„Uobičajeno je zakomplicirati nešto jednostavno“, rekao je jednom Charles Mingus. Od kompliciranog napraviti jednostavno, jako jednostavno, to se zove kreativnost.
Kreativnost je ustvari najbolji pokazatelj dobrog well-beinga. Kreativni možemo biti samo kod odsustva fizičkih, mentalnih ili emotivnih blokada. Kreativni možemo biti i kada smo dobro odmoreni.
Pri tom ne mislimo samo na kreativnost u stvaranju umjetničkog djela, već onih životnih.
Umjetnost bismo mogli staviti u jednadžbu sa životom, jer biti u najvišem stanju kreativnosti znači moći kreativno pronalaziti rješenja za probleme životnih zavrzlama. Ovim načelom umjetnosti i kreativnosti u svemu, pa i životu, bavi se knjiga ” Kreativni čin: način postojanja”, autora Rick Rubin.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
1. Svi smo mi stvaratelji!
„Ljudi koji se ne bave klasičnom umjetnošću suzdržavaju se od toga da sebe nazivaju umjetnicima. Oni kreativnost doživljavaju kao nešto posve iznimno, nešto ćemo oni nisu dorasli. Srećom, nije tako. Kreativnost nije rijetka sposobnost. I nije nedostižna. Kreativnost je temeljni aspekt bivanja čovjekom. Ona je pravo koje stječemo rođenjem. I dostupna je svima nama. Kreativnost se ne odnosi isključivo na umjetničko stvaralaštvo. Svi mi svakodnevno nešto stvaramo. Kreirati znači stvoriti nešto što prije nije postojalo. To može biti razgovor, rješenje problema, poruka prijatelju, novi raspored namještaja u prostoriji, pronalaženje novog puta kući da se izbjegne gužva u prometu.“
Živjeti kao umjetnik, način je postojanja u svijetu. Podešavanja naših osjetila na suptilnije note. Traganje za onim što nas privlači i onim što nas odbija. Uočavanje povišenih tonova svojih osjećaja i kamo nas oni vode.

2. Da bi mogao stvarati, svaki ‘umjetnik’ treba biti discipliniran
Možda zvuči kontradiktorno, pogotovo jer nas ono asocira na stanje slobodnog duha, no iza spontanih stvari često stoji kontinuirani rad. Rad na sebi i disciplina da konstantno ulažemo u razvoj znanja, stjecanje novih iskustava, učenje na greškama – znači da više ne trebamo ovisiti o milosti da nam ideja nenadano sine, već imamo stvorenu bazu znanja s hrpom ideja na raspolaganju u bilo kojem trenutku. I hrpom pozitivnih misli. Jer svako rješenje za svaki životni problem jest pozitivna misao.
„Umjetnici su zanatlije.“ Bez marljivosti, samo nadahnuće kreativnih ideja rijetko daje značajne rezultate. Ima projekata u kojima trud nadoknađuje manjak inspiracije, a u drugima se inspiracija pojavi, ali se ne može uložiti dovoljno napora da se ostvari njezin potencijal.
Živjeti život umjetnika stvar je vježbe. Ili ćete to vježbati ili nećete. Besmisleno je reći da vi niste za to. To je kao da kažete nisam ja za redovnika. Ili živite kao redovnik ili ne. Skloni smo na djelo umjetnika gledati kao na proizvod. Rad umjetnika je zapravo način postojanja u svijetu.
3. Da bismo bili kreativni, trebamo se znati i odmarati
Rituali su ti maleni odmori u danu koji omogućavaju odmak od rada i aktiviranje parasimpatikusa. To je vrijeme kada otpuštamo stres, resetiramo sustav, fizički se regeneriramo, emotivno pročišćujemo i naposljetku oslobađamo mentalni prostor. Da bi se stvorio prostor za novu umjetnost.
4. U kreativnosti treba biti otvorenog uma
“Kad ste otvoreni prema svemu što se zbiva i djelujete u skladu s time, odgovor će vam se sam otkriti.” – navodi se u knjizi.

Ostanite prisutni u svakom trenutku jer kreativnost je danonoćni posao. Ostati prisutan znači posvetiti se tome da uvijek budete otvoreni za sve što se zbiva oko vas. Potrebno je samo obraćati pozornost i slušati.
Dogodi se da čitajući neku knjigu naiđemo na rečenicu koja iskače iz stranice, ili gledamo film i čujemo nešto što nas natjera da ga zaustavimo i promotamo unatrag. Nekad je to točno onaj odgovor koji smo tražili. Te su transmisije suptilne: one su prisutne, ali lako nam promaknu. Ako ne tražimo rješenja, ona će proći pored nas, a da to nikad nećemo ni znati.
5. Uvijek njegujte „mentalitet obilja“
Da bismo bili kreativni, bitan je taj mentalitet obilja. Ideje neprestanu naviru i umjetnik ih slobodno otpušta u uvjerenju da će ih biti još. Život s mentalitetom oskudice vodi u stagnaciju. „Ako je pred nama samo jedan posao koji treba obaviti i namjeravamo se povući kad ga završimo, ništa nas ne tjera da ga i završimo.“
Vi postojite kao kreativno biće u kreativnom svemiru. Vi ste jedinstveno umjetničko djelo.
Moglo bi vas zanimati i: Ovako kreativnost utječe na naše emocije
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Unsplash, https://www.counter-print.co.uk/