Svijet u kojem živimo često je prepun kontradiktornosti pa tako i “Svjetski dan bez kupnje” obilježavamo u istom danu kada je i Black Friday poznat po najvećoj shopping groznici.
Ta podudarnost definitivno nije slučajna. Naime, umjetnik Ted Dave je 1992. godine u Vancuveru pokrenuo ovaj dan kako bi osvijestio svijet o tome koliko se zapravo svaki dan kupuje te koliko je svijet okrenut ka konzumerizmu.
Iako je obilježavanje ovog dana započelo u Kanadi, uskoro se proširilo na čak 65 zemalja.
Možda na prvu pomisao zvuči jednostavno i pomalo banalno provesti dan bez kupovine, ali kada malo zastanete i razmislite, shvatit ćete kako se vrlo vjerojatno ne sjećate kada ste posljednji dan doista proveli bez kupovine…
Ovaj dan ima za cilj prije svega osvijestiti ljude kako je moguće biti savršeno sretan i bez previše stvari koje nas zapravo najčešće udaljavaju od dragih nam ljudi, ali i od nas samih.
Dan bez kupnje ljudi širom svijeta svjesno odluče provesti u druženju s dragim ljudima ili negdje u prirodi i tako nam svojim primjerom pokazuju kako je moguće provesti jedan kvalitetan dan bez kupnje bilo čega.
Mnogi će reći kako jedan dan ništa ne znači, ali od malih koraka uvijek sve kreće. Možda će vam se toliko svidjeti činjenica da umjesto u kupovini vrijeme možete provesti u druženju da ćete odlučiti imati ovakav dan svaki tjedan.
Nedavno smo pisali o knjizi koja nas potiče da više pozornosti pridajemo ljudima, a manje stvarima te smo potaknuti njom i obilježavanjem “Svjetskog dana bez kupnje” izdvojili prednosti života s manje stvari.
Više sreće
Iako mnogi sreću povezuju sa stvarima, stvarno je potpuno suprotna. Kada shvatite da kupovanje ne donosi sreću, vi doživite osjećaj istinske slobode i tek tada ste u stanju biti istinski sretni.
Manje stresa
Puno stvari nam donosi konstantan stres. Pomislite samo koliko puta ste bili živčani jer u moru stvari niste mogli pronaći ono što tražite, kada su vam trebali sati i sati da pospremite ormar i slično. Život s manje doista donosi mir o čemu svjedoče i oni koji su takav život i iskusili.
Više samopouzdanja
Ako ste upali u zamku u kojoj kupujete da bi bili prihvaćeni u društvu, krajnje je vrijeme da se osvijestite i shvatite kako stvari ne treba gledati kao statusni simbol te kako naša sreća ne ovisi o mišljenjima drugih. Kada to jednom shvatite imat ćete više samopouzdanja i ono definitivno neće ovisiti o stvarima.
Moglo bi vas zanimati: Kako dugoročno uspješno štedjeti?
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Unsplash