Stiglo je ljeto, a vas muči nezadovoljstvo izgledom? Evo što učiniti

by Anđela Sabranović

Iako ste možda po naslovu pomislili da ćete u nastavku teksta dobiti brze tips & trics za ljeto, ovim tekstom željeli bismo vas potaknuti da na malo drukčiji način razmislite o tome što za vas znači nezadovoljstvo izgledom.

U moru tekstova na temu tijela, na društvenim mrežama i općenito u medijima, najčešće se nađu oni koji daju upravo brza rješenja koja se temelje na restriktivnom pristupu i načinu razmišljanja prema hrani, tijelu i tjelovježbi. Često je riječ i o svojevrsnim izazovima koji vam daju obećanja kako doći do savršenog izgleda određenog dijela tijela što je potkrijepljeno i primjerom poznatih i slavnih, kako su upravo uz taj izazov oni došli do savršene stražnjice, trbuha ili vitke linije.

Ovakav pristup i izazovi ovog tipa te dijete, brzi programi koji obećavaju -xy kilograma u xy dana ili tjedana samo su još jedan pokušaj koji će vas možda dovesti do rezultata, međutim, taj rezultat, bez promjene vašeg načina razmišljanja i životnog stila, neće dugo biti vama na ponos i diku. Skoro svaka promjena koja je došla naglo, posebice ona koja se tiče jednog od segmenata životnog stila, poput vježbanja ili hranjenja, predstavlja stres za naše tijelo. Važno je da taj stres ne bude negativan i velik u toj mjeri da ostavi negativne posljedice, već stres koji nas gura naprijed, korak po korak. Važno je da se svaka ta promjena temelji na znanju i provjerenim informacijama, a ne samo na transformacijama i „rekla kazala“.

Odakle dolazi nezadovoljstvo izgledom?

Zadovoljstvo sa sobom i svojim tijelom ne dolazi isključivo iz broja na vagi, iako se često tako može činiti. Ali, razmislite, osoba koja vas prvi put vidi, upoznaje se s vama nikad vas neće pitati koliko kilograma imate ili što ti vaga pokazuje. Stoga, zadovoljstvo vlastitim tijelom bismo trebali hraniti drugim „stvarima“: iskustvima, događajima, bivanjem, a ne brojkom izraženom u kilogramima ili centimetrima. Zadovoljstvo je kompleksan pojam i na njega utječu razni čimbenici.

Ne trebamo zanemariti činjenicu da smo vizualna bića i da nam je drago vidjeti lijepo. Lijepu ženu, lijepu odjeću, lijepo tijelo, noge, ruke, cipele ili torbu. No, vrijednost osobe kao bića koje postoji i posjeduje dostojanstvo ne bismo trebali svoditi na tako prosti faktor koji se temelji na stereotipizaciji ili predrasuđivanju. Također, današnji način života u kojem je prisutna digitalna tehnologija putem koje smo stalno izloženi ili se izlažemo određenim sadržajima, video ili foto, nedvojbeno nas i podsvjesno „gura“ da uđemo u kalup nametnutih standarda ljepote i izgleda. U toj želji i žurbi, lako se izgubi autentičnost i zaboravi da upravo ja ovakva kakva jesam sam jedinstvena i ne postoji nijedna kopija niti drugi primjerak na ovom svijetu.

Kao da smo počeli sve više personalizirati stvari i predmete, a vlastito tijelo standardiziramo i mijenjamo da bude što sličnije nekom drugom za koga uopće sa sigurnošću ni ne možemo tvrditi da je takvo. Nije li ovo paradoks o kojem ne bi bilo loše malo promisliti?!

