Što uopće mi možemo napraviti u borbi s mislima povezanim s nespavanjem? Osobe koji pate od nesanice, iako su fizički su iscrpljene i umorne, kada legnu u krevet imaju vrlo žive, “neumorne” misli tj. ‘’roj misli u glavi”.
Upravo te misli nas održavaju budnima (recimo, analiziranje što se dogodilo tijekom dana, što nas očekuje sutra, hoćemo li moći otplatiti kredit itd…).
Borba sa nesanicom – rijetki su je zaobišli
Nesanica je poremećaj spavanja koji uvelike umanjuje kvalitetu života. Tijekom života svaka osoba doživi poremećaj spavanja. Netko se sa njim susretne samo jednom, a neko i više puta kroz život. Osoba ne može zaspati, spava u polusnu, nemirna je, često se budi tijekom noći ili se budi nakon svega nekoliko sati spavanja, odnosno prerano ujutro.
Ovakve kratkotrajne epizode u kojima se javljaju poremećaji spavanja uzrokovani su uglavnom emocionalnim streso zbog prevelike sreće ili tuge, straha, odnosno proživljavanja nekih intenzivnih situacija u životu i na svjesnoj i na podsvjesnoj razini. Mnogo je i drugih uzroka nesanice: buka, promjena mjesta spavanja, tegobe kao što su žgaravica ili prehlada, uzimanje nekih lijekova, općenito loša ”higijena sna”.
Kako si pomoći?
1. Sjedite nasamo na 20 minuta rano navečer, ako je moguće uvijek u isto vrijeme (npr. oko 19 sati)
2. Sjesti na mjesto gdje nas nitko neće ometati
3. Pripremiti si bilježnicu, dnevnik i olovku
4. Razmisliti o događanjima toga dana, kako su se događaji odvijali i kako se osjećate
5. Napišite glavne zaključke nakon dana. Nakon što ih zapišete više nemojte razmišljati o njima. Napišite kako se pri tome osjećate i što vas je pri tome mučilo.
6. Napišite sve što trebate obaviti, ‘’to do’’ lista, s koracima koje trebate poduzeti, i zapišite ono što od prije niste napravili, a trebate.
7. Razmislite o sutrašnjem danu i što sve trebate obaviti. Razmislite o stvarima kojima se veselite i onima koje vas zabrinjavaju
8. Zapišite si plan u svoj dnevnik, ili ako već postoji prekontrolirajte ga
9. Zapišite sve oko čega ste nesigurni, i zapišite si u dnevnik vrijeme kada ćete ujutro razmišljati o tome i naći rješenje
10. Iskoristite svojih 20 minuta kako biste se osjećali kako imate kontrolu nad događajima u vašem životu. Zatvorite dnevnik
11. Kada dođe vrijeme za ići spavati, ako vam se ove stvari počnu vrtjeti po glavi, podsjetite se da ste ih već prošli
12. Ako vam se pojave nove misli, zapišite ih na komad papira koji ćete imati uz krevet i ostavite ih za rješavanje ujutro
Sretno s primjenom!
Moglo bi vas zanimati: Uz ove savjete pripremite dijete za početak školske godine
Tekst: Slowliving.hr
Foto: Pexels