Nesanica je problem s kojim se mnogi susreću, bilo da je riječ o povremenim, kratkotrajnim ili dugotrajnim poteškoćama sa spavanjem. Stres, prekomjerna upotreba ekrana, loše prehrambene i životne navike mogu ozbiljno narušiti kvalitetu sna. Nedostatak sna ne utječe samo na našu produktivnost i raspoloženje, već dugoročno može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema poput depresije, hormonalnih poremećaja i kardiovaskularnih bolesti.

Melatonin – ključni hormon zdravog sna
Melatonin je hormon koji proizvodi pinealna žlijezda i igra ključnu ulogu u regulaciji ciklusa spavanja i budnosti. Njegova proizvodnja započinje sa zalaskom sunca, šaljući tijelu signal da je vrijeme za odmor. No, moderni način života – izloženost umjetnoj svjetlosti, posebno plavom svjetlu ekrana, stres i prirodni proces starenja – može narušiti njegovo lučenje, što često dovodi do problema sa snom.
Lučenje melatonina usko je povezano s razinom kortizola, hormona stresa. Kako bi se melatonin mogao normalno proizvoditi, razina kortizola mora pasti. Ako je tijelo pod stalnim stresom i kortizol ostaje povišen, dolazi do blokade prirodne sinteze melatonina, otežavajući da lakše uđemo u san i smanjujući kvalitetu sna. Uz to, melatonin je usko povezan sa serotoninom – “hormonom sreće” – koji se tijekom dana stvara pod utjecajem sunčeve svjetlosti. Dovoljna dnevna izloženost svjetlu i zdrava razina serotonina pomažu uspostaviti pravilan ritam lučenja melatonina, omogućujući kvalitetan i obnoviteljski san.

Što nedostatak melatonina može uzrokovati
- Teškoće s uspavljivanjem
- Površno i isprekidano spavanje
- Nemogućnost dubinskog odmora i regeneracije
- Poremećen cirkadijalni ritam zbog smjenskog rada ili čestih putovanja
Znanstvena istraživanja su pokazala da je kvaliteta dubokog sna (n-REM faze), ključnog za regeneraciju organizma, najviša između 22 sata i 2 sata ujutro. Ako idemo prekasno na počinak, propuštamo prirodni val hormona koji omogućuje dubinski odmor, što dugoročno može dovesti do kroničnog umora i zdravstvenih tegoba. Osim toga, koncentracija melatonina dosiže vrhunac između 3 i 4 sata ujutro kada kreće opadati.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Chronobiane – prirodna podrška zdravom snu
Za regulaciju prirodnog ciklusa spavanja i poboljšanje kvalitete sna, Chronobiane proizvodi pružaju rješenje temeljeno na znanstvenim istraživanjima. Ova linija proizvoda sadrži melatonin koji pomaže skratiti vrijeme potrebno za uspavljivanje i poboljšati dubinu sna. Također, smanjuje negativne učinke jet laga i olakšava prilagodbu promjenama u ritmu spavanja.
Chronobiane je posebno koristan za osobe koje se bore s:
- Teškim uspavljivanjem i isprekidanim snom
- Poremećenim cirkadijalnim ritmom zbog smjenskog rada
- Umorom uzrokovanim putovanjima u različite vremenske zone
- Stresom i napetostima koje ometaju miran san
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Kako osigurati bolji san?
Osim upotrebe Chronobiane proizvoda, važno je usvojiti i zdrave navike koje pridonose boljoj kvaliteti sna:
- Izbjegavajte ekrane prije spavanja – Plava svjetlost ometa proizvodnju melatonina.
- Održavajte redoviti ritam spavanja – Odlazak na spavanje i buđenje u isto vrijeme pomaže stabilizaciji biološkog sata. Također, smatra se da jedan sat sna prije ponoći vrijedi kao dva sata nakon ponoći.
- Pripremite prostor za spavanje – Soba bi trebala biti tiha, tamna i prozračena (niže temperature nego ostale prostorije u domu).
- Izbjegavajte teške obroke i kofein u večernjim satima – Probava može ometati san.
- Prakticirajte tehnike opuštanja – Duboko disanje, meditacija i blage vježbe smanjuju stres i pripremaju tijelo za san.
- Pazite na položaj kreveta – Ako je moguće, spavajte s glavom okrenutom prema sjeveru, usklađeni s prirodnim energetskim tokovima.

Povratite prirodni ritam spavanja
Kvalitetan san ključan je za naše zdravlje, regeneraciju i mentalnu ravnotežu. Dodaci prehrani i pomoć u obliku Chronobiane proizvoda na bazi melatonina mogu biti vaši saveznici dok uvodite zdrave navike i vraćate prirodni ritam sna, kako biste se probudili svježi, odmorni i spremni za novi dan!
Tekst: Petra Šafranko
Foto: Pexels, Instagram Pileje Hrvatksa