Pogled iz drugog kuta: Što ako je za uspjeh potreban dobar neuspjeh

by Petra Šafranko

Umijeće dobrog neuspjeha o kojemu piše utjecajna američka psihologinja i znanstvenica s Harvarda Amy Edmondson postavlja kao tezu pitanje – definira li uspjeh prvenstveno dobar neuspjeh? Edmondson je cijenjena autorica (sedam knjiga, stotinjak članaka i studija slučaja) o čijim radovima su pisali Wall Street Journal, New York Times, Washington Post, Financial Times, Psychology Today i Harvard Business Review, a koristile ga tvrtke poput Googlea i Microsofta.

Je li uspjeh doista suprotna strana neuspjeha

Nama se ova teza sviđa jer krije svojevrsno oslobođenje u razmišljanju o uspjehu-neuspjehu. Svi znamo onu poslovicu kako je griješiti ljudski, što pruža možda nešto manju utjehu. Mnogi stručnjaci govore kako je neuspjeh sastavni dio uspjeha, dok istovremeno živimo u kulturi u kojoj neuspjeh i nije baš tako poželjan. Neuspjeh naprosto ne izgleda dobro na Instagramu. Međutim, ono što je ključno za uspjeh, a ističe i Amy Edmondson, jest – kako ispravno griješiti. U tome trebamo samo znati razlikovati dobre neuspjehe od loših.

Mogli bismo reći kako iza tvrdnje da neuspjeh predstavlja istraživanje mogućnosti na putu prema uspjehu stoje optimisti. Međutim, to doista i jest tako. Billie Jean King, legendarna američka tenisačica i bivši svjetski broj 1 s osvojenih 39 Grand Slam naslova, svojevrsno je izjavila: „Za mene gubitak teniskog meča nije neuspjeh. To je samo istraživanje.“. A ova tvrdnja je primjenjiva i u svim aspektima života. Dapače, postoje tvrdnje da je neuspjeh itekako poželjan, bitno je što više i što češće griješiti jer samo tako će osoba prolazeći kroz proces učenja stići do cilja.

Knjiga o uspjehu koja podučava kako ispravno griješiti

Dok mnogi poduzetnici generiraju gomilu floskula o potrebi da se “zagrli” i “slavi” neuspjeh, Amy Edmondson postavlja precizan put o tome u svojoj knjizi „Ispravna vrsta krivog: Zašto nas učenje neuspjeha može naučiti da napredujemo“. Amy u knjizi otkriva kako pogrešno doživljavamo neuspjeh te kako na neuspjehe treba gledati kao na početke, a ne kao na završetke. Kroz puno primjera iz stvarnih situacija iz poslovanja, pop kulture i povijesti te konkretnih situacija od povijesti operacije na otvorenom srcu do katastrofe svemirskog šatla Columbia, autorica daje uvide i mijenja stav o neuspjehu. Učeći iz primjera iz prakse, vještina i načina razmišljanja, pomaže zamijeniti sram i krivnju radi neuspjeha znatiželjom, ranjivošću i osobnim rastom.

Oslanjajući se na četiri desetljeća istraživanja najučinkovitijih poslovnih timova na svijetu, autorica otkriva tri arhetipa neuspjeha – osnovni, složeni i inteligentni.  

Koja je razlika između inteligentnog neuspjeha, krive sabotaže i traljave pogreške?

Osnovni neuspjesi

Osnovni i ujedno jednostavni neuspjesi uzrokovani slučajnim pogreškama kao što je nedostatak koncentracije, fokusa i slično jesu traljave greške. Oni se mogu općenito izbjeći ako u radnju uvedemo pažnju i svjesnost.

Složeni neuspjesi

Složeni neuspjesi su oni koji imaju više uzroka i često uključuju prstohvat loše sreće. Može se na njih gledati i kao na krive sabotaže ili nesretne kvarove koji će se uvijek događati zbog sveprisutne neizvjesnosti koja dolazi kao rezultat međuovisnosti iz svakodnevnog života.

Inteligentni neuspjesi

Inteligentni neuspjesi su prema Amy Edmondson dobri neuspjesi. Oni su bitni za inovacije i rast.

Primjerice, to mogu biti neuspjesi na putu potrage za revolucionarnim medicinskim cjepivom koje spašava život ili pak traženje životnog partnera.

Cilj bi trebao biti sprječavanje osnovnih neuspjeha što je češće moguće, predviđanje složenih kako bi se spriječili ili ublažili, te njegovanje apetita za češćim inteligentnim neuspjesima.

Ključ uspjeha koji se temelji na inteligentnom neuspjehu

Ključ uspjeha koji uči iz dobrog odnosnog inteligentnog neuspjeha je da ga znamo prepoznati i učiti iz njega. Potrebno je naučiti vrijedne lekcije koje ova vrsta neuspjeha može donijeti, a to je svakako poboljšanje, zatim, priznati neuspjeh i pogrešku, znati pametno riskirati, vježbati umijeće neuspjeha i naposljetku, ići naprijed nakon neuspjeha.

Moglo bi vas zanimati i: Davor Bruketa za Slowliving.hr: “Način na koji se nosimo s neuspjehom je ono što čini razliku.”

Tekst: Petra Šafranko

Foto: Unsplash

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!