štitnjača-slowliving

Štitnjača će bolje funkcionirati uz ove promjene

by Anđela Sabranović

Štitnjača – tako mala, a tako moćna. Ova žlijezda smještena u vratu može uzrokovati brojne zdravstvene probleme, posebno kod žena. Mjesec siječanj se obilježava kao mjesec svjesnosti o štitnjači, a u Hrvatskoj prema nekim procjenama svaka treća žena ima problema s ovom žlijezdom.

Najčešći problemi su uglavnom nedovoljno aktivna štitnjača, a bilo kakav problem možete ustanoviti kontrolom hormona na koju vas može uputiti liječnik.  Ako pak ustanovite da ste u toj skupini žena, promjene u načinu života, prvenstveno prehrane, mogu pomoći u borbi protiv poteškoća koje to sa sobom nosi.

Jod

Jod je element koji dolazi u tragovima, a potreban je štitnjači za proizvodnju hormona. Važno je, dakle, da iz vaše prehrane dobijete jod. Može ga se naći u morskim plodovima, algama, mliječnim proizvodima ili pak možete koristiti jodiranu sol.

Selen

Selen je također element u tragovima koji je potreban za pretvorbu hormona T4 u T3, pa je važno svakodnevno jesti hranu koja će održati razinu tog elementa. Selen možete pronaći u brazilskim oraščićima, orasima, gljivama, avokadu, ribi i nekim žitaricama.

Cink

Ima sličnu funkciju kao i selen, a možete ga naći u mesu (posebno crvenom), ribi, morskim plodovima, nekim sjemenkama i oraščićima, te leći.

Tirozin

Aminokiselina tirozin nalazi se u mesu, mliječnim proizvodima i pšenici. Ako ste među onima koji izbjegavaju većinu ovih proizvoda, možete ga dobiti iz bundevinih sjemenki i avokada.

Esencijalne masne kiseline

Dobit ćete ih iz ekstra djevičanskog maslinovog ulja, lanenog ulja, sirovih i nesoljenih orašida i sjemenki, avokada i masne ribe. Ako pojedete porciju nečeg od navedenog u svakom obroku, to će popraviti vašu razinu hormona štitnjače.

Detoks jetra

Jetra su uključena u pretvaranje hormona štitnjače, kao i u jačanje imuniteta (koji je kod nedovoljno aktivne štitnjače nizak). Zato je važno jesti hranu koja popravlja rad jetra, a ključna je i detoksikacija. Hrana koja će vam pomoći to postići je češnjak, luk, cikla, jaja, poriluk, jabuke, kurkuma i cimet.

Hrana niskog glikemijskog indeksa

Takva hrana normalizirat će metabolizam koji može biti usporen zbog štitnjače, pa zbog toga možete dobiti neželjene kilograme. Hrana niskog glikemijskog indeksa uključuje zeleno lisnato povrće, šumsko voće, cjelovite žitarice.

Vježba

Uvijek važna vježba, ključna je i ovdje! No, posebno je važno vježbati ujutro, jer ćete tako potaknuti povećanje razine hormona štitnjače, te stimulirati štitnjaču na proizvodnju još hormona.

Smanjite stres

Lako je to reći, teško učiniti. No, štitnjača loše reagira na stres. Naime, stres povećava razinu kortizola, koji zatim smanjuje proizvodnju hormona štitnjače i sprječava pretvorbu T4 u T3. Mogu vam pomoći joga, meditacija, pa čak i akupunktura.

Hladni tuš

Ne zvuči najugodnije, ali moglo bi vam pomoći. Ako pustite hladan mlaz vode niz  donji dio leđa, stimulirat ćete rad nadbubrežne žlijezde koja potpomaže rad štitnjače. Možete isto tako i upotrijebiti hladni sprej na područje štitnjače nakon tople kupke ili  tuša. To će stimulirati štitnjaču na proizvodnju hormona.

Moglo bi vas zanimati i: Hladno vam je češće nego drugima? Evo zašto!

Tekst: Nataša Krstičević

Foto: Canva

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!