Vjerujemo kako svi poznajemo barem jednu osobu koja nema visoka primanja, ali ipak pronađe način da uvijek ima ušteđevinu. Isto tako, vjerojatno poznajete i osobu koja ima dosta visoka primanja, a ipak živi uvijek i bez iznimke od plaće do plaće. Ove osobe nam potvrđuju da štednja nema apsolutno ništa s količinom novca koji zarađujemo nego isključivo s tim je li nam uštedjeti novac prioritet ili ne. Možda dok ovo čitate razmišljate i kako vam jeste prioritet štedjeti, ali vam jednostavno ne polazi za rukom…
Možda vam nedostaje malo discipline koja se jednostavnom promjenom navika može steći. U nastavku smo napravili mali vodič koji vam doista može pomoći da napokon počnete štedjeti.
Za početak trebate znati zašto to uopće želite pa ćemo početi od toga.
Zašto početi štedjeti?
Prethodne godine su nam pokazale zašto je važno uvijek imati barem neku ušteđevinu. Da vam je netko prije četiri godine rekao da ćemo se suočiti s pandemijom, potresima, ratom, inflacijom, ne bismo mogli povjerovati. Sve to mnogima je stvorilo značajne financijske stresove koje su oni s ušteđevinom jednostavnije preživjeli.
Sve ovo možemo shvatiti kao lekcije i podsjetnike kako nam je svima štednja neophodna. U nastavku smo izdvojili još nekoliko razloga zašto štedjeti:
- Sigurnost – Jedna od osnovnih ljudskih potreba je potreba za sigurnošću. Ako pomislite kako primjerice nekoliko odjevnih komada mjesečno ili naručenih ostava, možete dugoročno uložiti u štednju i steći onaj osjećaj financijske sigurnosti, vjerujemo da biste shvatili kako je to definitivno nešto što bi svima dugoročno donijelo više zadovoljstva
- Sitna odricanja za velike užitke – Svi imamo neke stvari o kojima maštamo, a koje nam izgledaju nedostižno. Štednja je zapravo odgođeni užitak jer svi možemo umjesto na impulzivnu kupovinu, novac ostaviti sa strane i iz mjeseca u mjesec mu dodavati određeni iznos i poslije nekog vremena priuštiti si nešto što doista želimo
- Manje stresa u svakodnevnim životnim situacijama – Svima se kad tad dogode neplanirani troškovi (kvar automobila, perilice za veš…) i to može biti izuzetno stresno kada nemate fond za hitne situacije. Zamislite samo koliko bi bilo opuštenije suočiti se s takvim troškom kada ste ga u svom budžetu isplanirali
- Ostvarenje snova – Možda oduvijek maštate da jednog dana pokrenete vlastiti posao ili da odete na neko egzotično mjesto. Dugoročna štednja vas doista može dovesti do toga…
- Spokojna mirovina – Znamo kako nažalost umirovljenici i ne žive opušteno i spokojno te nikad nije rano početi s malim odricanjima kako biste zrelije godine proveli u miru
Sada kada znamo zašto je sve važno štedjeti, bacit ćemo se na konkretne korake.
TIPS&TRICKS za štednju
1. Trajni nalog u banci
Najučinkovitiji način da doista počnete štedjeti bez da o tome uopće i razmišljate jeste taj da vam se svaki mjesec određeni postotak od plaće odbije na štednju. Odredite iznos koji vas neće previše opteretiti. Financijski stručnjaci često savjetuju da to bude oko 10% vaših primanja, ali vi naravno možete sve prilagoditi sebi.
2. Kovanice
Odličan način štednje koju nećete puno osjetiti je taj da na kraju dana kovanice koje vam ostanu u novčaniku jednostavno prebacite u kasicu. Ovo je odličan način da uštedite za primjerice ljetovanje.
3. Ostavite karticu doma
Htjeli to ili ne priznati, mnogi od nas kupuju zbog obične dosade. Jednostavno prilikom šetnje spontano uđu u neku trgovinu i na kraju završe s vrećicom punom stvari bez kojih su i mogli. Kako biste to izbjegli, uvijek nosite sa sobom novac koji vam je uredu potrošiti, a karticu ostavite doma na sigurnom.
4. Planiranje obroka
Danas se jako puno novca troši upravo na hranu. Prema istraživanjima Hrvati 40% prihoda troše na hranu, ali isto tako bacaju 400 tisuća tona godišnje. Kada to znamo, onda znamo i koliko je neizmjerno važno planirati svoje obroke. Svaki tjedan pokušajte zapisati što ćete sve kuhati u tjednu, zatim zapišite sve namirnice koje će vam biti potrebne i držite se tog plana. Uvjereni smo da ćete ostvariti značajne uštede.
5. Kreirajte budžet
Ako nemate zapisano koliko i na što trošite, to znači da jednostavno tapkate u mraku kada su financije u pitanju. Zato kreirajte budžet, pratite svaki trošak i dugoročno ostavite samo one koji doista dodaju vrijednost vašem životu.
6. Analizirajte svoje pretplate i članarine
Možda imate pretplatu na Netflix, a mjesecima ne stižete ništa pogledati ili plaćate pretplate za mobitel, a realno ni dio ne koristite. Malo razmislite, možda i tu možete malo uštedjeti…
Moglo bi vas zanimati i: Trikovi za upravljanje financijama uz koje ćete doista štedjeti
Tekst: Anđela Sabranović
Foto: Canva