecaj na moju produktivnost.

  • Mobitel mi stoji van dosega kada radim

Budući da radim od doma, često mi se znalo dogoditi da se s kolegicama po cijele dane dogovaram oko naših zadataka. Stalno sam prekidala svoj fokus i zbog toga mi je trebalo puno više vremena da nešto napravim. Zbog toga sam odlučila da ću mobitel držati van dosega te da ću posezati za njim isključivo na mini pauzama koje radim svakih sat vremena.

Kasno ideš na spavanje ili se nedovoljno rano budiš

Uvijek mi izgleda kako je suvišno naglašavati koliko je neizmjerno važno priuštiti si dovoljno sna, ali onda se iznenadim kada u razgovorima čujem kako mnoštvo ljudi i dalje idem prekasno na spavanje i onda ujutro ustaje u posljednji trenutak da ne zakasni na posao. Na taj način narušavaju svoj cirkadijalni ritam i dugoročno su iscrpljeni i umorni.

Znam da nije jednostavno odjednom ići na spavanje u 22 sata, ali možete svaku večer ići na spavanje 15 minuta ranije dok ne dođete do željene satnice. Ako idete na spavanje u 22 h vremenom ćete se buditi savršeno odmorni već u 5i30 ili 6h.Tako ćete dobiti vrijeme za sebe i ono što vam je stvarno važno.

Ne tražiš pomoć i podršku

Žene su nažalost i dalje te koje često misle da trebaju obavljati sve same. Činjenica je da svi imamo 24 sata i da u njih ne može stati i posao i briga o sebi, kućanstvu, djeci… Vrijeme je najvažnija valuta koju imamo i tek poslije nje slijedi novac. Kada to shvatite, shvatit ćete i kako je ponekad ulaganje primjerice u pomoć u kućanstvu investicija, a ne trošak. Investirate u svoju smireniju, strpljiviju i na kraju sretniju verziju.

Multitasking

Iako se sposobnost multitaskinga jedno vrijeme veličala, utvrđeno je kako donosi više štete nego koristi. Naš fokus je najvažnije što imamo i zato je važno uvijek predano i fokusirano raditi na određenom zadatku kako ne bismo raspršili svoju energiju na više njih. U tome vam mogu pomoći različite tehnike, a jedna od uspješnijih je Pomodoro tehnika o kojoj smo pisali ovdje.

Moglo bi vas zanimati i: Produktivni smo otprilike 3 sata u danu. Kako ih iskoristiti najbolje?

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!