Ponekad je tako teško naći motivaciju i sam sebi iz dana u dan dirigirati smjer u kojem bismo trebali ići za vlastitu dobrobit. Svjesnost brige o sebi važna je jer uključuje sve korake koje pojedinac može poduzeti kako bi vlastitim snagama u bilo kojem trenutku poboljšao svoj wellbeing i kvalitetu života.
Stoga je od velike važnosti u moru obaveza odvojiti kvalitetno vrijeme za sebe, posvetiti se opuštajućim i umirujućim aktivnostima koje volite u cilju fizičke i emocionalne dobrobiti. Kako sve to ne biste zaboravili, donosimo nekoliko nježnih podsjetnika uz koje će vaša svakodnevica biti inspirativnija, nježnija i ljepša.
Pogreške se događaju
Nema onoga tko na dan ne učini barem jednu pogrešku. Iako se na prvu možda čini da savršeno organizirani ljudi i perfekcionisti u svom životu nemaju greške, to zaista nije tako. Svatko od nas se spotakne na brojne prepreke u danu i to je nešto što je nemoguće izbjeći, koliko god se vi možda trudili. No, zašto bismo stremili perfekcionizmu u tom smislu i susprezali se od grešaka? Zašto na njih ne biste počeli gledati kao na dio vaše rutine, kao male nespretne putokaze koji ukazuju na to da ste prije svega samo čovjek? U novu godinu krenite s novom vizijom pogrešaka u vašem životu. Umjesto da sami sebe osuđujete i osjećate se nezadovoljno, prihvatite ih kao lekcije iz kojih ćete svaki puta naučiti nešto novo i koračajte dalje samopouzdano i hrabro u smjeru svojih ciljeva i snova.
Napredak i odmor
Ako mislite kako ovo dvoje jednostavno ne može funkcionirati u zajedničkoj formuli, varate se. Oni zapravo ne mogu jedno bez drugog i savršen su spoj za jednu zdravu i veselu životnu simbiozu. Kvalitetan odmor neodvojiv je dio svake zdrave self-care rutine i nešto bez čega jednostavno prirodno ne možemo funkcionirati, a samim time niti postići napredak u bilo kojem smjeru. Ne zaboravite ga uključiti u svoju dnevnu rutinu i tako pokazati svom tijelu da vam je važna ravnoteža u kojem mu dajete dovoljno prostora za obnovu od neprestanih pritisaka.
Otklonite pretjerano analiziranje
Često smo skloni analizirati događaje i ljude bez kraja i konca. Razmislite koliko je to zaista dobro za vas. Važnost otklanjanja ove nepotrebne i iscrpljujuće navike otkrila je i Christel Petitcollin, psihoterapeutkinja i autorica svjetskog hita „Kako manje misliti“. Christel tako naglašava da je sreća ponekad toliko blizu, da nam se praktički nalazi pred nosom, a na nama je hoćemo li ju doista prepoznati i kako ćemo rasporediti svoj fokus. Ne dopustite svom umu rad u prevelikoj brzini koju ne možete i ne znate pravilno slijediti. Otklonite svako bespotrebno analiziranje i ne dopustite si da se neprestano nalazite u neobjašnjivom vrtlogu pitanja na koja nemate odgovor i scenarija za koje biste voljeli da su drugačije završili. Prošlost ostavite tamo gdje joj je mjesto, a svoj fokus usmjerite na sadašnji trenutak i sve one lijepe stvari na koje možete utjecati te na taj način podići kvalitetu svoje svakodnevice. Osjećajte se dobro u svojoj koži.
Moglo bi vas zanimati i: Od čega je satkana sreća?
Tekst: Dalia Žmegač-Kunić
Foto: Unsplash