Što je ljetni umor, zašto se javlja i kako se zaštiti?

by Dalida Tomek

Iako smo svi jedva dočekali ljeto i sunčane dane, s njime je u paru stigao i ljetni umor. S obzirom na to da se posljednjih godina nagle promjene temperatura događaju gotovo preko noći naše tijelo treba se prilagoditi takvim uvjetima što pred njega stvara velik izazov. Osim što su na velike sparine posebno osjetljivi kronični bolesnici čiji se organizam teško privikava na visoke temperature i nagle promjene, one ne štede ni mlađu populaciju. Simptomi koji se javljaju usred visokih temperatura jesu bezvoljnost, malaksalost, slabost, glavobolja i pospanost. Posebno su teške sparne ljetne noći koje znaju poremetiti ritam spavanja što se odražava na cjelokupno biće.

Zašto se javlja ljetni umor?

Do umora i ostalih simptoma koji prate velike vrućine dolazi kada naše tijelo gubi mogućnost održavanja normalne tjelesne temperature. Tijelo temperaturu najčešće regulira znojenjem, a u trenutcima kada se u većoj mjeri izlažemo suncu i vrućini to katkad nije dovoljno. Na rashlađivanje pri visokim temperaturama utječu čimbenici poput vrlo vlažnoga zraka koji djeluje tako da usporava isparavanje znoja s kože pa se kao rezultat javlja onemogućenost brzoga oslobađanja topline iz tijela. Međutim, postoje i drugi čimbenici koji u ovomu procesu igraju ulogu, a to su dehidracija, loša cirkulacija, prekomjerna tjelesna težina te konzumacija lijekova i alkohola.

ljetni-umor-2-slowliving

Krvne žile se pri visokim temperaturama šire, a posljedica je i nizak krvi tlak. Razlog je to zašto hipofiza i nadbubrežne žlijezde pojačano rade, a u slučaju da vašemu organizmu nedostaju vitamini, minerali ili antioksidansi javlja se ljetni umor. Dakako, na pojavu umora i iscrpljenosti utječu i stil života kao i stres, prehrambene navike, hidratacija, san te vrijeme provedeno u klimatiziranim prostorijama.

Kako se zaštiti?

Postupno krenite s izlaganjem suncu i velikim sparinama

S obzirom na to da je vrlo malo ljudi u mogućnosti slijediti pravilo izbjegavanja izlaganja suncu, svima se savjetuje da s izlaganjem suncu krenu postupno kako bi se tijelo lakše prilagodilo. Pokušajte što je moguće više vremena boraviti u prostorijama gdje ćete se koristiti klimatizacijom ili ventilatorima kako biste potaknuli cirkuliranje zraka. Pripazite na to da izbjegavate teže fizičke aktivnosti na otvorenomu za vrijeme udarnih popodnevnih sati.

Održavajte temperaturu u prostorijama

Iako se boravak u klimatiziranim prostorijama preporučuje, važno je voditi računa o temperaturi i održavati ju. To znači da one ne bi smjela biti niža od 5 °C od vanjske temperature. U slučaju da je prevelika razlika vanjske i unutarnje temperature može doći do glavobolje i malaksalosti te pada ili rasta krvnoga tlaka jer se krvne žile naglo sužavaju i šire. Boravak u prostorijama vrlo niskih temperatura mogu pratiti i bolovi u ramenima i vratu. Prije no što se odlučite napustiti klimatiziranu prostoriju ugasite klimu i provedite još neko vrijeme unutra. Imajte na umu da je važno i redovito provjetravanje prostorija.

Pripazite na prehranu

Pravilo kojega biste se trebali držati jest više manjih obroka, pa tako svoj unos energije možete rasporediti u pet manjih obroka. Pobrinite se da jedete svježu i osvježavajuću hranu koja neće teško djelovati na organizam. Neka vaš odabir budu sezonske namirnice, a doručak obrok koji nećete preskakati. Kvalitetan i nutritivno bogat doručak spriječit će pad tlaka te vam omogućiti da u dan uđete s više energije. Vodite se mediteranskom prehranom koja će znatno olakšati borbu s visokim temperaturama.

ljetni-umor-slowliving

Ne zaboravite na dovoljan unos tekućine

Ljeti pijemo više tekućine, ali ju više i gubimo posebno procesom znojenja pa ju je potrebno nadoknaditi. Znojenjem se gube elektroliti, a najbolje ih je nadoknaditi negaziranom vodom. Izbjegavajte gazirane i energetske napitke kao i alkohol i kofein koji dodatno dehidriraju organizam. Uvijek prije posegnite za svježe cijeđenim sokom.

Neka antioksidansi budu dodatak prehrani

Osim što antioksidanski štite usporavaju starenje, jačaju imunološki sustav i štite od bolesti srca i krvnih žila, njihov je zadatak i zaštita od oksidativnog stresa. S obzirom na napore kojima je svakodnevno izložen, organizam je izložen potencijalnoj opasnosti od oksidativnog stresa, odnosno djelovanja slobodnih radikala. Nakupljanje slobodnih radikala rezultira umorom, ubrzava starenje, ali dolazi i do mogućnosti pojave nekih oboljenja.

Konzumirajte spirulinu

Riječ je o algi koja dolazi iz Japana gdje ju koriste u zdravstvene svrhe. Možete ju pronaći u obliku tableta ili praha koji se otapa u vodi. S obzirom na to da je bogata antioksidansima, mineralima, proteinima, beta karotenom, klorofilom, vitaminom E te vitaminima B kompleksa, ona učinkovito podiže razinu energije i otklanja umor. Dobro je naglasiti da spirulina štiti kožu od sunčevih zraka, a saveznik je i u otklanjanju oksidativnog stresa.

Moglo bi vas zanimati: Zdrava kosa uz ovih 7 navika

Tekst: Ana Carević

Foto: Pinterest

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!