U ovom užurbanom svijetu stres je prisutan u gotovo svakom segmentu našeg života. Posljedice stresa osjećamo na sebi, svojoj koži i na svom organizmu. Emocionalna napetost prouzrokovana stresom uglavnom ostavlja psihičke i fizičke posljedice. Saznajte što stres čini s vašom kožom i kako ublažiti tragove stresa na koži.
Svatko od nas doživi stres, netko na kraće vrijeme a netko dulje. Emocionalna napetost proizlazi iz užurbane svakodnevice, ali i problema na poslu i povremenih nesuglasica s obitelji i prijateljima.
Iako se tjeskoba uglavnom javlja na mentalnoj razini, posljedice se svakako vide i na vašem tijelu, najčešće na licu. Osim napetih ramena i bolova u vratu, svakodnevni stres manifestira se na licu i koži u obliku psorijaze, ekcema, akni, pa čak i ispadanja kose. Stres uzrokuje velike promjene u kemiji tijela i mozga te ima ogroman utjecaj na našu kožu.
Stres na koži – kako on zapravo izgleda?
Stres se na vašoj koži može pokazati na više načina. Kronični stres može poremetiti vaše hormone i tijelo onda osjeća stres koji dovodi i do promjena koje ne utječu na vašu kožu onako kako biste željeli. Kada je sve na svom mjestu i kad stresa nema ljudsko tijelo radi poput podmazanog stroja. No, s druge pak strane, kada interveniraju faktori poput stresa, moramo prionuti na posao i pokušati otkloniti taj stres što prije.
Stres na koži izaziva akne
Kada je naše tijelo napeto pojačano stvara kortizol (hormon stresa), koji razara baš sve – od krvon tlaka do imuniteta. Rezultat toga vidljiv je na našem licu u obliku akni, ekcema i pojačane osjetljivosti naše kože. Isto tako, pojačava upalna stanja naše kože poput psorijaze i rozaceje koje se što prije moraju staviti pod kontrolu.
Stres stvara podočnjake
Podočnjaci, poznatiji kao vrećice ispod očiju i natečenost ispod kapaka nešto su što nitko ne voli vidjeti na svom licu. Godinama postaju češći i vidljiviji jer mišići oko naših očiju slabe. Stres može biti uzrokovan i nedostatkom sna, a nedostatak sna povećava vidljive znakove starenja, poput tankih linija, pojačanih bora smijalica, smanjene elastičnosti i neravnomjerne pigmentacije na koži.
Zbog stresa je vaša koža suha
Vanjski sloj naše kože sadrži proteine i lipide koji igraju jednu od bitnijih uloga u održavanju stanica kože hidratiziranim. Također, rožnati, to jest, vanjski dio naše kože djeluje kao barijera koja štiti kožu ispod. Kad vam taj sloj ne funkcionira kako bi trebao, koža može postati suha i nadražena. Koja je razlika između suhe i dehidrirane kože pročitajte ovdje.
Zbog stresa imate bore
Stres na koži uzrokuje promjene i smanuje njezinu elastičnost. Kada koža gubi na elastičnosti, tada se stvaraju bore. Osim toga da se prestanete stresirati, jer ponekad je to jednostavno nemoguće postići, savjetujemo vam da isprobate neke od ovih vježbi za lice.
Savjeti uz koje će kožu i um zaobići stres
Mnogo je raznih načina putem kojim možete umanjiti stres i njegove posljedice na vašoj koži. Mi vam predlažemo da isprobate nešto od ovih koraka koje smo vam naveli:
- Pokušajte biti ustrajni i održati dobru rutinu njege kože svakog dana, čak i u dane kad ste umorni ili pod velikim stresom. Kada ste umorni i neda vam se obrisati šminku, ipak posegnite za blazinicama i učinite to – vaša koža biti će vam zahvalna.
- Vježbajte redovito. Vježba oslobađa hormon sreće, a i uz vježbu ćete se riješiti negativne energije.
- Jedite zdravo, neka se vaša prehrana sastoji od povrća i sezonskih namirnica. Pokušajte izbjeći prerađenu hranu i šećer.
- Spavajte! Da, dobro ste pročitali. Naspavajte se, jer ćete samo tako vaše tijelo napuniti energijom i pružiti mu potreban odmor.
- Odvojite vrijeme samo za sebe. Pronađite vrijeme samo za sebe i bavite se stvarima koje vas čine sretnima – družite se s prijateljicama, pogledajte omiljeni film, odite na masažu, meditirajte, čitajte knjigu…
Moglo bi vas zanimati: Vitamin D: zašto je važan i na koje načine ga je najbolje unositi u organizam
Tekst: Vjera Pađen
Foto: Pinterest, Canva