Ljeto je tu, nije nam ugodno iskočiti iz tople odjeće koja nas u pravom smislu riječi štiti od hladnoće u lepršave haljinice ili kupaći kostim koji naše tijelo otkrivaju. No, ne znači da s prvim vrućinama trebamo na izvolite staviti svoje tijelo, ali niti to da se trebamo skrivati iza široke odjeće. Neka svatko postupa onako kako se osjeća ugodno i vjeruje da je za njega dobro, a ne iz želje da se zadovolji društvo, prijatelji ili prijateljice, partnera ili partnericu. Za zadovoljstvo vlastitim tijelom potrebno je da ono što dolazi iz vas.
Danas se procjenjuje kako je 91% žena nezadovoljno je svojim tijelom i izgledom.
Važan je to podatak jer to nezadovoljstvo utječe na samopouzdanje koje je jedan od važnih faktora za razvoj osobnog potencijala. Pokušajmo se fokusirati na ono što naše tijelo može, na njegovu funkcionalnost, na ono što imamo i što nam se na njemu sviđa. Pokušajmo ga prihvatiti.

Kada je riječ o prihvaćanju tijela danas je krenula kriva interpretacija body positivity pokreta koja je imala za cilj svima onima koji su bili na tapetu diskriminacije osigurati da se osjećaju prihvaćenima bez obzira na izgled, boju kože, spol.

Stoga, danas je bolje zastupati tzv. body neutrality čija je ideja zapravo neutralnost prema tijelu, odnosno, ne moramo nužno voljeti svoje tijelo da bismo ga prihvatili, već jednostavno nastojati biti neutralni prema svom izgledu stavljajući fokus upravo na već spomenutu funkcionalnost.

Što možemo učiniti kako bi bili malo zadovoljniji svojim tijelom?

Na kraju, što možemo učiniti kako bi bili malo zadovoljniji svojim tijelom i izgledom te gradili pozitivnu sliku o svom tijelu.

Evo nekoliko praktičnih savjeta:

  1. Ako vam izgled i zadovoljstvo tijelom uzrokuju stres ili ako vas misli o tome kako vaše tijelo izgleda opterećuju, razgovarajte o tome s bliskom osobom, koja bi vas mogla razumjeti i u koju imate povjerenje ili se obratite stručnoj osobi, psihologu ili psihoterapeutu.
  2. Napravite generalno čišćenje aplikacija na vašem telefonu. Budite svjesni kako se osjećate dok ih koristite i ako ih smatrate stresnim u odnosu na sliku o svom tijelu, razmislite o tome da ih uklonite.
  3. Pogledajte koga pratite na vašem Instagramu ili Tik Toku i vodite računa da to bude sadržaj od kojeg se osjećate dobro, a ne loše ili da se s tim fotografijama uspoređujete i time rušite vlastitu sliku o svom tijelu.
  4. Ako imate djecu budite im primjer zdrave slike o tijelu kroz zdrave životne navike te pohvale koje se tiču vrijednosti ne vezanih uz fizički izgled.
  5. U svakodnevnom životu svi možemo biti svjesniji načina na koji govorimo o vlastitom i tuđem tijelu u ležernim razgovorima s prijateljima i obitelji. Ne zaboravite da riječi koje govorimo i način na koji govorimo sebi ili drugima može imati veliki utjecaj na sliku o tijelu, ali i na samopouzdanje.
  6. Budite aktivni, imajte hobi i družite se s drugima. Može to biti odlazak u prirodu, izrada nekog ručnog rada ili organizirani izlet na nova mjesta. Pronađite izvor ugodnih emocija u događajima i situacijama koje ćete pamtiti, umjesto da hranite svoje unutarnje nezadovoljstvo scrollanjem i uspoređivanjem s nečime iz virtualnog svijeta.

Nadamo se kako ćete poslije ovog teksta na svoje nezadovoljstvo izgledom gledati nekim novim očima.

Moglo bi vas zanimati i: Evo kako i zašto sam uvela slani doručak u svoju svakodnevicu

Tekst: dr.sc. Anđela Jelić, mag.psych.

Foto: Pexels

 

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!