Razmišljajte kada svojim četveronožnim ljubimcima dajete hranu koja je izvan okvira njihove normalne prehrane, jer čak i male promjene mogu utjecati na njegov trbuh i probavu.
Vrlo je primamljivo dati svom psu ostatke večere. No, savjeti stručnjaka su da to ne radite, upravo zbog togs jer ga učite lošim navikama, ali i zato jer mu možete ponuditi nršto što ne bi smio jesti. Ovo je posebno bitno za vrijeme božićnih blagdana. Popularna božićna jela (i dekor) mogu loše utjecati na vašeg psa. Sve – od nadutosti do otkazivanja bubrega – nalazi se na stolu i neka tamo i ostane jer vam u nastavku donosimo popis namirnica koje psi (ne)smiju jesti za Božić!
Meso: Da
Dobro pripremljeno meso sasvim možete dati svome psu. Oni vole proteine. Šunka, nezaobilazna purisca, janjetina – sve vrste su u redu ako su dobro skuhane i nisu marinirane. Jeste li koristili ružmarin prilikom pripremanja purice? Slobodno psu dajte komad. Izbjegavajte komade mesa koji su masni i začinjeni.
Kosti: Da, ali samo pod vašim nadzorom
Kosti su zaista najbolja poslastica za pse, no držite svom ljubimca na oku dok ju jede. Kosti mogu slomiti njihove zube, povrijediti desni ili grlo. To svakako želite izbjeći, zar ne?
Riba: Da
Slično kao i sa mesom. Ako je riba dobro ispečena i nije bila marinirana ili prekrivena štetnim sastojcima (za psa), u redu je dati psu. No, dobro je očistite od kostiju, jer su riblje kosti tako male da mu vrlo lako mogu zapeti u grlu ili zabosti se u njegov trbuh te izazvati velike probleme.
Kruh: Da
Ako vaš pas nema alergiju na gluten ili nešto drugo, možete ga hraniti i kruhom. Dajte mu kruh koji ne sadrži sjemenke, grožđice ili orašaste plodove, jer je to sve otrovno za pse i može uzrokovati stomačne probleme. Susamove sjemenke su sigurne za pse.
Tijesto koje sadrži kvasac: Ne
Nemojte davati psu kvasno tijesto. Kvasac može rezultirati bolnom nadutošću, grčenjem želuca i dovesti do ugrožavanja njegovog života.
Orašasti plodovi: Ne
Puni su masnoća koje mogu uzrokovati povraćanje i proljev kod pasa. Ako se konzumiraju u velikim količinama, orasi, lješnjaci i bademi mogu dovesti do problema poput tremora i treskavoce. Ovi simptomi mogu trajati nekoliko dana, a obično se pojave 12 sati nakon konzumacije
Krumpir: Da
Krumpir koji nije skuhan sa previše maslaca, soli, mlijeka ili sira, odlična je hrana kojom možete ponuditi vašem psu za Božić.
Kokice: Ne
Sve grickalice koje sadrže mnogo soli nisu dobre za pse. Od njih mogu dehidrirati i razviti tremore.
Jabuke: Da
Jabuke su odlična poslastica za psa. Pune su vitamina A i C, te vlakana. Jabuka je pametna poslastica koju možete uključiti u prehranu.
Cimet: Da, ali probajte bez njega
Ako je vaš pas ukrao cimet štapić sa stola, neće mu ništa biti, ali nemojte prakticirati redovno davanje štapića cimeta za zabavu. Cimet može uzrokovati iritaciju kože i desni. Probajte mu ipak dati njegove poslastice.
Mliječni proizvodi: Da, u normalnim količinama
Iako je najbolje izbjegavati davati psu mlijeko i sir, povremeno mu dati koju kockicu sira neće nanijeti nikakvu štetu.
Kolače, čokoladu i bilo šta drugo slatko pripremljeno za božićnu trpezu nemojte davati svom psu, zbog šećera.
Moglo bi vas zanimati: Donosimo ideje za najkreativnije pakiranje poklona
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Pexels