Umor i pospanost mučili su me godinama. Evo kako sam se izborila s tim

Stvarne priče iz naše redakcije

by Anđela Sabranović

Od kada znam za sebe, znam i za umor i pospanost koji su se doslovno svaki dan javljali u isto vrijeme. Naime, oko 14 sati osjetila bih kako me preplavljuje veliki umor i jedino što bi osim sna tada moglo spasiti stvar je naravno kava. To sam pripisivala svom inače nižem krvnom tlaku i naučila sam živjeti s tom pojavom.

S vremenom mi se sve češće znalo dogoditi da oko 14 sati imam sastanak i primijetila sam kako bih tada bez kave od umora jedva pratila razgovore. Ta pojava se naziva i “brain fog” jer doslovno imate osjećaj kao da vam je u glavi sve zamagljeno. Kada sam primijetila da mi to otežava svakodnevicu, odlučila sam istražiti sve načine na koje si mogu pomoći. Tako sam uvela nekoliko promjena koje ću u nastavku podijeliti s vama.

Početak dana uz toplu vodu s limunom i medom

Sjećam se kako sam dugo odbijala ovaj ritual jer mi je jednostavno taj napitak nije bio ugodan odmah ujutro zbog kiselog okusa. Osjećala bih i žarenje u želudcu i odustala sam. Ipak, stalno sam čitala o tome kako je najzdravije početi tako dan jer topla limunada pomaže ukloniti toksine, a i potiče probavu. Čitala sam i iskustva ljudi koji su tvrdili kako su se poslije nekog vremena navikli te nisu više imali taj osjećaj žarenja koji sam iskusila. Bila sam uporna i sada već godinu dana jutro počinjem ovako.

Lagana tjelovježba

Nikad nisam mogla ni zamisliti da ću biti osoba koja ujutro prije doručka i kave vježba, ali odlučila sam si dati šansu. Već sam pisala o tome kako mi je pošlo za rukom vježbati odmah ujutro. Biram laganije treninge pilatesa jer mi je prioritet samo se razbuditi i malo razgibati tijelo. Jako volim YouTube kanal Move with Nicole te u nastavku dijelim jedan video.

Chia puding s voćem za doručak uz kavu sa zobenim mlijekom

Jako dugo sam za doručak jela zobenu kašu, ali primijetila sam kako se poslije tog obroka ne osjećam energično. Odučila sam početi si pripremati chia puding koji pripremam sa zobenim mlijekom. Ovih dana u njega dodajem sirup od datulja kao zaslađivač, cimet, bananu, kivi i bademe. Također, primijetila sam da mi laktoza iz mlijeka ne odgovara te sam počela praviti kavu sa zobenim mlijekom.

Obrok na pauzi od posla bez puno ugljikohidrata

Odavno sam primijetila kako mi energija značajno pada poslije ručka na poslu. Tako sam počela pripremati doma pecivo od brašna heljde i brašna prosa. Te vrste brašna prirodno nemaju gluten i osjećam kako meni osobno odgovaraju. Od njih slažem sendviče sa primjerice domaćim humusom te s povrćem koje imam. Poslije toga često jedem i datulje. Taj obrok je samo primjer, ali najčešće biram slična jela uz koja zadržavam onaj osjećaj lakoće.

Popodnevno kratko spavanje

Još kao studentica od učenja sam znala odmarati kroz kratki san od svega 20 minuta. Vjerujem da ste svi čuli za power nap i moram priznati kako ga svakodnevno prakticiram godinama. Kada završim s poslom i ručam, svaki dan spavam 20 minuta poslije kojih se budim odmorna i puna energije. Poslije toga slijedi kava ili Macha latte i do kraja dana uživam u mnoštvu energije. 

Kako se osjećam danas uz ove rituale?

Ja sam uvjerena kako su me jutarnja tjelovježba i pažljive prehrambene navike dovele do toga da tijekom svog dana uvijek imam optimalnu razinu energije. Priuštim si taj popodnevni san, ali prije mijenjanja mojih navika nisam mogla ni sanjati da ću radni dan nekad moći završiti bez barem dvije kave.

Kada sam pisala ovaj članak, nekako se posložilo da je bilo oko 14 sati i morala sam se nasmijati jer sam ga pisala prepuna energije što nekad nisam mogla zamisliti. Znam da će nekima možda ova moja mala pobjeda izgledati banalno, ali kada se sjetim osjećaja umora koji mi je uništavao kvalitetu dana, ja ovu energičnost koju sada osjećam nikad neću uzimati zdravo za gotovo.

Naše navike nas čine ljudima koji jesmo i stoga ih biram pažljivo kreirati.

Za kraj moram naglasiti kako je ovo isključivo moje iskustvo i ne mogu znati kako će što djelovati na nekoga od vas. Znam samo da svi trebamo naučiti osluškivati svoje tijelo bez ignoriranja znakova koje nam šalje.

Moglo bi vas zanimati i: Moglo bi vas zanimati i: Reprogramirajte svoje misli u siječnju uz ove pozitivne afirmacije

Tekst: Anđela Sabranović

Foto: Pexels

Možda će vam se svidjeti

Želite pratiti novosti vezane za slowliving concept?

Povremeno ćemo vam slati notifikacije sa savjetima kako živjeti bolje, zdravije i sretnije!