Imate stresan posao? Ustvari – tko nema?!
Bez obzira na to čime se bavite, vjerujemo da barem s vremena na vrijeme, ako ne i svakodnevno smatrate da imate stresan posao. Ili barem prolazite kroz stresna razdoblja u kojima vas rokovi pritišću sa svih strana, nadređeni očekuju više, klijenti žele nešto novo dosad neviđeno, a vi osjećate kako vam koža postaje tijesna od svih tih zahtjeva… Zvuči poznato?
Kada smo pod stalnim stresom, jednostavno ne možemo biti produktivni, posebno ako se bavimo kreativnim poslom koji jednostavno zahtijeva neki prostor i vrijeme za slobodno promišljanje.
Ipak, ako se ne naučite nositi sa stresom izgledno je da ćete kad-tad doživjeti burn out nakon kojeg se nije jednostavno oporaviti i vratiti u svakodnevicu. Kako biste na vrijeme reagirali, možda vam mogu pomoći savjeti u nastavku.
Otkrijte svoje stresore
Kako bismo otkrili kako reagirati na stres, jako je važno najprije otkriti što ga uopće izaziva.
Za početak možete tjedan dana voditi dnevnik u koji ćete zapisivati sve o situacijama koje su učinile da osjećate nelagodu na poslu.
Tako možete analizirati kako ste se osjećali, kako ste reagirali i na kraju kako biste mogli riješiti sve ono što vam izaziva stres.
Često nismo ni svjesni da jako puno stresnih situacija možemo riješiti, samo ako reagiramo na vrijeme. Najgore što možemo učiniti je da iz dana u dan podnosimo stresne situacije bez da uopće reagiramo i pokušamo pronaći rješenje.
Napravite vrijeme za sebe i u radnom danu
Nitko ne može biti produktivan 8 sati u komadu. Štoviše, možemo biti koncentrirani oko 90 minuta. Poslije toga uvijek napravite kratku pauzu i napravite nešto što vas raduje.
To može biti slušanje kratke epizode podcasta ili gledanje videa koji će vas nasmijati. Takve kratke pauze doista mogu pomoći da se barem malo opustite nekoliko puta u danu.
Nemojte misliti da ćete zbog tog biti manje produktivni jer je istina upravo suprotna.
Unaprijedite svoje organizacijske vještine
Ponekad osjećaj preplavljenosti poslom zapravo dolazi zbog nerazvijenih organizacijskih vještina.
Pokušajte tijekom jednog razdoblja svako jutro zapisati sve svoje ciljeve za dan pred vama, a zatim ih posložite po važnosti. Određivanje prioriteta je ključno za funkcioniranje s manje stresa.
Ravnoteža između privatnog i poslovnog života
Znamo da nije jednostavno postići balans između privatnog i poslovnog života. Ipak, nije i nemoguće. Odredite jasne granice i vrijeme u danu koje ćete posvetiti isključivo dragim ljudima, svojih hobijima i interesima. Tijekom tog vremena ne provjeravajte mailove i pokušajte zaboraviti na stresan posao jer na kraju krajeva radite da biste mogli uživati u privatnom životu.
Kada to izgubite, čak i vaš posao gubi svrhu.
Odagnajte negativne misli
Mnogi su na poslu skloni razmišljanju na negativan način pa tako dolaze u iskušenje da osluškuju svaki dan ponašanje svojih nadređenih i upijaju njihovu energiju.
Umjesto toga se jednostavno fokusirajte na sebe i svoj rad, a svaki put kada dođu negativne misli o tome kako ne radite dovoljno dobro ili slično, jednostavno ih odagnajte.
Činjenica je da ne možemo nikad znati što drugi misle o našem radu, ali ono što možemo je dati sve od sebe da u svom poslovnom danu budemo najbolja verzija sebe.
Metode za opuštanje
Usporite i pronađite u svom danu vrijeme za neku od metoda za opuštanje. Vježbajte prisutnost kroz meditaciju, vježbe disanja ili mindfulness. Kada osjetite da ste u određenom trenutku preplavljeni stresom, povucite se po mogućnosti u posebnu prostoriju i jednostavno dišite.
Možete skinuti i neku od aplikacija za meditaciju i vidjet ćete koliko ćete se vremenom lakše nositi sa stresom.
Nadamo se kako će vam ovi savjeti doista pomoći da opet živite život punim plućima i prestanete dozvoljavati stresu da okupira vaše misli i vaš život. Sretno!
Moglo bi vas zanimati i: Detoks od društvenih mreža – ne bi li vam stvarno godio?
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Canva, Unsplash, Pexels