Mentalno zdravlje majki: Mislimo na one koje svaki dan misle na druge

by Petra Šafranko

Brojna znanstvena istraživanja dokazala su kako se mozak žene kroz trudnoću i majčinstvo potpuno mijenja, pa se zbog toga može činiti kako žena nakon što postane majka postaje potpuno nova osoba. Scientific American pisao je nedavno baš ovoj temi uz objašnjenje kako su istraživanja dokazala kako te promjene nastaju uslijed dramatičnih hormonalnih fluktuacija. Time se dokazano preoblikuje ženski mozak i povećava veličina neurona u istome. Nakon poroda, promjene ne staju, već se čini kako se sve neprestano mijenja. Zbog toga se može činiti kako ste prije trudnoće vodili život koji nije niti sličan ovome u kojem su uključena djeca. I to je najčešće istina.

Međutim, kada žena postane majka, i dalje su tu neoprano rublje, hrpica koja čeka glačanje i neprestano se gomila, jednako kao i posuđe koje treba oprati i pospremiti, a o prašini da i ne govorimo. Suprug vas i dalje treba kao svoju partnericu, a prijateljice nestrpljivo planiraju nova druženja. Uz sve te pritiske nije čudno da novopečene majke osjećaju preveliki stres i teško se snalaze u žongliranju svih svojih uloga.

Nedavno, točnije 3. svibnja obilježili smo Svjetski dan mentalnog zdravlja majki i potaknuti time želimo vas podsjetiti koliko je važno što glasnije govoriti o svim izazovima s kojima se majke susreću u svojoj svakodnevici. Postoje mnoga rješenja i mali trikovi koji im mogu pomoći u brizi za mentalno zdravlje. Svaka žena koja je majka mora znati kako se ne kaže bez razloga da sretna mama znači sretno dijete, stoga ne zaboravljajte na sebe, vlastite potrebe i sve ono što vas čini sretnima, ispunjenima i opuštenima jer zadovoljna i sretna mama iznjedrit će najbolju zaštitu, brigu i ljubav za svoju djecu.

Ako se pitate kako sebi pružiti više ljubavi i brige i njegovati svoje mentalno zdravlje na pravi način, evo nekoliko ideja koje možete prakticirati kada god stignete i za koje vjerujemo kako će vam itekako biti od pomoći.

Podrška obitelji

Ne ustručavajte se otvoreno razgovarati s partnerom i objasniti mu kakvu vrstu podrške trebate. Vi niste robot i ne morate na svojim leđima nositi sav teret moderne svakodnevice. Imate pravo na svojih pet minuta u danu i ne morate se nikome opravdavati samo zato što ste majka.

Vrijeme za sebe

Volite sebe, svaki dan, puno i iskreno, a ne zato što je to dobro za vas. Pronađite nešto što vas veseli i prakticirajte to što češće možete. To može biti neki hobi, šetnja, meditacija…

Nježnost

Budite nježni prema sebi. Zapamtite da svatko griješi, a kada ste majka, to ne znači da nemate pravo na pogreške. Nema prostora za osude jer vjerujemo kako zaista dajete najbolje od sebe.

Topli tuš

Poznato je kako većina žena jedva čeka topli tuš na kraju napornog dana ispunjenog morem obaveza. Osigurajte si vrijeme tijekom kojeg nećete ni o čemu misliti, nego se samo prepustiti opuštajućim minutama koje će vam dati dodatnu energiju za neprospavane noći i novi dan koji stiže.

Optimizam

Da, optimizam je važan čak i u majčinstvu i u odnosu prema samoj sebi. Društvo nalaže da majka uvijek treba biti dostupna, energična, nasmijana i od pomoći. No život nas ne mazi i dozvolite sebi imati loš dan i teške trenutke. Samo zapamtite da će oni proći i da će oni ljepši ponovno doći. Prakticirajte zahvalnost i orijentirajte se na sve lijepe stvari zbog kojih ste sretni i zahvalni. Imajte samosuosjećanja i pohvalite samu sebe kada god mislite da to zaslužujete i trebate!

Moglo bi vas zanimati i: Kako je hormon ljubavi oksitocin povezan s roditeljstvom?

Tekst: Dalia Žmegač Kunić

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!