Evo što znači novi zakon Europske Unije o zabrani uništavanja neprodane odjeće i obuće

Dobre vijesti za potrošače i za okoliš

by Anđela Sabranović

Europska unija je nedavno donijela odluku o zabrani uništavanja neprodane odjeće, obuće i dodataka kako bi se smanjila količina otpada koju proizvode modna i tekstilna industrija. 

Poznato je da modna industrija značajno doprinosi globalnoj emisiji stakleničkih plinova, s 1,7 milijardi tona CO2 godišnje. Očekuje se da će potražnja za odjevnim predmetima nastaviti rasti, sa 62 milijuna tona u 2015. na 102 milijuna tona u 2030., donoseći dodatne utjecaje i rizike za okoliš. Ove informacije su i više nego dovoljne da potaknu vlasti na hitne promjene u zakonima što se napokon polako i ostvaruje.

Šteta koji čini modna industrija

Osim što koristi usjeve s velikim brojem pesticida, koristi i zagađuje stotine galona vode po košulji i uzrokuje da mikroplastika dospije u našu vodu. Proces izrade odjeće je nevjerojatno destruktivan i rastrošan. Nažalost, taj se utjecaj nastavlja i nakon što je odjeća već napravljena. 

Tvrtke brze mode često završe s viškom odjeće na kraju sezone, a iako neke te odjevne predmete stave na sniženje, obično završe s mnogo neprodane odjeće. No umjesto da te odjevne predmete ponovno koriste u narednim sezonama ili višak odjeće doniraju ljudima u potrebi, te tvrtke od svoju neprodanu odjeću spaljuju jer im je recikliranje neisplativo. Ne samo da je to krajnje okrutno prema ljudima koji žive u ugroženim uvjetima, već je užasno i za okoliš. Spaljivanje odjeće, često izrađene od sintetičkih materijala, oslobađa stakleničke plinove u okoliš. Također izbacuje velike količine toksina i mikroplastike u zrak, tlo i vodu, što se na kraju vraća u naš ekosustav.

Novi zakon o zabrani uništavanja

Brzi rast internetske prodaje pridonio je višku tekstilnih proizvoda koji se odbacuju zbog ubrzanih ciklusa proizvodnje i potrošnje. Količina novih i neiskorištenih tekstilnih proizvoda koji se godišnje odbace u EU je značajna, što povećava zabrinutost u vezi s rasipanjem vrijednih resursa i ispuštanjem štetnih stakleničkih plinova i otrovnih kemikalija u okoliš. 

Kao rezultat toga, EU je napokon uvela nove zakone namijenjene zabrani uništavanja neprodanih ili zadržanih tekstilnih proizvoda, uključujući odjeću, obuću i dodatke. Ova je odluka u skladu s predanošću EU-a smanjenju otpada i promicanju veće prakse ponovne uporabe i recikliranja. Stoga će se od tvrtki tražiti da istraže alternativne metode za rukovanje viškom zaliha, kao što su donacije, preprodaja i recikliranje.

Prema prvom prijedlogu Europske komisije o Zelenom dogovoru iz ožujka 2022., Komisija bi sama odlučila u kasnijoj fazi treba li uvesti zabrane uništavanja neprodane odjeće. Ali su ipak 22. svibnja. 2023., vlade EU-a se složile da se zabrana uništavanja neprodane odjeće treba primijeniti odmah, čime se eliminira početno čekanje da izvršna vlast EU-a provede procjenu koja je mogla trajati do tri godine.

Što nove EU mjere znače

Usvajanje predložene Uredbe o ekološkom dizajnu za održive proizvode od strane Europske komisije uspostavlja okvir za postavljanje zahtjeva za ekološki dizajn za održive proizvode. Zamijenit će postojeću Direktivu iz 2009., proširujući opseg postavljanja zahtjeva ekološke održivosti za gotovo svaku vrstu robe koja se stavlja na tržište EU-a. Proizvodi moraju biti “i energetski i resursno učinkoviti” i “trajniji, pouzdaniji, višekratno upotrebljivi, popravljivi, reciklirajući i lakši za održavanje”.

Dok je sporazum na snazi (nakon pregovora s Europskim parlamentom), srednja poduzeća, s najviše 250 radnika, imat će prijelazno razdoblje od četiri godine za usklađivanje, a manja poduzeća, s manje od 50 zaposlenih, bit će izuzeta.

Iako se države članice EU-a pozivaju da odmah provedu ovu zabranu, vlade i Europski parlament još će se morati dogovoriti o predloženim propisima o ekološkom dizajnu prije nego što postanu zakon.

Digitalna putovnica za proizvode

Također je pokrenuta i implementacija sustava digitalnih putovnica za proizvode u obliku QR koda za odjeću i širok raspon potrošačkih proizvoda. Na taj način se postavljaju pravila u vezi s transparentnošću i zabranom uništavanja određene neprodane robe široke potrošnje, tako da potrošači budu obaviješteni o utjecaju kupnje proizvoda na okoliš. Ova digitalna putovnica također će pružiti informacije o materijalima koji se koriste za olakšavanje popravka i recikliranja. 

Moglo bi vas zanimati i: Donosimo recepte za prirodna sredstva za čišćenje kupaonice

Tekst: Tina Sarajlić

Foto: Pinterest, Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!