Glavni znak suhog vlasišta jest učestali svrbež koji može biti popraćen i peruti, bolovima te gubitkom kose. Niz je uzroka koji mogu dovesti do ovih promjena, a najčešći su reakcija na promjenu vremena, neprecizan odabir proizvoda za njegu, kao i učestala upotreba sušila za kosu. Osim toga, ne treba zanemariti niti važnost dovoljne hidratacije ili svakodnevno pranje kose. Suho vlasište zahtijeva posebnu njegu i oprez s aparatima za stiliziranje. U nastavku izdvajamo prirodna rješenja zbog koji će vam vaše tjeme biti zahvalno.
S obzirom na to da ulazimo u hladnije mjesece, sušilo za kosu ponovno pronalazi mjesto u našoj rutini. Osim sušila za kosu, tu su i uređaji za stiliziranje kojima prizivamo mirise ljeta definirajući valove u kosi. Međutim, kada se tim aparatima koristite učestalo, morate biti upućeni u to koje posljedice sa sobom donose. Sušilo za kosu najviše utječe na tjeme, isušuje ga, a posljedica svega toga može biti i pojavljivanje peruti. Učestala upotreba sušila za kosu može naštetiti prirodnoj ljepoti kose i učiniti ju suhom, umornom i beživotnom. Stoga, izdvajamo savjete i načine zbog kojih ćete izbjeći neželjene učinke topline sušila za kosu.
Najprije, obratite pozornost na udaljenost sušila od kose. Neka između kose i sušila razmak bude između 15 i 20 centimetara kako bi kosa ostala zdrava i puna života. Osim toga, nemojte zanemariti niti temperaturu, a odrediti ju možete prema tipu kose. Prije samoga sušenja pobrinite se za to da kosu nahranite i zaštitite od topline. Birajte ulja i serume koji su tome namijenjeni te će vaša kosa ostati mekana i sjajna. Uz serume i ulja, jednako je važna i redovita upotreba regeneratora koji štiti kosu od lomljenja. Nemojte zaboraviti ni to da se sve ono što unosimo u naše tijelo odražava na koži i kosi. Priklonite se uravnoteženim životnim navikama, a u svoju prehranu uvedite što više zelenog povrća.
Suhom vlasištu pružite njegu na prirodan način
Kokosovo ulje
Kokosovo ulje djeluje tako što hrani i vlaži vlasište, a njegova antigljivična i antibakterijska svojstva mogu pomoći u smanjenju rizika od infekcija. Malu količinu otopljenog kokosovog ulja nanesite izravno na tjeme i nježnim pokretima ga umasirajte u kožu. Ostavite ga na kosi da djeluje najmanje 10 minuta, a osim što pomaže kod suhog vlasišta, kosu će ostaviti i svilenkasto glatkom.
Ulje čajevca
Njegova antiseptička, antigljivična i antibiotska svojstva su sve što je potrebno suhom vlasištu i ublažavanju njegovih simptoma. Zbog toga je ulje čajevca jedan od glavnih sastojaka šampona protiv peruti. Nekoliko kapi ulja čajevca pomiješajte s kokosovim ili maslinovim uljem te ga umasirajte u tjeme i ostavite da djeluje najmanje 10 minuta.
Jabučni ocat
Jabučni ocat uklanja bakterije i gljivice koje mogu uzrokovati svrbež, a s obzirom na to da djeluje protuupalno odličan je odabir za liječenje suhog vlasišta. Neka omjer vode i jabučnog octa bude 2 : 1. Smjesu nanesite izravno na tjeme, ostavite ju da djeluje pet minuta te nakon toga isperite nježnim šamponom.
Soda bikarbona i maslinovo ulje
Maslinovo ulje hidratizira, a sodu bikarbonu karakteriziraju antigljivična i antibakterijska svojstva. Ova kombinacija je odlična za suho vlasište. Pomiješajte ih i ostavite da djeluju pet minuta. Nakon toga kosu operite nježnim šamponom, ali temeljito kako biste bili sigurni da ste u potpunosti uklonili smjesu.
Jogurt i jaje
I jogurt i jaje imaju jedinstvene prednosti koje djeluju na suho vlasište. Jogurt umiruje vlasište dok je jaje zaslužno za njegovu hidrataciju. Poslužite se s nekoliko žlica jogurta i umiješajte jedno dobro umućeno jaje, kada ste promiješali sastojke umasirajte ih u tjeme i pričekajte 10 minuta. Kosu isperite hladnim ili mlakom vodom jer se jaje nešto teže uklanja.
Moglo bi vas zanimati:Ovo su jesenski trendovi u njezi i izgledu kose
Test: Ana Carević
Foto: Pexels