Prihvaćanje minimalizma i uvođenje njegovih načela u vlastite živote znači manje brige i više slobodnog vremena. Osim toga, minimalizam sa sobom donosi i životni tempo koji podrazumijeva manje stresa, tjeskobe i depresije, a zauzvrat daje i emocionalnu stabilnost.
Kada se riješite svih predmeta koji su viška i bude bolne emocije kojih se ne želite sjećati, osjećat ćete se bolje. Minimalizam ne traži promjene koje će se dogoditi preko noći, već vam želi dati još jednu priliku da razmislite o svrsi svake stavke u svom životnom okruženju te procijenite želite li ju. Jedno od provedenih istraživanja na Sveučilištu Južne Kalifornije pokazuje da su pretrpani domovi povezani s povećanom razinom stresa i depresivnim raspoloženjem. Stoga, u nastavku predstavljamo osam koraka minimalizma kojima se možete voditi u uređenju vlastitog doma.
Minimalistički stil uređenja podjednaku pažnju pridaje bojama, rasvjeti i detaljima koji se nalaze u vašem okruženju. Ovaj stil zahtijeva da svoj namještaj svedete na nužne potrepštine te da su svi vaši predmeti funkcionalni i pružaju maksimalan učinak. Iako se na prvi pogled može učiniti pomalo dosadnim, to je sve što ovaj stil nije. Odvažan je, funkcionalan i vrlo upečatljiv.
Koristite se neutralnijim tonovima boja
Minimalizam voli svijetle boje. Stoga, neka vaš odabir budu bijeli i pastelni tonovi, a ne zaboravite da se uvijek možete poigrati i jedan zid učiniti drugačijim što će pružiti dodatnu autentičnost vašem domu. Nemojte pretjerivati i ograničite se na dvije boje zidova, a dodatni razlog za to jest i taj što će vaš interijer imati i bolje osvjetljenje te će naizgled biti svježiji i prozračniji.
Oslobodite prostor
Prazan prostor važan je element minimalističkog stila. To ne znači da se morate riješiti svih detalja, već se jednostavno zapitati koji od njih vas podsjećaju na koje emocije te koja sjećanja bude. Minimalizam voli prazne zidove, s tek ponekim detaljem.
Oprostite se od nereda
Ako želite u svoj dom uvesti minimalizam, morate se oprostiti od nereda. Na policama i stolovima zadržite određene stvari, a sve ono što smatrate manje važnim pospremite u ormare, poklonite ili reciklirajte.
Uređujte autentično
Birajte ukrase i slike koji pričaju posebnu priču. Vaš dom jest slika vas i vaših života. Kada je riječ o umjetnosti, odaberite jedan žarišni komad, koji je za vas poseban, umjesto grupe malih. Tako portreti u dnevnoj sobi postaju žarište i dolaze do izražaja.
Čiste linije i ravne površine
Namještaj i predmeti u minimalističkom domu uglavnom imaju čiste, definirane linije i ravne površine. Razlog tomu jest taj što su one dovoljno oku ugodne, a s druge strane, i vrlo funkcionalne.
Pustite prirodnu svjetlost u dom
Prozori bez dodatnih ukrasa pridonose minimalističkom stilu. Zavjese koje se uklapaju u ovaj stil izrađene su od najtanjih materijala, a tijekom dana su širom razmaknute i dopuštaju suncu da osvijetli i najmanji kutak vašega doma.
Moć jednostavnosti
Ovaj stil će vas natjerati da ponovno krenete razmišljati o jednostavnim predmetima. Pronađite jastuke koji će se savršeno uklopiti u neutralnu boju vašega zida.
Uzorci nisu zabranjeni
Uzorci nisu zabranjeni i možete ih uklopiti u interijer. Birajte one koji nisu prenametljivi, a odličan izbor jesu tepisi koji će vaš dom učiniti upečatljivijim.
Moglo bi vas zanimati: Psihologija boja: ovo je boja koja će obilježiti 2022. godinu
Tekst: Ana Carević
Foto: Pinterest