Jeste li se zapitali što bi se dogodilo kada bismo barem na kratko pustili kontrolu, “izgubili se” i otvorili se neplaniranim iskustvima? Danas imamo sve manje vremena lutati, čak i u mislima, a fizički nam se čini kao gotovo neostvaren san. Čini se da čak i naši slobodni trenuci moraju biti isplanirani, pa čak i optimizirani za maksimalnu produktivnost ili opuštanje “na silu”.
Svi smo pomalo zaboravili da pravo bogatstvo vremena ležai upravo u njegovoj neodređenosti. Baš zato je danas pravi luksuz imati priliku lutati ne samo tijelom, već i mislima, bez jasnog cilja ili smjera.

Što je lutanje?
Lutanje je uvod u ono što bi nam svima trebalo biti poznato od djetinjstva.
Lutanje je dopuštanje sebi da se prepustimo neplaniranom, bez očekivanja i pravaca. Lutanje nije samo fizičko kretanje; to je emocionalno i mentalno stanje koje nas potiče da slušamo svoju intuiciju i slijedimo je, što je drugačije od vođenja intruzivnim mislima.
Moj omiljeni način lutanja je pješačenje, ali možete lutati vozeći se automobilom dok ne naiđete na zanimljiv izlaz na autocesti, ili se možete ukrcati na prvi autobus i voziti se do slučajno odabrane stanice. Čak i ako ne možete izlaziti, možete ‘lutati’ po nitima na Redditu ili pustiti YouTube da automatski predlaže videe – jednostavno otpustite uzde kontrole na neko vrijeme i ostanite otvoreni za nove doživljaje.

Zašto biste trebali pustiti kontrolu i “lutati“
Lutanje, bilo fizičko ili mentalno, može otključati iznenađujuće koristi za mozak i opće dobrobiti. Istraživanja pokazuju da aktivnosti poput istraživanja novih mjesta ili dopuštanje umu da luta mogu pomoći u stvaranju novih neuronskih putova, procesu poznatom kao neuroplastičnost. Kada prekidamo rutine, bilo kroz prakse svjesnosti ili fizičko lutanje, počinjemo stvarati zdravije rutine.

Kako lutati?
Možete započeti s malim koracima. Umjesto uobičajene rute do posla, odaberite drugu ulicu ili se prošećite do obližnjeg parka koji rijetko posjećujete. Ako ste avanturističkog duha, odlučite istražiti dijelove svog grada ili neko obližnje mjesto koje ne poznajete dobro. Dopustite si da vas zanima što se krije iza svakog ugla.
Dok lutamo, važno je slušati i vidjeti. Lutanje nije samo otkrivanje novih mjesta, već i novih stanja uma, novih dubina naših osobnosti koje su ostale nedirnute, zaboravljene ili možda nikada do kraja istražene.
Lutanje nas poziva da ponovno postanemo pioniri u svom svijetu, istraživači vlastitog postojanja. Nema veće radosti od one koju osjećamo kada se, na kraju dana, s nogama umornim od hodanja, smjestimo na klupu u parku i prepustimo mislima da se slobodno kreću granicama koje smo im prethodno postavili. Tada shvatimo koliko je malo potrebno da se osjećamo slobodno i ispunjeno.

Jasno da nemamo privilegije svaki dan prepustiti se ovakvom luskuzu, ali mogli bismo iskoristiti vikend za dva neplanirana dana – da vidimo koju nam magiju donosi vrijeme kada ga maknemo iz čvrsto postavljenih okvira.
Tekst: Martina Kolarić
Foto: Duper, Pexels