Treba li ženama testosteron? Evo kako ga regulirati

by Anđela Sabranović

Znamo koliko važnu ulogu hormoni imaju za funkcioniranje ženskog tijela, a nutricionistica Petra Sliško nam je u nastavku objasnila treba li ženama testosteron te kako ga uopće regulirati.
Žensko tijelo je jedan izuzetno zanimljiv sustav u kojem svakodnevno svoju igru igraju spolni hormoni. Ne samo da oni imaju glavnu ulogu u održavanju menstrualnog ciklusa, već utječu i na brojne druge funkcije u organizmu. Uz žensko tijelo na prvi pogled najmanje vežemo hormon testosteron ili čak pomislimo da je on rezerviran isključivo za muškarce. No, testosteron imaju i žene i to s bitnom ulogom u pravilnom funkcioniranju metabolizma, lokomotornog sustava, imuniteta i mentalnog zdravlja. Međutim, njegove disbalanse itekako možemo primijetiti. 

Naime, previše, ali i premalo testosterona su scenariji koji su čak jednako nepovoljni za zdravlje žene. Visoke razine testosterona su najčešće kod sindroma policističnih jajnika (PCOS) i manifestiraju se kroz akne, pojačanu dlakavost, opadanje kose, neredovite mjesečnice i brojne druge. S druge strane, niske razine ovog podcijenjenog hormona vežemo uz slabljenje koštane mase, nizak libido, depresiju, umor, poteškoće u održavanju ili postizanju adekvatne mišićne mase te epizode pada raspoloženja

Ako ste se pronašli u simptomima niske razine testosterona ili vam je to stanje već utvrđeno, sigurno se pitate zbog čega se to događa i zašto vi kao žena imate poteškoće zbog nedostatka „muškog“ hormona. 

Naime, postoji splet različitih biokemijskih reakcija u ženskom tijelu čiji je glavni produkt testosteron. Te su reakcije izuzetno osjetljive na brojne čimbenike kao što su stres, nutritivni deficiti i upala u organizmu. U većini slučajeva, na niske razine testosterona možemo djelovati i to upravo prehranom. Stoga vam donosimo 3 ključna savjeta:

  • Primijenite protuupalnu prehranu

Glavni aduti protuupalne prehrane su obilje voća i povrća s naglaskom na kupusnjače, bobičasto voće, avokado i tamnozeleno lisnato povrće te protuupalni začini poput đumbira, kurkume, kakaa, češnjaka i začinskog bilja. Tu su i biljna ulja, sjemenke i orašasti plodovi u ulozi zdravih masnoća, a značajan doprinos ima i izbacivanje dodanog šećera iz prehrane. 

Ovakva prehrana smanjuje oksidativni stres na razini stanice i može povoljno utjecati na održavanje adekvatnih razina testosterona. 

  • Unosite dovoljno cinka

Cink je mineral sa značajnom ulogom za zdravlje reproduktivnog sustava pa tako i za produkciju testosterona. Njegovi prehrambeni izvori su plodovi mora, riba, crveno meso i meso peradi, jaja, mlijeko i mliječni proizvodi te orašasti plodovi i sjemenke. Imajte na umu da će u nekim slučajevima biti potrebne puno veće doze cinka u obliku suplementacije, no prehrambeni izvori su svejedno izvrstan početak optimiranja razina ovog bitnog minerala. 

  • Jedite šampinjone i pijte zeleni čaj

Ukoliko su vaše razine testosterona niske, a razine estradiola povišene, možda je problem upravo u enzimu koji povezuje ova dva hormona. Taj se enzim zove aromataza i ako ga inhibiramo, povisit ćemo razine testosterona i smanjiti razine estradiola. Takvo djelovanje imaju upravo navedene namirnice. Šampinjoni su niskoenergetski izvor vlakana, vitamina B skupine i ponešto proteina, dok je zeleni čaj tu i u svojstvu protuupalne namirnice. 

Pozadina ovog hormonalnog problema može biti relativno banalna, ali i ozbiljna. Zbog toga je bitno napraviti ključne laboratorijske pretrage kako bi se ustanovio uzrok, a potom djelovati multidisciplinarnim pristupom. Ne zaboravite da je prehrana samo jedan način djelovanja, a dobiva dodatnu moć ako joj se pridruže adekvatna tjelesna aktivnost i psihološka podrška. 

Moglo bi vas zanimati i: Celijakija, intolerancija i alergija na gluten – nutricionistica Petra Sliško objasnila nam je razliku

Tekst: mag. nutr. Petra Sliško

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!