Uslijed visokih temperatura, odgovorno ponašanje prema vlastitom tijelu je od velike važnosti kako bismo na vrijeme prevenirali i zaštitili se od brojnih neugodnih zdravstvenih situacija i stanja poput nesvjestice, toplinskog udara ili sunčanice.
Sunčanica je naziv za stanje uzrokovano visokim temperaturama tijekom ekstremnih vrućina u ljetnom razdoblju i pojavljuje se kao posljedica dugotrajnog boravka na jakom suncu. Potiljak je mjesto koje je najosjetljivije i najizloženije opasnim sunčevim UV zrakama, pa je zbog toga iznimno bitno ljeti nositi pokrivala za glavu kako bi se maksimalno zaštitili.
Što ako se ona ipak dogodi? Prepoznat ćemo je po simptomima sličnima potresu mozga, poput izrazito suhe kože, crvenila lica, jake glavobolje i sveopće osjetljivosti uzrokovane mučninom i vrtoglavicom.
Vrlo malo ljudi zna kako postupiti kada nastupi sunčanica i nisu sigurni kada je vrijeme za liječenje kod kuće, a kada za posjet liječniku. Kada uslijed navedenih simptoma ustanovite da je riječ o sunčanici, odmah unesrećenu osobu treba smjestiti u hlad ili rashlađenu prostoriju, te joj ponuditi vodu i pomoći joj da se smjesti u poluležeći položaj. Potrebno je sniziti tjelesnu temperaturu hladnim oblozima.
Ukoliko ništa od navedenog ne pomogne i ne vidimo pomak na bolje ili ako vidimo da je nastupio težak oblik navedenih simptoma, potrebno je posjetiti liječnika ili u kritičnim situacijama pozvati hitnu pomoć.
U nastavku smo posebno naglasili simptome kod kojih je važno odmah potražiti pomoć liječnika:
– Temperatura tijela viša od 40 ℃
– Osoba se ne znoji već je koža crvena, topla i suha
– Osoba je smetena
– Gubitak svijesti
– Ubrzan puls i ubrzano plitko disanje
– Snažna glavobolja
– Mučnina i vrtoglavica
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Pexels
Moglo bi vas zanimati i: Da, možete izgorjeti i kad je oblačno, a evo zašto i kako